Çözüldü Txt Belgeden Koşullu Veri Alma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sincap

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

bir txt dosyasındaki verileri bulup bir tablo oluşturacak makroya ihityacım var.

Dosyada REPORT ID: VSS-110 , REPORTING FOR: 1000123013 , SETTLEMENT CURRENCY: USD başlıklarında ki TOTAL INTERCHANGE VALUE ve TOTAL REIMBURSEMENT FEES alanlarında ki TOTAL AMOUNT değerlerini getirmesi gerekiyor bu şekilde makro yapılabilir mi?

TOTAL INTERCHANGE VALUE ve TOTAL REIMBURSEMENT FEES başlıklarının karşısındaki TOTAL AMOUNT değeri. Örnek dosyadaki değerleri aşağıda belirttim

TOTAL INTERCHANGE VALUE: 1,579,450.02
TOTAL REIMBURSEMENT FEES:7,079.49

teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın @Sincap , forumumuza hoşgeldiniz.

Öncelikle; konu başlıklarınızı; isteğinizi özetleyecek şekilde oluşturmanız gerektiğini hatırlatayım (bu kez ben düzeltiyorum)

İstediğiniz şeyi yapılabilir gibi görüyorum.

Eklediğiniz txt uzantılı belgedeki veri miktarını uygun miktarda (muhtemel tüm senaryoları içerirse iyi olur) azaltıp,
azalttığınız bu verilerin tümüne göre Excel belgesinde oluşacak nihai tabloyu elle hazırlayıp olması gereken durumu örneklendirirseniz
daha hızlı sonuca ulaşılabilir,

Forumdaki arkadaşlarımızdan çözüme yönelik cevaplar alabileceğinizi düşünüyorum.

Örneğin TOTAL REIMBURSEMENT FEES:7,079.49 verisi txt belgede 2 yerde var.
Yani durumu net örneklendirmeniz de yarar var.

Merhaba Sayın @Sincap , forumumuza hoşgeldiniz.

Öncelikle; konu başlıklarınızı; isteğinizi özetleyecek şekilde oluşturmanız gerektiğini hatırlatayım (bu kez ben düzeltiyorum)

İstediğiniz şeyi yapılabilir gibi görüyorum.

Eklediğiniz txt uzantılı belgedeki veri miktarını uygun miktarda (muhtemel tüm senaryoları içerirse iyi olur) azaltıp,
azalttığınız bu verilerin tümüne göre Excel belgesinde oluşacak nihai tabloyu elle hazırlayıp olması gereken durumu örneklendirirseniz
daha hızlı sonuca ulaşılabilir,

Forumdaki arkadaşlarımızdan çözüme yönelik cevaplar alabileceğinizi düşünüyorum.

Örneğin TOTAL REIMBURSEMENT FEES:7,079.49 verisi txt belgede 2 yerde var.
Yani durumu net örneklendirmeniz de yarar var.
Ömer Bey Merhaba,

Öncelikle çok teşekkür ederim.

Bu konuda çok acemi olduğum için kusura bakmayın . Şu şekilde ifade eetmek isterim
A1 de REPORT yazıyor ve C1 de karşılığı VSS-110 ise , A2 de REPORTING yazıyor ve C2 de karşılığı 1000123013 ise , A6 da SETTLEMENT yazıyor ve C6 da karşılığı USD ise
C18 de INTERCHANGE yazısını ve H18 de ki değeri bir tabloya atsın yine aynı şekilde C26 daki REIMBURSEMENT yazısını ve H18 de ki değeri bir tabloya atsın

ifade edebildiysem ne mutlu bana. Çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Gereksiz yazışma olmasın diye olması gereken nihai durumu netleştirmeye çalışıyorum.
txt belge içeriğini boş bir excel sayfası A sütununa yapıştırdıktan sonra aşağıdaki kodu çalıştırarak dener misiniz?
İstediğiniz bu kodun yaptığı, metni sütunlara dağıtmak mıdır?
Yoksa sadece SARI renklendirdiğiniz kısımlar mı gereklidir.
Diğer hücreler/satırlar sonuç sayfasında olacak mı olmayacak mı onu tam anlayamadım.
CSS:
You must log in to view
(6 satır)

Gereksiz yazışma olmasın diye olması gereken nihai durumu netleştirmeye çalışıyorum.
txt belge içeriğini boş bir excel sayfası A sütununa yapıştırdıktan sonra aşağıdaki kodu çalıştırarak dener misiniz?
İstediğiniz bu kodun yaptığı, metni sütunlara dağıtmak mıdır?
Yoksa sadece SARI renklendirdiğiniz kısımlar mı gereklidir.
Diğer hücreler/satırlar sonuç sayfasında olacak mı olmayacak mı onu tam anlayamadım.
[Gizlenmiş içerik]
Sadece sarı renkli alanlar gerkiyor Ömer Bey diğer hücreler/satırlar sonuç sayfasında olmayacak
bu arada kod gizlenmiş içerik olarak görülmekte

Evet biliyorum.
Cevaplarımın, muhataplarınca görülüp görülmediğini anlamak için kullandığım ve forum yazılımının beğendiğim bir özelliği bu.
Gizli alanı görebilmeniz için gizli içeriğin sağ alt kısmındaki BEĞENİ düğmesinin üzerine geldiğinizde göreceğiniz tepki seçeneklerinden
birini fareyle işaretlediğinizde (beğenmek şart değil elbette) gizli içeriği görebilirsiniz.

İşte diyorum ki; sadece sarı renklendirdiğiniz hücreleri, sayfada hangi hücrelerde yer almasını istiyorsanız ona göre konumlandırarak
olması gereken durumu hazırlayın ki kodlamayı hemen yapıp sonuca ulaşılabilsin.
TXT belge içerisindeki tüm TOTAL INTERCHANGE VALUE değerleri (bu şekilde çok sayıda satır var)
excele aktarıldığında satır/sütun yapısı bakımından sayfanın nasıl bir görünümü olacak onu öğrenmek istiyorum ve
sizin onu excel sayfasında örneklendirmenizi istemiştim.

Evet biliyorum.
Cevaplarımın, muhataplarınca görülüp görülmediğini anlamak için kullandığım ve forum yazılımının beğendiğim bir özelliği bu.
Gizli alanı görebilmeniz için gizli içeriğin sağ alt kısmındaki BEĞENİ düğmesinin üzerine geldiğinizde göreceğiniz tepki seçeneklerinden
birini fareyle işaretlediğinizde (beğenmek şart değil elbette) gizli içeriği görebilirsiniz.

İşte diyorum ki; sadece sarı renklendirdiğiniz hücreleri, sayfada hangi hücrelerde yer almasını istiyorsanız ona göre konumlandırarak
olması gereken durumu hazırlayın ki kodlamayı hemen yapıp sonuca ulaşılabilsin.
TXT belge içerisindeki tüm TOTAL INTERCHANGE VALUE değerleri (bu şekilde çok sayıda satır var)
excele aktarıldığında satır/sütun yapısı bakımından sayfanın nasıl bir görünümü olacak onu öğrenmek istiyorum ve
sizin onu excel sayfasında örneklendirmenizi istemiştim.

Artık utana sıkıla yazıyorum kusura bakmayın Ömer Bey,

Sayfa 1 de sizin kodunuz ile ayrılmış hali var SONUÇ sayfasında ise istediğim veriler

tekrar tekrar çok teşekkür edrim

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba.
Belgeniz ekte.

Sayfada G1 hücresine. sonunda .txt yazmadan, txt belgesinin adını yazın.
TXT belge, bu Excel belgesi ile aynı klasörde olmalıdır.
Doğrdan düğmeleri kullanın.
Hata/eksik varsa ilgili veriyi bulabileceğim şekilde belirterek hata/eksikliği yazarsınız.

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba.
Belgeniz ekte.

Sayfada G1 hücresine. sonunda .txt yazmadan, txt belgesinin adını yazın.
TXT belge, bu Excel belgesi ile aynı klasörde olmalıdır.
Doğrdan düğmeleri kullanın.
Hata/eksik varsa ilgili veriyi bulabileceğim şekilde belirterek hata/eksikliği yazarsınız.

Hocam tekrar teşekkür ederim son bir sorum olacak veriler 16. satırdan sonra gelmiyor bunun için ne yapmam gerek teşekkürler

TXT belgede;
-- verinin son geldiıği veri satırlarıyla,
-- verinen gelmediği ilk veri satırlarını
karşılaştırmak gerekir.
Txt belgeyi bu açıdan gözden geçirip, nedenini bulmaya çalışın,

Tekrar merhaba.
"Teşekkür" den ziyade ihtiyacın TAM OLARAK karşılanıp karşılanmadığı konusunda bilgi verirseniz daha iyi olur.
TXT belge içeriğinde veri gelmeme nedenine ilişkin bir karşılaştırma yaptınız mı?

Belgedeki kodun çalışma mantığını açıklayayım, TXT verileriyle mukayese ederek durumu daha kolay ortaya çıkartırsınız.
-- TXT içeriği satır satır kontrol ediliyor;
-- Kontrol sırasında REPORT ID / TOTAL INTERCHANGE VALUE/ TOTAL REIMBURSEMENT FEES verisi aranıyor.
-- Bu METİNSEL verilerden birine rastlandığında rastlanan veri; REPORT ID ise B (burada ayağıdaki verilerin yazılacağı SATIR tespit ediliyor)
... REPORTING FOR ise C sütununa yukarıda tespit edilen SATIRa veri yazılıyor,
... SETTLEMENT CURRENCY ise D sütununa yukarıda tespit edilen SATIRa veri yazılıyor,
... TOTAL INTERCHANGE VALUE ise E sütununa yukarıda tespit edilen SATIRa veri yazılıyor,
... TOTAL REIMBURSEMENT FEES ise F sütununa yukarıda tespit edilen SATIRa veri yazılıyor,
İşleyiş bu şekilde.

İsterseniz TXT içeriğini başka bir sayfaya yapıştırın.

TXT içeriğini bu akış mantığına göre 16'ncı satırdan sonrasına gelmesi gerektiği halde gelmeyen değerin
hangi satırdaki değer olduğunu belirtirseniz ben de nedenine bakayım.

Ya da işleyiş mantığını yanlış kurguladığımı düşünüyorsanız bunu belirtin ki; onu düzeltelim.

Tekrar merhaba.
"Teşekkür" den ziyade ihtiyacın TAM OLARAK karşılanıp karşılanmadığı konusunda bilgi verirseniz daha iyi olur.
TXT belge içeriğinde veri gelmeme nedenine ilişkin bir karşılaştırma yaptınız mı?

Belgedeki kodun çalışma mantığını açıklayayım, TXT verileriyle mukayese ederek durumu daha kolay ortaya çıkartırsınız.
-- TXT içeriği satır satır kontrol ediliyor;
-- Kontrol sırasında REPORT ID / TOTAL INTERCHANGE VALUE/ TOTAL REIMBURSEMENT FEES verisi aranıyor.
-- Bu METİNSEL verilerden birine rastlandığında rastlanan veri; REPORT ID ise B (burada ayağıdaki verilerin yazılacağı SATIR tespit ediliyor)
... REPORTING FOR ise C sütununa yukarıda tespit edilen SATIRa veri yazılıyor,
... SETTLEMENT CURRENCY ise D sütununa yukarıda tespit edilen SATIRa veri yazılıyor,
... TOTAL INTERCHANGE VALUE ise E sütununa yukarıda tespit edilen SATIRa veri yazılıyor,
... TOTAL REIMBURSEMENT FEES ise F sütununa yukarıda tespit edilen SATIRa veri yazılıyor,
İşleyiş bu şekilde.

İsterseniz TXT içeriğini başka bir sayfaya yapıştırın.

TXT içeriğini bu akış mantığına göre 16'ncı satırdan sonrasına gelmesi gerektiği halde gelmeyen değerin
hangi satırdaki değer olduğunu belirtirseniz ben de nedenine bakayım.

Ya da işleyiş mantığını yanlış kurguladığımı düşünüyorsanız bunu belirtin ki; onu düzeltelim.

Hocam ihtiyacımı karşılıyor emeğinize sağlık dediğim gibi ufak bir kısım var eklediğim dosyanızda görüleceği üzere belli bir satırdan sonrası gelmiyor ve son dört satırda REPORT ID , REPORTING FOR ve CURRENCY değerini hatalı aktarıyor. Dediğim gibi bu hali ile bile baya bir işimi görecek.
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Ben malesef yapım gereği YARIM işi pek hazzetmiyorum.
Anlaşılan son gönderdiğiniz belge için başka bir TXT belge üzerinden işlem yapmışsınız (çünkü veriler farklı ama mesele değil).

Son gönderdiğiniz belgenin veri aldığı TXT belge içeriğini, excel belgesinde açacağınız yeni bir sayfaya normal kopyala-yapıştır ile alın.
KODU çalıştırmayın mevcut değerler olduğu gibi kalsın.

Sonra da ;
-- 13, 14, 15 ve 16'ncı satırların karşılarına (kod yanlış veri getiriyor dediniz),
TXT içeriğini yapıştırdığınız sayfadaki hangi satırdaki, hangi verinin gelmesi gerektiğini elle yazın,
-- 16'ncı satırın kırşısına (kod bunu getirmiyor dediniz)
TXT içeriğini yapıştırdığınız sayfadaki hangi satırdaki, hangi verinin gelmesi gerektiğini elle yazın,

Bu forumdaki tarzımız, konu TAM OLARAK çözülünceye kadar DEVAM şeklindedir.

Ben malesef yapım gereği YARIM işi pek hazzetmiyorum.
Anlaşılan son gönderdiğiniz belge için başka bir TXT belge üzerinden işlem yapmışsınız (çünkü veriler farklı ama mesele değil).

Son gönderdiğiniz belgenin veri aldığı TXT belge içeriğini, excel belgesinde açacağınız yeni bir sayfaya normal kopyala-yapıştır ile alın.
KODU çalıştırmayın mevcut değerler olduğu gibi kalsın.

Sonra da ;
-- 13, 14, 15 ve 16'ncı satırların karşılarına (kod yanlış veri getiriyor dediniz),
-- 16'ncı satırın kırşısına (kod bunu getirmiyor dediniz)

Bu forumdaki tarzımız, konu TAM OLARAK çözülünceye kadar DEVAM şeklindedir.
Hocam düşünceniz çok hoşuma gitti :) 8058. satır ve sonrasında yer alan VSS-110 a ait REPORTING FOR: değerini 1000650642 değil de 1000123013 olarak getirmiş SETTLEMENT CURRENCY: değerini de GBP değil USD olarak getirmiş ama tutarları doğru getirmiş.

Dosyayı ekledim. Çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
25