Soru Çok Koşullu Veri Toplama / Özetleme ( Pivot Table gibi )

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan sincap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sincap

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Ekte veri sayfasındaki tutarların tekil numarasına özelinde tarih, kaynak, işlem ve tiplerine göre toplayacak bir makro yazılabilir mi? örnek dosyda tekil numarasını adlandırdığım sayfada yer alan açıklamaya göre veriler toplanarak eklenecek.

şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Merhaba.

Örneğin;
-- A sütununda 660060000 /// 661412345 verileri var ve bu ismi taşılan sayfalarınız da hazır durumda.
Peki A sütununda başka bir veri olduğunda ilgili sayfa hazır olacak mı?
-- VERİ sayfası H ve devamındaki sütunlarda yer alan bilgiler nedir? Nasıl bulunmuştur? vs.

661412345 sayfasında H ve devamı sütunlara TAKSİTLİ seçeneği için sonuç yazdırmak istiyorsunuz sanırım.
Ancak burada 1 sayısı yok. Buradaki sayılar, Mart/Nisan gibi ay bilgisi midir, yoksa bugünün tarihinden kaç ay sonrası olduğuna ilişkin bir bilgi olup,
VERİ sayfası B sütunundaki tarihlerle BUGÜN tarihi arasındaki AY FARKI mıdır? vs.

OLması gereken sonucu elle yazarak örneklendirmediğiniz ve
bu olması gereken sonuçları nasıl bulduğunuza dair açıkama da olmadığı için soru çok anlaşılır gelmedi bana.

Merhaba.

Örneğin;
-- A sütununda 660060000 /// 661412345 verileri var ve bu ismi taşılan sayfalarınız da hazır durumda.
-- VERİ sayfası H ve devamındaki sütunlarda yer alan bilgiler nedir? Nasıl bulunmuştur? vs.

661412345 sayfasında H ve devamı sütunlara TAKSİTLİ seçeneği için sonuç yazdırmak istiyorsunuz sanırım.
Ancak burada 1 sayısı yok. Buradaki sayılar, Mart/Nisan gibi ay bilgisi midir, yoksa bugünün tarihinden kaç ay sonrası olduğuna ilişkin bir bilgi olup,
VERİ sayfası B sütunundaki tarihlerle BUGÜN tarihi arasındaki AY FARKI mıdır? vs.

bu olması gereken sonuçları nasıl bulduğunuza dair açıkama da olmadığı için soru çok anlaşılır gelmedi bana.

Merhaba Hocam,

Cevap: Evet A stünuna tekil no eklendiğinde yeni bir sayfa hazır olması uygun olur ve ya ben yeni bir sayfayı Astünunda yer aaln tekil no ile manuel oluşturduğumda veriler oluşturduğum sayfaya eklenmesini bekliyorum.

Cevap: VERİ sayfasındaki H ile K sütunları arasında olan verilerin tekil numarası ile adlandırdığım sayfanın yine aynı tarihler ile H hücresi ile R hücreleri arasındaki ilgili taksit numaralarının altına tutarların eklenmesini bekliyorum.

Cevap: Bu verileri başka sayfadan al olunca sanırım daha kolay olacak.

hocam 661412345 sayfasına gelmesini istediğim veriyi örneklendirdim.

teşekkürler. Saygılar,

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Son eklediğiniz örnek belgeyi inceleyeceğim.
İlk baktığımda gördüğüm bir duruma ilişkin formül hazırladım.
Biliyorum siz makro ile çözüm arıyorsunuz ancak olması gereken sonuçların nasıl bulunacağını anlayalım, makroya sonra bakalım bence.
ÖZET TABLO yerine, doğrudan TAKSİT isimli sayfa üzerinden sonuç vermesinin sağlanıp sağlanmadığını kontrol ediniz.

661412345 isimli sayfa H3 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp sağa ve aşağı doğru kopyalayın.

-- İstenilen sonuçlar bunlar mıdır?
-- TAKSİT isimli sayfadaki verilerde buradaki sonuçların değişmesini sağlayacak değişiklikler yaparak
bu formül sonuçlarının istenilen sonuçlar olup olmadığını kontrol eder misiniz?
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Son eklediğiniz örnek belgeyi inceleyeceğim.
İlk baktığımda gördüğüm bir duruma ilişkin formül hazırladım.
Biliyorum siz makro ile çözüm arıyorsunuz ancak olması gereken sonuçların nasıl bulunacağını anlayalım, makroya sonra bakalım bence.
ÖZET TABLO yerine, doğrudan TAKSİT isimli sayfa üzerinden sonuç vermesinin sağlanıp sağlanmadığını kontrol ediniz.

661412345 isimli sayfa H3 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp sağa ve aşağı doğru kopyalayın.

-- TAKSİT isimli sayfadaki verilerde buradaki sonuçların değişmesini sağlayacak değişiklikler yaparak
[Gizlenmiş içerik]

Merhaba Hocam,

Cevap: sadece 3 taksit için istenilen sonucu verdi. Diğer taksitler için sonuç gelmedi.
Cevap: Evet veri değiştiğinde 3 taksit sonucuda değişen veri olaak geliyor.

saygılar,

Önceki cevabıma göre yaptığınız formül uygulamasını kaydederek örnek belgeyi yenileyin ki;
nerede doğru, nerede yanlış sonuç alındığını anlayabileyim.
Ayrıca yanlış dediğiniz değerlerin hangileri olduğunu ve bu yanlış sonuçların doğrusunun ne olması gerektiğini belge içerisinde belirtip, olması gereken sonuca nasıl ulaştığınızı açıklarsanız iyi olur.

Önceki cevabıma göre yaptığınız formül uygulamasını kaydederek örnek belgeyi yenileyin ki;
nerede doğru, nerede yanlış sonuç alındığını anlayabileyim.
Ayrıca yanlış dediğiniz değerlerin hangileri olduğunu ve bu yanlış sonuçların doğrusunun ne olması gerektiğini belge içerisinde belirtip, olması gereken sonuca nasıl ulaştığınızı açıklarsanız iyi olur.

Hocam merhaba,

Dosyayı ekledim. Açıklamalarını 661412345 isimli sayfada belirttim.

saygılar,

Ekli dosyalar

-- Eksik olduğunu belirterek SARI renklendirdiğiniz hücrelerdeki tarihler 12'nci aya ait,
-- TAKSİT sayfasında 661412345 için tüm tarihler 12'nci aya ait.

Oysa; 661412345 isimli sayfa A sütunundaki tarihlerin tümü 11'inci aya ait.

Bu durumda, verilerin hangi kritere göre çağrılacağına ilişkin kuralı anlamamışım demektir.
Bu konuda ne diyeceksiniz, açıklar mısınız?

-- Eksik olduğunu belirterek SARI renklendirdiğiniz hücrelerdeki tarihler 12'nci aya ait,
-- TAKSİT sayfasında 661412345 için tüm tarihler 12'nci aya ait.

Oysa; 661412345 isimli sayfa A sütunundaki tarihlerin tümü 11'inci aya ait.

Bu durumda, verilerin hangi kritere göre çağrılacağına ilişkin kuralı anlamamışım demektir.
Bu konuda ne diyeceksiniz, açıklar mısınız?

Hocam haklısınız tarih konusunda ben hata yapmışım.

Şöyle bir durum fark ettim tarihi 11. ay seçtiğimde 3 taksit verisini aktarıyor. 12. ay seçtiğimde 2. taksit verisini aktarıyor. her durumda formülde sıkıntı görülüyor. Kural aslında yapmak istediğiniz gibi.

saygılar,

Ekli dosyalar

Son belgeye bakmadım.
Bir de; aşağıdaki formülü H3 hücresine uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayarak deneyin bakalım.
Bence asıl denemeyi 660060000 isimli sayfada,
aşağıdaki formülde sayfa adını değiştirerek 660060000 isimli sayfadaki H3 hücresine uygulayıp yapın.
Orada kritere uygun daha fazla veri var gibi.
=TOPLA.ÇARPIM((TAKSİT!$A$2:$A$65=661412345)*(TAKSİT!$B$2:$B$65=TARİH(YIL($A3);AY($A3)+1;GÜN($A3)))*(TAKSİT!$C$2:$C$65=H$2)*(TAKSİT!$D$2:$D$65))

Son belgeye bakmadım.
Bir de; aşağıdaki formülü H3 hücresine uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayarak deneyin bakalım.
Bence asıl denemeyi 660060000 isimli sayfada,
aşağıdaki formülde sayfa adını değiştirerek 660060000 isimli sayfadaki H3 hücresine uygulayıp yapın.
Orada kritere uygun daha fazla veri var gibi.

Günaydın Hocam,

Taksit formülü başarılı. Aynısını peşin için de yaptım fakat beceremedim :)

dosyanın son hali ektedir. saygılar,

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba.

İsteğinizi karşılıyor mu bilmem ama ekteki belgeye bir göz atıp, sonuçları kontrol ediniz.
Kontrolleri, PEŞİN ve TAKSİT sayfalarında ilgili sütunlarda filtreler uygulayarak yapabilirsiniz.

Merhaba Hocam,

Evet bu şekilde istediğim veriler geliyor fakat tekil no değerleri çoğaldıkça ve tarihler eklendikçe dosyayı yoran bir durum oluşuyor. Makro konusunu değerlendirebilir misiniz?
teşekkürler. saygılar,

Formül ile bulunan çözüm tamam diyorsunuz değil mi?

-- Sonuç alınmayan bir sütundan söz etmiştim o ne olacak acaba?
-- TEKİL NO seçimini hücreden yaptığımıza göre, herbir TEKİL NO için ayrı sayfa oluşturulması işinden vazgeçtiniz gibi düşündüm, doğru mudur?
-- TEKİL NO seçimi, eklediğim son belgedeki gibi açılır listeden mi yapılacak?
Bu TEKİL NO listesi hazır mıdır yoksa, makro tarafından VERİ sayfasından alınarak mı oluşturulacak?
-- Tarih verileri makro tarafından mı yazılacak, eğer öyleyse başlangıç tarihini ilk hücreye mi yazacaksınız?
Yoksa VERİ tablosundaki en küçük tarihten en büyüğe kadar tarih listeleme işinin de makroyla mı yapılmasını istiyorsunuz?

Bu sorularımı da cevaplandırırsanız, uygun zamanda makro ile çözüme bakayım.

Formül ile bulunan çözüm tamam diyorsunuz değil mi?

-- TEKİL NO seçimini hücreden yaptığımıza göre, herbir TEKİL NO için ayrı sayfa oluşturulması işinden vazgeçtiniz gibi düşündüm, doğru mudur?
Bu TEKİL NO listesi hazır mıdır yoksa, makro tarafından VERİ sayfasından alınarak mı oluşturulacak?
-- Tarih verileri makro tarafından mı yazılacak, eğer öyleyse başlangıç tarihini ilk hücreye mi yazacaksınız?
Yoksa VERİ tablosundaki en küçük tarihten en büyüğe kadar tarih listeleme işinin de makroyla mı yapılmasını istiyorsunuz?

Bu sorularımı da cevaplandırırsanız, uygun zamanda makro ile çözüme bakayım.

Hocam,

Ben bir ekleme yaptım affınıza sığınarak dosyayı ekledim.

Bu soruların yanıt tercihini size bırakıyorum hocam benim düşüncemde aslında her tekil no için farklı sayfa olması ve sayfa adına göre ( sayfa adı tekil no olacak ) verileri şu anki şekilde B2-B3 ten S2-S3 e kadar olan başlık verileri sabit kalacak 4. satır sonrasını makro dolduracaktı. Oabilir mi bilemiyorum?

saygılar,

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...