S

Soru Txt Belgesinden Koşullu Veri Alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan sincap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın Sincap ;

İsim zikretmenin bir sakıncası yok elbette ancak; isme yönelik soru sorarak konu açmamanızı rica ediyorum (anlayışınız için teşekkürler) .

Böyle olunca diğer üyelerimizin konuya ilgi göstermesini kısıtlamış oluyorsunuz ve bu da sonuca daha geç ulaşılması sonucuna yol açabilir.
Zaten elimden geldiğince forumda sorulmuş soruların tümüne göz atmaya çalışıyor, cevapsız konu kalmaması için çaba sarfediyorum.

Eklediğiniz txt belgeye göre; makro çalıştırıldığında sorulan soruya HAYIR cevabını vererek işlemin tamamlanmasını bekleyin.
İşlemin tamamlanmasının ardından da; olması gereken sonuca göre yeni sütunlar/satırlar ilave etmek gerekiyorsa,
elle satır/sütun ilavelerini yapıp, bu satır/sütunlara yazılması gereken olması gereken sonuçları elle yazarak örneklendirirseniz iyi olur.
Elle veri yazdığınız hücrelere arkaplan rengi uygulayıp, sonucu nasıl bulduğunuza dair kısa açıklama da olursa daha hızlı sonuca ulaşılabilir.

Zira belge sizin olduğu için işlemlere aşinasınız, benim çok net hatırlamamı ve çabucak cevap yazabilmemi beklemiyorsunuz umarım.
Dosyayı, işlemleri hatırlamam, denemeler yapmam gerekecek neticede.

.

Hocam çok haklısınız. Kusura bakmayın sizin oluşturduğunu bir makro olduğu için size danışmam daha uygun olcak diye düşünmüştüm. Dosyayı ekledim 67 ve 68. satırlarda örnek olarak belirttim.
Yardımınız için teşekkür eder tekrar özür dilerim. Saygılar,

Ekli dosyalar

Sayın @Sincap .

Evet iki satırlık sonuç yazmışsınız ancak, verdiğiniz sayısal sonuçlar ilgili TXT belgede 1'den fazla kez yer alıyor ve
excel sayfasına yazdığınız sayısal sonuçlar TXT belgenin hangi satırındaki veridir bunun anlaşılması,
aynı sayısal değerin bulunduğu diğer satırlarda ne işlem yapılacağını netleştirmek bakımından ilave açıklama yazmanız lazım bence.

Bunun anlaşılması için belki de örnek TXT belge içeriğini, excel belgesine ekleyeceğiniz yeni bir sayfaya yapıştırıp,
olması gereken sonucun hangi satırdan geldiğini anlaşılır/net şekilde yazmalısınız

Açıklamalarınızı; REPORT ID:.... şeklinde başlayan iki satır arasında, TOTAL PURCHASE..... metni olan satır varsa,karşısında ki
ikinci sayısal değer hücreye yazılacak gibi bir açıklama yazmanız lazım.
Yani herbir veri sütunu için; ARAMA ALANI 'ndan bahsetmeniz, yine herbir veri türü için KRİTER METNİ net ifade etmeniz lazım.

.

Sayın @Sincap .

Evet iki satırlık sonuç yazmışsınız ancak, verdiğiniz sayısal sonuçlar ilgili TXT belgede 1'den fazla kez yer alıyor ve
excel sayfasına yazdığınız sayısal sonuçlar TXT belgenin hangi satırındaki veridir bunun anlaşılması,
aynı sayısal değerin bulunduğu diğer satırlarda ne işlem yapılacağını netleştirmek bakımından ilave açıklama yazmanız lazım bence.

Bunun anlaşılması için belki de örnek TXT belge içeriğini, excel belgesine ekleyeceğiniz yeni bir sayfaya yapıştırıp,
olması gereken sonucun hangi satırdan geldiğini anlaşılır/net şekilde yazmalısınız

Açıklamalarınızı; REPORT ID:.... şeklinde başlayan iki satır arasında, TOTAL PURCHASE..... metni olan satır varsa,karşısında ki
ikinci sayısal değer hücreye yazılacak gibi bir açıklama yazmanız lazım.
Yani herbir veri sütunu için; ARAMA ALANI 'ndan bahsetmeniz, yine herbir veri türü için KRİTER METNİ net ifade etmeniz lazım.

.

Hocam merhaba,

sayfa 2 de açıklama yapmaya çalıştım.

saygılar,

Ekli dosyalar

Son eklediğiniz belgeye göre veri alınacak;
-- ilk satır, txt sayfasının 1953'üncü satırı mıdır?
-- son satır, txt sayfasının 7377'inci satırı mıdır?
Bunlar doğru değilse, txt sayfasından veri alınacak ilk ve son veri satırını belirtir misiniz?

.

Son eklediğiniz belgeye göre veri alınacak;
-- ilk satır, txt sayfasının 1953'üncü satırı mıdır?
-- son satır, txt sayfasının 7377'inci satırı mıdır?
Bunlar doğru değilse, txt sayfasından veri alınacak ilk ve son veri satırını belirtir misiniz?

.

Sayın Ömer Hocam,

ilk satır 1 son satır belli değil bir önceki makroda olduğu gibi veri yok ise yazması yeterli olacaktır.

saygılar,

Onu sormuyorum, baştan sona tarama yapılacağı zaten belli.
Mevcut verilere göre (txt ismini verdiğiniz sayfa);
txt sayfasındaki kaçıncı satır ilk veri alınacak satırdır, kaçıncı satır son veri alınacak satırdır onu soruyorum.
Bir de bu satır numaralarını nasıl bulduğunuza dair kısa bir not eklerseniz ideal olur ve sonuca daha kolay gidilebilir.

.

Onu sormuyorum, baştan sona tarama yapılacağı zaten belli.
Mevcut verilere göre (txt ismini verdiğiniz sayfa);
txt sayfasındaki kaçıncı satır ilk veri alınacak satırdır, kaçıncı satır son veri alınacak satırdır onu soruyorum.
Bir de bu satır numaralarını nasıl bulduğunuza dair kısa bir not eklerseniz ideal olur ve sonuca daha kolay gidilebilir.

.
Hocam,

metni stunlara dönüştür yaparak elde ettiğim stunlar hata yapmış olabilirim affola. Belirtiğiniz gibi ilk satır, txt sayfasının 1953'üncü satır, son satır, txt sayfasının 7377'inci satır olarak değerlendirebilirsiniz.

saygılar.

Olayı anladığımı sanıyorum.

Eski koda ilave yapılması gerekeceğinden, diğer işlemlerle etkileşimi gözönünde bulundurmak lazım.
Sakin kafayla, mevcut kod'u gözden geçirip düzenlerim artık.

.

Tekrar merhaba Sayın @Sincap .

Ekteki belgeye bir göz atın bakalım.
Denemeler yapıp sonuçlarını kontrol edin.

Yalnız şunu mutlaka belirtmem lazım; veri alınacak satırlara ilişkin hiç açıklama yazmıyorsunuz.
Satır numarasını sormuyorum yani. Sorduğum/netleştirmeniz gereken şey
"veri alınacak satırların nasıl bulunacağı".

.

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba Sayın @Sincap .

Ekteki belgeye bir göz atın bakalım.
Denemeler yapıp sonuçlarını kontrol edin.

Yalnız şunu mutlaka belirtmem lazım; veri alınacak satırlara ilişkin hiç açıklama yazmıyorsunuz.
Satır numarasını sormuyorum yani. Sorduğum/netleştirmeniz gereken şey
"veri alınacak satırların nasıl bulunacağı".

.
Merhaba Hocam,

1 yaklaşık sonuç ile yine harikalar yapmışsınız . veri alınacak satırlar makroda neye göre aranıyor bilemediğim için örnek satırlar ile ifade etmeye çalışıyorum. İfade eksikliğim var ise kusura bakmayın. Eksik kalan durumu şu şekilde iafade edersem sanırım anlaşılır olacak diye düşünüyorum

67. satır H sütunu TOTAL PURCHASE' un INTERCHANGE AMOUNT hizasında ki 32,950.27 verisi doğru gelmiş.
67. satır J sütunu TOTAL PURCHASE' un REIMBURSEMENT FEE DEBITS hizasında ki 640.12 verisi doğru gelmiş.
67. satır K sütunu TOTAL MERCHANDISE CREDIT' in INTERCHANGE AMOUNT hizasında ki 59.54 verisi doğru gelmiş
.
67. satır TOTAL MERCHANDISE CREDIT' in REIMBURSEMENT FEE CREDITS hizasında ki 00:00 verisi gelmemiş verinin L sütununa gelmesi bekleniyor.
68. satır H sütunu TOTAL PURCHASE' un INTERCHANGE AMOUNT hizasında ki 123,585.28 verisi doğru gelmiş.
68. satır J sütunu TOTAL PURCHASE' un REIMBURSEMENT FEE DEBITS hizasında ki 2,540.25 verisi doğru gelmiş.
68. satır K sütunu TOTAL MERCHANDISE CREDIT' in INTERCHANGE AMOUNT hizasında ki 3,734.86 verisi doğru gelmiş.

68. satır TOTAL MERCHANDISE CREDIT' in REIMBURSEMENT FEE CREDITS hizasında ki 87.02 verisi gelmemiş verinin L sütununa gelmesi bekleniyor.
69. satır H sütunu TOTAL PURCHASE' un INTERCHANGE AMOUNT hizasında ki 282,520.82 verisi doğru gelmiş.
69. satır J sütunu TOTAL PURCHASE' un REIMBURSEMENT FEE DEBITS hizasında ki 5,790.93 verisi doğru gelmiş fakat 98.64 verisi gelmemesi gerekiyor ve ya I sütünuna gelmesi bekleniyor.
69. satır K sütunu TOTAL MERCHANDISE CREDIT' in INTERCHANGE AMOUNT hizasında ki 25,762.11 verisi doğru gelmiş.
69. satır TOTAL MERCHANDISE CREDIT' in REIMBURSEMENT FEE CREDITS hizasında ki 530.32 verisi gelmemiş verinin L sütununa gelmesi bekleniyor.

Ekli dosyalar

Sayın @Sincap .

Gönderdiğim son belgedeki kod'un sonuna yakın bölümünde yer alan aşağıdaki iki satırın sol başına TEK TIRNAK işareti ekleyip kodu çalıştırın.
Oluşan sonuca göre (A sütununda txt içeriği duruyor olacak) B sütununda SAYI olan satırlar, makro sonucunun yazıldığı satırlar oluyor.
Buna göre, B sütunu dolu olan satırlara (bunlar REPORT ID: VSS-.... şeklinde başlayan satırlar)
A sütununda hangi satırdaki verinin gelmesi gerektiğiyle ilgili bir kez daha açıklama yazar mısınız?
İşlem mantığını da yazayım ona göre açıklarsınız.
-- REPORT ID satırından, bir sonraki REPORT ID satırına kadarki satırlarda 1'inci satırdaki BAŞLIK var mı?
-- VARSA, A sütunundaki verinin türüne göre ilk sayı, ortadaki sayı, sağdaki sayıyı, kendi başlığı altına aktarılır.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

Sayın @Sincap .

Gönderdiğim son belgedeki kod'un sonuna yakın bölümünde yer alan aşağıdaki iki satırın sol başına TEK TIRNAK işareti ekleyip kodu çalıştırın.
Oluşan sonuca göre (A sütununda txt içeriği duruyor olacak) B sütununda SAYI olan satırlar, makro sonucunun yazıldığı satırlar oluyor.
Buna göre, B sütunu dolu olan satırlara (bunlar REPORT ID: VSS-.... şeklinde başlayan satırlar)
A sütununda hangi satırdaki verinin gelmesi gerektiğiyle ilgili bir kez daha açıklama yazar mısınız?
İşlem mantığını da yazayım ona göre açıklarsınız.
-- REPORT ID satırından, bir sonraki REPORT ID satırına kadarki satırlarda 1'inci satırdaki BAŞLIK var mı?
-- VARSA, A sütunundaki verinin türüne göre ilk sayı, ortadaki sayı, sağdaki sayıyı, kendi başlığı altına aktarılır.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

Mehaba Hocam,

Bu şekilde görmek matrix filmini yaşamak gibi bir şey oldu :) teşekkür ederim. O zaman bu bilgiler ilerlersek 3165 satır 2. sayı istenilen yerde 3. sayı ve 4. sayı birleşik olarak gelmiş.
3176. satırda ise 2. sayı istenilen yerde 3. sayı gelmemiş.

Kodun ek kısmında bir düzenleme mi yapmak gerekiyor?

saygılar,

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...