Soru Optimum dağılım , minimum fire , kesim , hesaplama

unforgivennn

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar, işim gereği bir hesaplama yapmaya ihtiyacım var. Şöyle ki; imalat yapacağım daire şeklindeki bir ürün için 555 adet demir boruya ihtiyacım bu adet hiç değişmiyor. Sadece dairenin çapı değiştikçe kat sayıları doğrultusunda demir boruların boy uzunlukları değişmekte. Ben bu demir boruların kat sayılarını yazarak excele hesaplatıyorum ve 555 satır uzunlukları buluyorum. Yapmak istediğim piyasada demir borular 6m. lik boy uzunluğu ile satılmakta ve en az fireyi verecek şekilde 6metreyi kullanmak istiyorum. Excel bu 555 satırdaki uzunlukları 6m içinde optimum hesaplama yaparak bana kaç boy boruya ihtiyacım olduğunu ne kadar fire vereceğimi hesaplayabilir mi? Ör. 2,5m 30 adet 2,96m. 90 adet 3,06 75 adet ... gibi düşünelim

Sayın @unforgivennn ,
Kendi yöntemlerinizle hazırladığınız dosyayı örnek olarak paylaşırsanız belki çözüm bulunabilir.
İyi günler.

Merhaba,
Bir dosya ekledim. Dediğim gibi ekleme yapamıyorum 6m.lik (600cm.) tek parça borular kullanmak zorundayım. Öncelikli hesabım kullanacağım parçaları 6m'den en az fire vereceğim şekilde kesmek ve toplamda kaç boy boru kullanmam gerektiğini bulmak. Daha sonra geriye kalan fireleri hesap edebilmek.

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba Sayın @unforgivennn .

Bir önceki cevabıma da bakınız.
Bu cevaba eklediğim belgede ise, işlemler TEK sayfada gerçekleştirilir.

.

Merhabalar Ömer Baran bey,
Öncelikle çalışmanız için teşekkürler, istediğim şeye oldukça yakın bir çalışma olmasına rağmen bazı şeyler tespit ettim. Örneğin 3000cm. çap seçelim "I" 324,94cm. her zaman öncelikle "A" ile eşleşiyor. Örneğin C ile eşleşse 272,86cm. adetleride aynı olduğu için daha isabetli olacak sanki. Özellikle mi "I" ve "A" öncelikli eşleşmekte

Sayın @unforgivennn

Eklediğim belgede işlem şu şekilde yapılıyor, bence en ideali böyle.
-- Veriler önce C sütununa göre büyükten küçüğe doğru sıralanıyor,
-- D sütunundaki toplam sayısı kadar satıra I sütununa G1'deki 600 sayısı yazılıyor, H sütununa da sıra no yazılıyor.
-- Bu sıralamaya göre üstten aşağı doğru ilk boru kesimi tamamlanıp H:I sütunu küçükten büyüğe sıralanıyor.
-- Ardından büyüklük bakımından bir küçük olan parçaya geçilip, I sütunundaki yeni değerlere göre,
ikinci borunun kendi ölçüsüne nazaran büyük-eşit olan I sütunundaki ilk ve en küçük değer bulunana kadar aşağı doğru kontrol yapılıyor.
-- Ardından bir sonraki, bir sonraki şeklinde devam ediliyor.
Neticede, kesim işlemine en büyük parçadan başlanması ve
her parça kesiminden sonra H:I sütunununda yapılan artan sıralama, ideal sonucun alınmasını sağlıyor.

Kodu düğmeye tıklayarak değil de VBA ekranında F8 tuşuna aralıklarla basarak adım adım çalıştırırsanız olayı daha iyi anlayabilirsiniz.
Sadece işlem sırası, koddaki For a = 3 To son satırına geldiğinde, sayfada H:I sütununun yazı rengini siyah olarak ayarlarsanız
işlem adımlarını sayfadan da izleyebilirsiniz.
L, O, R.... sütunlarındaki sayılara bakarsanız aynı tam boy borudan hangi parçaların kesildiğini görebilirsiniz.

Son belgeye, fire miktarının toplanmasına ve boru numaralarının bulunduğu sütunları renklendirmeye yönelik küçük ekleme de yaptım.
Sanırım böyle daha şık durdu.
Şayet, oluşan fireleri bir sonraki kesim işleminde kullanmak isteyecekseniz, G9 ve aşağısındaki değerlerin ilk başta listeye dahil edilmesi için
kodda revizyon yapılabilir.

.

Ekli dosyalar

Ömer Bey yine harikalar yaratmışsınız. Teşekkürler.

Birkaç düzenleme önersem?
- C sütunundaki hesaplamayı da Makroyla yaptırsanız? Hem yanlışlıkla silmelerin de önüne geçilmiş olur.
- Bir de imalat sayısını 9 ile sabitlemesek? Yani 9 farklı boydan az kesim için A-D sütunundaki boş satırları silse? Mümkünse aynı şekilde J sütunundan sonraki fazlalığı da silse?
- Ve eğer mümkünse, dosyayı kasmayacaksa; 9"dan fazla ise de satır ve sütun olarak gerektiği kadar eklese?

Eminim siz müsait zamanınızda bunu da yaparsınız.
Şimdiden kolay gelsin. ☺

Yanlış düşünmüyorsam;
belgedeki kodların aşağıdaki mavi satırların arasındaki kısım silinip, onun yerine kırmızı olanlar eklenirse istenilen gerçekleşir.
(J2'den sağa doğru olan A, B, C..... şeklindeki sütun başlıklarının ve C sütunundaki hesaplamaların yapılıp DEĞER olarak yazılması işlemi dahil)

Ayrıca zaten mevcut kodlarda 9 sınırı yok idi >>> son = Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row
Yanlış düşünüyor olmayın Sayın @PriveT .

VBA:
You must log in to view content
(18 satır)

Ayrıca zaten mevcut kodlarda 9 sınırı yok idi >>> son = Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row
Yanlış düşünüyor olmayın Sayın @PriveT .

Bu kısmı kontrol etmemiştim. Diğer fikirlerimi yazarken aklıma geldi, sabittir diye düşünüp yazdım. 🤗

Yanlış düşünmüyorsam;
belgedeki kodların aşağıdaki mavi satırların arasındaki kısım silinip, onun yerine kırmızı olanlar eklenirse istenilen gerçekleşir.
(J2'den sağa doğru olan A, B, C..... şeklindeki sütun başlıklarının ve C sütunundaki hesaplamaların yapılıp DEĞER olarak yazılması işlemi dahil)
Teşekkürler, elinize emeğinize sağlık.

Satır - sütun eklendiği veya azaltıldığı zaman biçimlendirmeler de yapılabilir mi acaba?

Sayın @Ömer BARAN Bey,
Bu düşüncelerimi yerine getirmeye vaktinizi harcamazsanız da olur.
Dosyayı kullanmayacağım fakat dosyanın kullanıcılar için daha kapsamlı ve daha gelişmiş olması açısından sadece fikirlerimi belirtiyorum kendimce.

Müsade varsa, konu sahibi @unforgivennn arkadaşa sitem etmek isterim.
Sayın @Ömer BARAN ile aynı tarihlerde ben de aynı konuda
emek ve zaman harcayarak yardımcı olmuştum.
Ama hiç bir dönüş yapılmadı.
Emek, saygıyı haketmiyor mu?

Birebir aynı sonuçları veren,
ancak, fonksiyonlarla hazırlanmış versiyonu
izniniz olursa ben de paylaşmak isterim.

Ekli dosyalar

Estağfurullah Sayın @leguminosea . Müsade ne demek.

Ben uzun yıllırdar forumlarda geçirdiğim zaman içerisinde bu tür durumlara alıştım galiba.
Dikkat ederseniz; konu sahibinin, benim verdiğim çözüm ile ilgili olarak da bir geri bildirimi yok.
Sadece cevabıma BEĞENİ işaretlemiş o kadar (bundan sorununa çözüm bulunduğu sonucunu çıkartıyorum -tabi varsayım-).

Kendi işimiz/belgemizmiş gibi titizlenip, emek/zaman harcayarak çözüm önerilerinde bulunuyoruz.
Ancak bazı konu sahipleri olumlu/olumsuz geri bildirimde bulunmuyorlar malesef.

Zaten bir karşılık beklemediğimizden esas olarak bir sorun yok ama kuru bir teşekkür bekliyoruz o kadar.

Olursa iyi olur, olmazsa da canları sağ olsun! ne diyelim.
Bu durumun etkisi eskiden biraz üzüntü oluyorda ama, forumlarda geçirdiğim uzun yıllar içerisinde alışmışım anlaşılan.

Forumumuz yeni olduğundan açılan konu, sorulan soru çok fazla değil ama,
her konuda desteklerinizi, alternatif cevaplarınızı/çözüm önerilerinizi görmek istediğimizi,
forumumuzda mümkün olduğunca sık ve uzun süreli çevrimiçi kalmanızı beklediğimi belirtmek isterim.

Forumumuza hoşgeldiniz.

NOT: Eklediğiniz belgeyi yukarıdaki cevabınızın içerisine aldım, bilginiz olsun.

.

Öncelikle hoşbulduk.
Normalde ben de sitem etmem ama,
aynı işe sizin de emek harcadığınızı görünce dayanamadım.

Dilimizin döndüğünce siteye katkı vermeye çalışacağım.
Hayırlı olsun.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
22