E

Çözüldü Dağılım Grafiği

EkinYatarkalkmaz

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba size bir sorum olacak. Ben yüksek lisans tezim için bir çalışma yürütüyorum ve bu doğrultuda bir dağılım grafik hazırlamam gerek. Decoupling material use and economic performance – materialflows.net bu bağlantıda yer alan "global decoupling of gdp or rmc" (sayfanın en altında) adlı grafiği excelde nasıl yapabiliriz? benim verilerim ekte yer alıyor. yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

Selamlar,

Verilen linkteki grafiğe benzer olarak bir şeyler yapmaya çalıştım.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, alan grafiği kullanılarak bölge renklendirmesinde, gerek üç farklı bölge ve gerekse negatif eksenlerle alan grafiği konusunda hiç bir çalışmam olmadığından, makro ile şekil renklendirme yöntemini kullandım.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Ekli dosyayı görüntüle Grafik_AlanResim.xlsm

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,

Verilen linkteki grafiğe benzer olarak bir şeyler yapmaya çalıştım.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, alan grafiği kullanılarak bölge renklendirmesinde, gerek üç farklı bölge ve gerekse negatif eksenlerle alan grafiği konusunda hiç bir çalışmam olmadığından, makro ile şekil renklendirme yöntemini kullandım.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Ekli dosyayı görüntüle 9835
Gerçekten çok teşekkür ederim bu gayet benim için yeterli ancak bir sorum daha var :) eksenlerdeki noktalara gelince ülkelerin isimlerini ve değerleri nasıl görebilirim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Eksenlerin üzerine gelince de noktalar görünmekte...
Ülke isimlerini, grafikte etiket olarak koymayı düşündüm. Ancak verileriniz çok olduğunda okunma problemi olacağını düşündüğümden koymadım.
Ben 100 satır için planladım. Eğer isterseniz Ülke isimlerini etiket olarak ekleyelim.
Sorum şu : Kaç satır veriniz olacak?

Eksenlerin üzerine gelince de noktalar görünmekte...
Ülke isimlerini, grafikte etiket olarak koymayı düşündüm. Ancak verileriniz çok olduğunda okunma problemi olacağını düşündüğümden koymadım.
Ben 100 satır için planladım. Eğer isterseniz Ülke isimlerini etiket olarak ekleyelim.
Sorum şu : Kaç satır veriniz olacak?
10 ülke için 2 şer adet veri seti olacak yani attığım linkte yer alan tablodaki gibi eksen üstünde bi noktaya geldiğimde Ülke adı altında CO2:.... GDP:.... şeklinde

Ben öyle etiketlere yönelik bir animasyon gibi bir şey düşünmemiştim.
İşin açıkçası linkde de sadece grafiği yorumlamaya çalıştım. Bu grafikte animasyon var mıdır şeklinde bakmadım.
Şimdi baktığımda da noktalara gelindiğinde etiketler yazmakta. Sizin dediğiniz eksen de bu olmalı.

Bunun yapılabilmesi için Grafiğin ayrıca bir Chart sayfasında olması ve Chart Events şeklinde makrolar yazılması gerekiyor ki ben bunu yapamam.

Fakat farklı bir türde yapmaya çalışırım. Biraz zaman alacaktır.
Ülke isimlerini, Mouse gezdirerek seçersiniz ve grafikte çok daha belirgin olarak gösterilir ve aynı zamanda da Ülke CO2 ve GDP değerleri ile ilgili etiket çıkar.

Fakat illa ki, linkteki gibi olsun derseniz ben yapamam...

Ben öyle etiketlere yönelik bir animasyon gibi bir şey düşünmemiştim.
İşin açıkçası linkde de sadece grafiği yorumlamaya çalıştım. Bu grafikte animasyon var mıdır şeklinde bakmadım.
Şimdi baktığımda da noktalara gelindiğinde etiketler yazmakta. Sizin dediğiniz eksen de bu olmalı.

Bunun yapılabilmesi için Grafiğin ayrıca bir Chart sayfasında olması ve Chart Events şeklinde makrolar yazılması gerekiyor ki ben bunu yapamam.

Fakat farklı bir türde yapmaya çalışırım. Biraz zaman alacaktır.
Ülke isimlerini, Mouse gezdirerek seçersiniz ve grafikte çok daha belirgin olarak gösterilir ve aynı zamanda da Ülke CO2 ve GDP değerleri ile ilgili etiket çıkar.

Fakat illa ki, linkteki gibi olsun derseniz ben yapamam...
hayır hayır illaki linkte gibi olsun gibi bir takıntım yok. Ben sadece tezin ilgili kısmına grafiği alacağımdan grafikteki noktaların hangi değerlerde hangi ülkelerin ait olduğunu görebiliyor muyuz onu merak ettim. Sizin attığınız haliyle mouse ile gezdirerek noktalara baktığımda Serbest Form: Şekil 45 veya 44 olarak yazıyor. Ben benzerinde razıyım. Zamanım var siz denerken bende öğrenmeye çalışacağım. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim

*** Ben verilerinize eklemeler yapılabilir şeklinde düşünmüştüm ve o nedenle 100 satır için planladım.
Söylediğinize göre 10 satırlık 3 sütunluk SABİT verileriniz olacak. Bu nedenle dinamik yapıya ihtiyaç olmayacak.
Yeniden planlamam gerekecek.

Bu arada, gönderdiğiniz veri seti gibi kaç adet veri setiniz olacak. Eğer onlar da hazır ise dosyaya onları da ekleyelim ve seçim yağıldığında seçim ile ilgili olan veri setine yönelik veriler gelsin grafiğe

1 saat içerisinde yeni bir dosya gönderirim.. incelersiniz..

*** Ben verilerinize eklemeler yapılabilir şeklinde düşünmüştüm ve o nedenle 100 satır için planladım.
Söylediğinize göre 10 satırlık 3 sütunluk SABİT verileriniz olacak. Bu nedenle dinamik yapıya ihtiyaç olmayacak.

Bu arada, gönderdiğiniz veri seti gibi kaç adet veri setiniz olacak. Eğer onlar da hazır ise dosyaya onları da ekleyelim ve seçim yağıldığında seçim ile ilgili olan veri setine yönelik veriler gelsin grafiğe

GDP ler sabit olacak şekilde zaten hemen diğerlerini atıyorum

Her bir sayfa için farklı grafik olacak veri sayısında değişiklik yok aslında sadece değerler değişiyor.

Ekli dosyalar

Yeni dosyayı ekledim..
** Veri setleriniz Veri Sayfasında
** Graf Sayfasında,C2 hücresinde Açılır Listeden seçim yapın. Seçimi takiben grafik otomatik oluşacak, Renklendirmeler otomatik yapılacak, eksen ayarları otomatik yapılacak.
Aynı zamanda, Graf sayfasındaki Veri tablosunda mouse gezdirerek ülke seçin. Seçilen ülkeye ait değerler ETİKET olarak grafikte yazılacak. Seçilen nokta ise diğerlerine göre biraz daha belirgin...

Ekli dosyalar

• 1610489234955.webp
    1610489234955.webp
    138 bayt · Görüntüleme: 5
Yeni dosyayı ekledim..
** Graf Sayfasında,C2 hücresinde Açılır Listeden seçim yapın. Seçimi takiben grafik otomatik oluşacak, Renklendirmeler otomatik yapılacak, eksen ayarları otomatik yapılacak.
Aynı zamanda, Graf sayfasındaki Veri tablosunda mouse gezdirerek ülke seçin. Seçilen ülkeye ait değerler ETİKET olarak grafikte yazılacak. Seçilen nokta ise diğerlerine göre biraz daha belirgin...
Gerçekten çok güzel olmuş emeğinize sağlık. İsim Soy isim paylaşırsanız tezimde teşekkürlerimi iletmek isterim

Yeni dosyayı ekledim..
Son olarak bu ingilizce ve Türkçe olacak Veri başlıklarının İsimlerini nasıl değiştirebilirim