Çözüldü Sütun Grafiğine Not Ekleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Natlila

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar,

site içi arama yaptım ama bulamadım. kusura bakmayın lütfen.
Excelde oluşturduğum sütun grafiğine not eklemek istiyorum ama fare sütunun üstüne geldiğinde görünmesini istiyorum sadece.
bir çözümü var mıdır?

Çözüm
Selamlar,
Veri sayfasında, H ve I kolonlarına eklemeler/değiştirmeler yapabilirsiniz. Bunlar mevcut grafik serilerine ekleme şeklinde olacağından problem olmayacaktır.
Ancak, Kontrol Tipi eklemek yeni bir grafik serisinin oluşturulması anlamını taşımaktadır. O nedenle, Fit kontrol gibi yeni bir kontrol tipi eklemek tasarımı da değiştirmek demektir bir nevi.

Ben, Fit Kontrol tipini ekledim. Grafik serisini oluşturdum. Veri Tablosunu düzenledim. Formüle ettim. Biçimlendirmeleri yaptım.
Dosya ektedir. incelersiniz.

Not :
Grafik interaktif bir grafik olduğundan, veriler, grafik serileri ... vs dinamiktir. Bu dinamikliği sağlamak amacıyla, Ad Tanımlamaları yapılmıştır. yapılan Ad tanımlamaları, gerek formüllerde ve gerekse grafikte...
Merhaba,

Estağfurullah..
Forum zaten bu tür sorularınızı dile getirmeniz için vardır.
İhtiyacınız olan sorunu çözmeyi kolaylaştırmak adına örnek bir dosya eklerseniz, onun üzerinden çözüm sağlamak daha kolay olacaktır.

İyi çalışmalar,

Çok teşekkürler geri dönüş için.
Örneğin ekteki dosyada sütun grafiği yer almakta ve yine örneğin ön beden ve yaka kontrolü kısmının mavi sütununda 3 adet hata varmış. Mavi kısma ok ucunu getirdiğimde detay notlar gözüksün istiyorum.

Ekli dosyalar

Grafik olaylarını çok nadir kullandığım için bahsettiğiniz şekilde bir not gelir mi bilmem.
Lakin, gelse bile bu notun kaynağı nedir?
Verilerinizde çünkü böyle bir not yok.
Dolayısıyla, gelecek notun ne olacağını Excel nereden bilsin ? :)
Grafikler deyince ilk akla gelen hocamız sayın @52779'un da bir kaç kelamı olacaktır diye düşünerek, topu kendisine atayım :)

Excelde oluşturduğum sütun grafiğine not eklemek istiyorum ama fare sütunun üstüne geldiğinde görünmesini istiyorum sadece.
bir çözümü var mıdır?
Örneğin ekteki dosyada sütun grafiği yer almakta ve yine örneğin ön beden ve yaka kontrolü kısmının mavi sütununda 3 adet hata varmış. Mavi kısma ok ucunu getirdiğimde detay notlar gözüksün istiyorum
Selamlar,
Dediğiniz durumlar, VBA Chart Events ile elde edilebilmektedir. Ancak benim makro bilgim çok kısıtlı olduğundan bu konulara hiç girmedim bu zamana kadar. İnternetten araştırdığınızda çok sayıda kaynak bulabilirsiniz. Belki makro üstatları bu konuda yardımcı olabilirler.
Yardımcı olamadığım için üzgünüm.

Selamlar,
İstenilen gibi değil. Ancak yine de iş göreceğini umuyorum. Belki de size farklı bir fikir verebilir.
Formüllerle yapıldı. Hatalar, grafik üzerinde değil, ama, grafiğin yanındaki kolonlarda listelenmekte.

Eklediğiniz dokumana göre aşağıdaki resimdeki gibi hazırlandı.
1688673535351.webp

Veriler (hatalar), Veri sayfasına yazılmakta.
Veri sayfasından hareketle, önce Yıl yazıp, açılır listeden Ay seçiliyor. Seçilen ay ve yıl için grafik serileri oluşturuluyor.
Grafik serilerinde, Etiket Kontrolu, Ön Beden ve Yaka Kontrolu,...vs yazılan işlemler üzerinde Mouse gezdirerek seçim yapın. Seçim sonucunda, grafikte ilgili sütun komple renkleniyor ve grafiğin sağ tarafında da seçilen işleme yönelik hatalar varsa listeleniyor.

Not : Mouse gezdirerek seçim olduğundan dosya küçük bir makro kodu içermektedir.

Yine de, istediğiniz grafiği oluşturmak için, gerekli cevabı umarım bulabilirsiniz... Bunun için de hatalar nereden alınacak sorusuna cevap verebilmelisiniz...

Ekli dosyalar

Selamlar, her şey tek kelime ile mükemmel çok sevindim. Sadece tek bir şey daha rica edeceğim. Nasıl yapılacağını iletirseniz bende halledebilirim. Acaba Ara Kontrol - Ana Kontrolün yanına bir adet Fit kontrolde ekleyebilme şansımız var mı?

Selamlar,
Veri sayfasında, H ve I kolonlarına eklemeler/değiştirmeler yapabilirsiniz. Bunlar mevcut grafik serilerine ekleme şeklinde olacağından problem olmayacaktır.
Ancak, Kontrol Tipi eklemek yeni bir grafik serisinin oluşturulması anlamını taşımaktadır. O nedenle, Fit kontrol gibi yeni bir kontrol tipi eklemek tasarımı da değiştirmek demektir bir nevi.

Ben, Fit Kontrol tipini ekledim. Grafik serisini oluşturdum. Veri Tablosunu düzenledim. Formüle ettim. Biçimlendirmeleri yaptım.
Dosya ektedir. incelersiniz.

Not :
Grafik interaktif bir grafik olduğundan, veriler, grafik serileri ... vs dinamiktir. Bu dinamikliği sağlamak amacıyla, Ad Tanımlamaları yapılmıştır. yapılan Ad tanımlamaları, gerek formüllerde ve gerekse grafikte ve de makroda kullanılmıştır.
yapılan ad tanımlamalarını, Formüller >>> Ad Yöneticisi nden görebilirsiniz.

Alıntı :
Nasıl yapılacağını iletirseniz ben de halledebilirim.

Ad tanımlamalarını, formülleri inceleyin derim.
Ve de grafik serilerine bu ad tanımlamaların nasıl eklendiğini gözlemleyin derim.
Ayrıca dinamik alan ile ilgili sitede araştırma yapmanızı da tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
14