Çözüldü CommandButton Nesnesine Not Eklemek

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar

Komut butonuna, tıpkı hücrelere açıklama (not) ekler gibi bir açıklama ekleme imkanı var mıdır?
Butonun üzerine gelindiğinde ve-veya butona basıldığında yazdığımız bir not görünebilir örnek olarak.
Yoktur diye biliyorum ama yine de sormak istedim.

1638378013956.webp

İstediğiniz buysa, nesnenin özelliklerinden ayarlayabilirsiniz.

1638378094414.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın hocam teşekkürler. Userformun üzerindeki komut butonuna not ilave ediliyormuş, sayenizde öğrenmiş oldum. Fakat doğrudan userformsuz butona sanıyorum eklenemiyor.
Çeşitli hücrelere atadığım birçok buton var ve bunlara not eklemek istiyordum. Ama userform hiç kullanmadım dosyalarımda.

Nesnelerin ActiveX nesnesi olacağını varsaydım.
-- MsgBox >> soldaki düğme
-- Biraz hile gibi oldu ama önemli olan sonuç diyorsanız >> ortadaki düğme üzerine yaklaşın bakalım (ek bir LABEL)
-- Ayrıca buna gerek kalmadan, doğrudan düğmenin CAPTION metnini,
düğmenin işlevine uygun olarak belirlemek daha iyi değil mi? >> sağdaki düğme.

Ekli dosyalar

Sayın Ömer Baran hocam çok güzel bir paylaşım olmuş, emeğinize sağlık.

En soldaki düğmedeki mesaj kutusu, fare imleci üzerindeyken mesaj (ve-veya not) çıkması, fare imleci üzerinden ayrılınca kendiliğinden kaybolması mümkün olabilir mi?

Moderatörün son düzenlenenleri:
-- Ayrıca buna gerek kalmadan, doğrudan düğmenin CAPTION metnini,
düğmenin işlevine uygun olarak belirlemek daha iyi değil mi? >> sağdaki düğme.
Aynen öyle hocam, fakat düğmelerin ne işe yaradığını bilmeyenler için ilk aşamada bir açıklama notu düşünmüştüm. Tabi biraz uzun olacağı için düğmeye sığamayacaktı. Ama bir iki kelimelik isimler için en iyisi, dediğiniz gibi düğmeye doğrudan yazmak.

Bir de hocam bu üçlü grup kutusu, label ve command birlikte hareket ediyorlar. Birbirlerine yapışık gibiler. Bunu nasıl yaptınız? Uğraştım yapamadım :)

Sayın hocam teşekkürler. Userformun üzerindeki komut butonuna not ilave ediliyormuş, sayenizde öğrenmiş oldum. Fakat doğrudan userformsuz butona sanıyorum eklenemiyor.
Çeşitli hücrelere atadığım birçok buton var ve bunlara not eklemek istiyordum. Ama userform hiç kullanmadım dosyalarımda.
Sayfa üzerine eklersiniz.
Başka bir yere de zaten ekleyebilmeniz mümkün değil :)

Merhabalar Sn. @hakki83
Sayın Ömer Hocamın paylaştığı CommandButton1_MouseMove kodlarında, mesaj kutusunun kapanması için alternatif olarak aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

-- Bu kodlar ile mesaj kutusu belirlenen süre içerisinde kendiliğinden kapanır.
-- Mesaj kutusunun ekranda kalma süresini arttırmak ya da azaltmak için kod içindeki 3 değerini değiştiriniz.

VBA:
You must log in to view content
(5 satır)

Sayın Ahmet Rasim hocam emeğinize sağlık. Paylaştığınız kod da çok güzel. Fakat saniyeyi 1 saniye olarak bile ayarlasam, 3-4 saniyeymiş gibi bekliyor. Acaba 1/4 saniye, 2/8 saniye gibi çok küçük değerlere ayarlama şansımız var mıdır?

-- Süreyi 1 yaptığımda bahsettiğiniz gibi uzun kalmadan kapanıyor.
-- Ondalıklı yazılan zamanlar da çalışmadı maalesef.

Ayrıca;
Alternatif olması açısından paylaştım ancak kullanıcı açısından düşününce süreyi kısaltınca notu okumak sorun olmaz mı?
Benim düşüncem; burada kullanıcılara bilgi vermek amacı olduğu için ya süre yeterli olmalı ya da süre olmadan düğmeye tıklama ile kapatılmalı.

Ben şöyle düşünmüştüm hocam, kullanıcı butona geldiğinde açıklama görünsün, butondan uzaklaşınca hemen kapansın. Ki bekleme durumu olmasın diye. Tıpkı normal ‘açıklama’da olduğu gibi (Shift F2)
Ama böyle de güzel. Emeğinize sağlık.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
15