Çözüldü Performans Değerlendirme Puanından Not Oluşturma

Qene

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Her yıl çalışanlarımız için bölümlerinden, performans değerlendirme puanları gelmektedir. Bu puanlar 0-100 aralığında tamsayılardan oluşmaktadır. Benim ihtiyacım olan şey ise, bu puanları 1-5 arasında bir nota dönüştürmek. Bunun için elimde makro ile yazılmış bir örnek var ama formüle uyarlamasını yapamadım.
Kod:
You must log in to view content
(18 satır)
Kod üstteki gibi, bunu aynı şekilde bir hücreye PERFORMANS yazıp, parantez açıp notu kısmını ilgili puanın olduğu hücreye tıkayınca, 100'lük sisteme dönüştürebilir miyim?

Teşekkürler.

Ek'te bulunan dosya, tam istediğiniz işlevi yerine getirmektedir. Lakin, kullanılan LAMBDA fonksiyonu sadece Excel 365 versiyonunu kullanıp, Insider Beta kanalına abone olmuş kullanıcılarda çalışır. Umarım sizde vardır.

Performans Değerlendirme Puanından Not Oluşturma

Biraz manuel olsada, işinizi görür. Daha komplike bir yapı için @52779 hocam bir çözüm sunabilir diye düşünüyorum.

Eğer LAMBDA kullanmıyorsanız, Ad Tanımlama kısmındaki formülde bulunan ÇOKEĞER formülü ile aynı sonuç elde edebilirsiniz. Tek farkı, hücreye bir kez değil, 5 kez referans vermeniz olacaktır.

Ekli dosyalar

Merhaba A2 den itibaren sayılarınızın olduğunu varsayıyorum.. belirttiğiniz gibi puanlarınız 0-100 aralığında tamsayı ise aşağıdaki yöntemleri de kullanabilirsiniz.

[REPLY] [formul]=ARA(A2;{0;1;33;51;71;85};{0;1;2;3;4;5})[/formul] [/REPLY]

[REPLY] [formul]=ÇAPRAZARA(A2;{0;1;33;51;71;85};{0;1;2;3;4;5};;-1)[/formul] [/REPLY]

[REPLY] [formul]=KAÇINCI(A2;{0;1;33;51;71;85};1)-1[/formul] [/REPLY]

Selamlar,

Gerekli formüller, @Mehmet23 tarafından verilmiş zaten.

Excel365 de dökülmeli listelemek için

@Admin 2. nolu mesajdaki örneğe göre
@Mehmet23 tarafından verilen formüllerde A2 olarak yazılan tek hücre referansını D3:D11 şeklinde aralık referansı olarak yazmak yeterli olacaktır.

Örneğin
ilk formül olan

=ARA(A2;{0;1;33;51;71;85};{0;1;2;3;4;5})

formülündeki A2 yerine D3:D11 yazmak

=ARA(D3:D11;{0;1;33;51;71;85};{0;1;2;3;4;5})

Konuyu başlatan
Yıllık Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
4