C

Soru Formülü değerlendirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ceterisdenge

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın forum yetkilileri merhabalar:
Ekte bir adet dosyam var. Bu dosyamda bulunan bütün alanlarda formülize edilmiş kısımları makro ile ifade edebildim. (Yanlışlıkla bazen formül silinmesini engellemek adına ve gereksiz yerleri kaldırmak amaçlı) Ancak AN14 hücresi ve aynı sütunun aşağıya inen kısmında formül ile ne yapıldığını ifade edemedim. Daha doğrusu formülü anlayamadım. Yorumlayabilecek arkadaşlara tşk ederim.

Ekli dosyalar

Belgenizde herhangibir makro göremedim.

Anladığım kadarıyla işlem bir AKTÜERYA hesaplaması.

Personelin yaşı, hizmet süresi, tabi olduğu emeklilik yaşı sınırı ile hizmet süresine göre emekliliğe kalan tahmini süre hesaplanıyor.
İlgili satırdaki hesaplamada, personelin 31.12.2019 tarihine göre;
-- 21.12.2034 tarihinde emeklilik yaşını dolduracağı (yaşı doldurmasına 14,97 yıl kaldığı)
-- % 97,89 olasılıkla 21.06.2026 tarihinde emekli olacağı TAHMİN ediliyor.

Formüllerdeki bazı kullanım tarzlarını beğenmedim açıkçası;
- örneğin 08.09.1999 tarihinin yerine 36411 sayısının kullanılması,
- yıl hesaplamalarında 365 sayısının kulanılması,
- yaş hesaplamasında yine 365 sayısının kullanılması, hücrede tamsayı varmış gibi görünse de gerçek değerin küsuratlı olması (O14 hücresi) gibi

.

Ömer hocam selamlar ben bu tabloyu bir bağımsız denetim firmasından aldım ve güzel bir tablo haline getirdim. Bütün formülleri vba olarak uğraşıp yazdım sizinle yaptığımız amortisman tablosuna benzettim :) ama bu hücreyi anlamamıştım. (Gerçekten bir kenara kopyalayıp 36411 ‘i görsem iyiymiş) tşk ederim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...