Çözüldü Makrolu Dosyalar Açılmıyor Güvenlik Sorununu Çözme

bychilavert

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Yaşadığınız sorunu bu şekilde çözmeyi denermisiniz?

Boş bir Excel - Dosya - Seçenekler - Güvenlik Merkezi - Güvenlik Merkezi Ayarları Ekranında (Makro Ayarları - ActiveX Ayarları) nı resimde gösterildiği gibi yaparak deneyebilirmisin?

Ekli dosyalar

Çözüm
Burada benim bulduğum çözüm, dosyamın olduğu klasörün yolunu Güvenlik Merkezine tanımlamak oldu.

Akabinde sorunsuz olarak makrolar etkinleşmektedir.
@ByChilavert önerilmez ayarı önermişsiniz :)
Onu işaretlediyseniz, açacağınız makrolu dosyaların kaynağının güvenilir olmasından emin olmanız gerek.
Yoksa dosyayı açtığınızda bilgisayarınıza anında zarar verebilecek bir makro komutunun çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynağına güvenmediğimiz dosyayı zaten açılmaması lazım. Kendi kullandığımız makrolu dosyalarda her defasında etkinleştirme yapmamak için böyle yapıyorum. Farklı bir çözümü varsa öğrenmiş olurum.

Burada benim bulduğum çözüm, dosyamın olduğu klasörün yolunu Güvenlik Merkezine tanımlamak oldu.

Akabinde sorunsuz olarak makrolar etkinleşmektedir.
Merhaba,

Dediğinizi yaptığımda resimdeki gibi hata almaktayım yardımcı olur musunuz ?

VXnVbh.webp

Herkese Merhabalar office 365 güncelleştirmesiyle makrolu dosyaların hiçbirini açamıyorum..

Dosyayı açtığım gibi
GÜVENLİK RİSKİ Bu dosyanın kaynağına güvenilir olmadığından Microsoft makroların çalışmasını engelledi. Uyarısı veriyor. Vba kodlu excel sayfamı nasıl çalıştırabilirim ?

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
12