C

Çözüldü Farklı Dosyalardan veri çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

coskunizgi

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Bir klasör ve onun içindeki klasörlerde yer alan onlarca excel dosyası içinden veri aratıp istediğim veriyi bulup ana dosyama aktarmak istiyorum. Sonrasında da bu ana dosyadaki girdiğim manuel bilgilerin veriyi aldığım model dosyasına aktarılmasını istiyorum. Yani iki dosya birbirine veri verip alacak.

1.kısım

Ana dosyam günlük adet takibi yaptığım bir kısmını manuel dolduracağım bir kısım bilgiyi de yukarıda belirttiğim gibi excel dosyalarında aratıp alacağım bir dosya. Bu dosyadaki açık yeşil ve koyu yeşil alanlar manuel doldurulacak. Kırmızı alanlara ait bilgilerin model dosyalarından gelmesi gerekiyor. Model dosyaları standart tablolardan oluşmaktadır.

Günlük adet dosyasındaki b4-b14 hücrelerine o bantlarda çalışılan sipariş numaralarını gireceğim. Girdiğim sipariş numarasını model dosyalarının içinde aratıp bulması gerekiyor. Bulduğu dosya içerisinden günlük adet takip dosyası içerisindeki kırmızı hücreleri doldurması gerekiyor. Dosya içerisindeki açıklama kısımlarına model dosyasının hangi hücresindeki verinin alınacağını yazdım.

2. kısım
Gün sonunda Günlük adet takip dosyama veri girişini tamamladıktan sonra buradaki verilerinde verinin ait olduğu model dosyasına gönderilmesi gerekiyor.
Gönderilecek veriler koyu yeşil alandaki verilerdir. Buradaki veriler model dosyası takip sekmesinde ki alanlara gönderilmeli gönderilirken Adet takipteki sekme ismi o günün tarihi, ve o tarih model dosyasındaki takip sekmesinde a sütünuna yazılmalı. B sütununa sipariş numarası yazılmalı. Günlük adet takipte aynı siparişi 2 farklı bant çalışabilir. Bu yüzden Takip sekmesine tek sipariş numarası yazılacak ancak sonrasındaki veriler her iki banttan gelen toplam veriler olmalıdır.Günlük adet takipteki koyu yeşil alandaki verilerin, model dosyasındaki takip sekmesi koyu yeşil alanlara aktarılması gerekiyor.

3.kısım

Model dosyası içerisinde Hesaplama sekmesindeki toplam sipariş adeti ve günlük hedefi kullanarak hedef planı yapmak istiyorum.Hedef/gerçekleşen tablosunda ilk güne günlük hedefin %30 nu ikinci güne %70 ni verip diğer günlere tam adet verip sipariş adetini tüketip biteceği son günü görmek istiyorum. Cumartesi pazar günlerini 0 adet ile atlatmalıyız.

çok karışık oldu ama bunu yapabilme imkanımız var mı? nasıl yapabiliriz.

teşekkürler

Ekli dosyalar

Merhaba,
konuyu çözmek için kısım kısım gitmekte yarar var.

1. kısımda " Girdiğim sipariş numarasını model dosyalarının içinde aratıp bulması gerekiyor. " demişsiniz. Girdiğiniz bu sipariş numarası bir den fazla dosyada bulunuyor mu? eğer birden fazla dosyada aynı sipariş no varsa nasıl yol izlenecek ?

Dosyalarınızı inceledim. Biraz karışık yapısı var. Tavsiyem veri tabanı mantığına uygun bir altyapı ile çalışmanız. Daha hızlı çözüm alıp daha efektif çalışmalar yapabilirsiniz Yine de istenilen çalışma yapılamaz değil sadece zaman alacaktır.

Merhaba,
konuyu çözmek için kısım kısım gitmekte yarar var.

1. kısımda " Girdiğim sipariş numarasını model dosyalarının içinde aratıp bulması gerekiyor. " demişsiniz. Girdiğiniz bu sipariş numarası bir den fazla dosyada bulunuyor mu? eğer birden fazla dosyada aynı sipariş no varsa nasıl yol izlenecek ?
Merhaba,
Girdiğim sipariş numarası sadece tek bir dosyada var.

Merhaba,
Öncelikle model dosyalarınız. çalıştığınız dosya ile aynı dizende Modeller isimli klasorün içinde olmalı.

1. kısım kodlarını test ettim.
2.kısım kodlarını dosyalarınız bende salt okunur açıldığı için test edemedim.

siz bu iki kodunun sonucu bildirin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(93 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...