odevci

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar,

Aldığım cevaplar, verdiğiniz destekler birazcık haddimi aşmama sebep vermiş olabilir. Bu cihetten ötürü, Excelde metni sütunlara dönüştür özelliğinin, bilinmeyen yeteneklerini kullanarak yaptığım işlemi formülle yapabilir miyiz, merak etmekteyim?
Sadede gelmem gerekirse, bir hücrede (A1 diyelim) aşağıdaki gibi veriler var:

34;İstanbul;2012;Ağustos;23;Perşembe;23,8

Verilerimizde uzunluklar farklı farklı şekilde ama ayraç olarak ; kullanıyorum. Çözüldü - Tek Hücredeki Değerleri Sütun ve Satırlara Dağıtma linkinde sizden öğrendiğim METİNBÖL işlevi ile kolayca istediğimi de aldım aslında. Ama tek bir sorunum var. Verilerimin en sonundaki 23,8 olarak yazılı olan gün/ay bilgisini 23.8 olarak değiştirmem mümkün mü?

Umarım bunun da kolay bir çözümü vardır, çok teşekkürler.

Çok teşekkür ederim, yine tahmin edemeyeceğim şekilde çözümü çok basitmiş. Bu dosyadaki cevap işimi görmektedir ama ben de öğrenmek adına sayın @Mehmet hocamdan ya da sayın @52779 hocamdan da farklı yöntemler gelir mi merak ettim :)

İyi ki varsınız hepiniz!

Merhaba @odevci
bence sayın @admin gayet güzel ve pratik çözüm paylaşmış.. ama A1 deki metin içerisinde birden çok virgül olabilme ihtimali varsa ve siz onların değişmesini istemeyip sadece sondaki 23,8 in 23.8 olmasını istiyorsanız. aşağıdaki gibi deneyebilirsiniz.

[REACTS=1,2,9,10,7,8,4]=YATAYYIĞ(BIRAK(METİNBÖL(A2;";");;-1);YERİNEKOY(SONRAKİMETİN(A2;";";-1);",";"."))[/REACTS]

Mehmet hocam farklılık açısından cevabınızı görmem çok iyi oldu. Çok teşekkür ederim size de.
Mesajlarınızı kaydediyorum, çok işime yarıyor.

Alternatif olsun
=YERİNEKOY(A1;",";".";UZUNLUK(A1)-UZUNLUK(YERİNEKOY(A1;",";"")))

Düzeltme :
Aşağıdakiler son sayıyı alır ve sayı değerindeki virgülü noktaya çevirir...
Komple cümle birleştirmesi yapmaz

=YERİNEKOY(XMLFİLTRELE("<A><B>"&YERİNEKOY(YERİNEKOY($A1;";";" ");" ";"</B><B>")&"</B></A>";"//B[last()]");",";".")
ya da
=YERİNEKOY(ARA(9^99;--SAĞDAN(A1;SIRALI(UZUNLUK(A1))));",";".")
ya da
=YERİNEKOY(-ARA(1;-SAĞDAN(A1;SIRALI(UZUNLUK(A1))));",";".")

Son düzenleme:
Sayın hocam @52779, tüm formülleriniz başlı başına şaheser. Hemen bunları kaydettim. İstediğim ise, tek hücredeki verileri ayrı ayrı hücrelere bölerek, son sıradaki 23,8 şeklinde yazılı olan veriyi, 23.8 şeklinde yapması.
@admin hocamın ve @Mehmet hocamın formülleri ile işimi çözdüm ama sizin çözümlerinizi de çok merak ettiğim için sizden bahsetmeden geri duramadım. Umarım kusuruma bakmazsınız.

Verdiğim ilk formül son değer olan 23,8 i noktalı şekilde yapıp metni yazıyor.

Demek ki soruyu yanlış anlamışım...
Kafa sakinlenince yeniden okurum...