A

Çözüldü İçinde aranılan kelime geçen satırları çekmek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Adnan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Adnan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Basit bir örnekleme yaptığım ekli dosyanın ilk sekmesine, günlük kasa hareketlerini girmekteyim. Amacım; 2. sekmede ise "kelime bazlı" özetleme yapmak.

Mevcut bilgilerimle, hücre içerisinde sadece tek bir kelime varsa, yan sekmeye çekip, listeleyebiliyorum. Ancak, ilk sekmede "C sütunundaki açıklamalar" tek kelime değil de bir kaç kelimeden oluşacak şekilde girilmişse, o açıklamanın içinde aramış olduğum kelime geçse bile, yan sekmeye çekemiyorum.

Örnek üzerinden anlatmaya çalışayım; 2. sekmede [B2] hücresine "dukato" yazdığımda, ilk sekmede, [C] sütununda "dukato" yazılı tüm satırlar yan sekmede sıralanıyor ama,
2. sekmede [B2] hücresine "ömer" yazdığımda, ilk sekmede, [C] sütununda "Ömer Aydın" yazılı bir hücre olmasına rağmen, o satırı yan sekmeye çekemiyorum.

Bunu yaptırmak mümkün müdür?

Ekli dosyalar

Selamlar,
B5 hücresindeki formülünüzü

=EĞERHATA(İNDİS('Kasa Hareketleri'!$B$1:$G$2000;TOPLAMA(15;6;SATIR('Kasa Hareketleri'!$A$5:$A$2000)/('Kasa Hareketleri'!$C$5:$C$2000<>"")/(ESAYIYSA(MBUL("*"&$B$2&"*";'Kasa Hareketleri'!$C$5:$C$2000)));SATIR($A1));SÜTUN(A$1));0)

şeklinde yazın ve sağa - aşağıya doğru kopyalayın.

Not :
Formülünüzde, ('Kasa Hareketleri'!$C$5:$C$2000=$B$2) ile C kolonunda direkt olarak B2 de yazan ibare ile bire - bir EŞİT olanları arar.
Değiştirilen kısım burası... (ESAYIYSA(MBUL("*"&$B$2&"*";'Kasa Hareketleri'!$C$5:$C$2000))) ifadesiyle ise, C kolonunda B2 de yazılanı İÇEREN ler aranır. Burada dikkat edilmesi gereken, B2 ye NET şekilde aranılanı yazmaktır.
Örnek, sarı ibaresini arıyorsak, sarı, sarılık, tasarım, sarımsak, sarık, ..... vs içerisinde sarı ibaresi olanların tümü listelemeye alınır.....

1636800962149.webp

Formüllerinizdeki eşleşme "tam" denebilecek bir eşleşmeydi. Yani direk kelimenin birebir geçmesi gereken nitelikte.
Siz ise "içerir" eşleşmeye ihtiyaç duyuyorsunuz.
Formülleri biraz farklılaştırınca üstteki gibi sonuç aldım.
Dosyayı inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aynen hocam, farklı olarak ben her sütunda arama yaptırdım ve otomatik olarak bir Sıra Numarası oluşturdum.
O yüzden sizin çözüm daha sade ve basit.
Ellerinize sağlık olsun, selamlar.