Grafikte ek olarak göstermek istediğim

Çözüldü Grafikte ek olarak göstermek istediğim

ekselmymin

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
merhaba
dosyayı ve ekran fotoğrafını atarak anlatayım
bir takım işlemler sonucu kırmızı dikdörtgen ile elde ettiğim değerleri grafikte gösteriyorum

istediklerim :

1- kırmızı dikdörtgen içindeki değerleri grafikte nokta olarak sadece, göstersin (grafikteki mavi noktalar)
2- mavi küçük kare içine aldığım yerin koordinatını / yerini kırmızı nokta olarak göstersin

bana bunları nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz asıl dosyama eklemek istiyorum

örnek1.webp

asıl olması gereken yani yaptığım ise şöyle :

örnek 2.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
sorunuzu yanlış yorumlamıyorsam
elde edilen grafik resimdeki gibidir. Açıklamalar resim üzerinde mevcut....

Dosyanız ektedir....
1622924164868.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
@52779 merhabalar, teşekkür ederim

ancak dediklerinizi yapamadım ve yapmak istiyorum, ingilizce ekcel kullanmaktayım ve pek detaylı geldi.

bilgisayarıma bağlanıp veya mail yoluyla yardımcı olabilir misiniz veya başka yolla :(

@ekselmymin
çözüm doğru mudur?

Bilgisayara Bağlanmak Forum Kuralları na uymamakta... Çünkü Forum'un amacı, hem ihtiyacın çözümlenmesi ve hem de benzer ihtiyacı olan üyelerin de çözümden yararlanabilmeleridir.

Eğer çözüm ihtiyacınızı karşılıyor ise, resimlerle çözümü açıklamaya çalışırım...
Çözümde etiket ve gösterge olsun mu, olmasın mı.... sorusuna da cevap verirseniz o yönde resimlerle çözüm hazırlanabilir.

Etiket : Grafikte Kırmızı Noktanın yanında Nr = 0,023612 Mr = 0,000206 yazan Metin kutusu...
Gösterge : Grafiğin sağ alt köşesinde yazan ve Serilerin adlarını ve Nokta ve çizgilerini de gösteren Metin kutusu....

Yükleyebilirsiniz tabi ki....
Ancak dosya içeriğinde ÖZEL Bilgiler içermemesine dikkat edin lütfen...

Sorum şu olacak...
Grafiğin adım adım nasıl yapıldığını istemiyor musunuz....

@52779 sizi yormamak açısından istemiyorum

dosyayı yükledim

grafik verilerini 48 ve 49. satırlardan alıyor

kırmızı ile gözükmesini istediğim değerler şu : mavi içine aldığım kare , Screenshot , yatayda mr değeri ( 0,00017 ) düşeyde nr değeri (0,32637) gözükecek

Ekli dosyalar

Nr düşey eksen yani y ekseni ve değeri 0,32637
Mr yatay eksen yani x ekseni ve değeri 0,00017

yani DOĞRU şekilde gösteriliyor.

Eğer ilk mesajınızdaki değerlere atıfta bulunuyorsanız resim üzerinden yaklaşık olarak şöyle söyleyebilirim
Mr = 0,17
Nr = 0,63

@52779 gece gece uğraştığınız için - hemde üşenmeden - size çok çok teşekkür ederim, allah razı olsun
sizin gibi iyi niyetli insanların varlığı bilmek bile keyif verici

yarın daha detaylı bakıp sizi bilgilendireceğim yüzde 80 tamam gibi oldu o kırmızı nokta neden böyle yaptı belki sorun bendedir diye bakacağım, şuan gerçekten düşünemiyecek kadar yorgunum..

tekrardan tüm samimiyet ve içtenliğimle ellerinize ,gözlerinize, yüreğinize sağlık iyi geceler

Screenshot a baktığımda ise gördüğüm şu...
Nr değeri olduğu gibi alınıyor. Yani 0,32637
Mr değeri ise Grafikte Mr*1000 olarak gösteriliyor. Yani Mr =0,00017 ise Mr*1000 = 0,17 oluyor....
Bu x1000 olayı bahsedilmeyince sadece yorum yapmış oluyorum...

Eğer durum bu ise
O49 ve O48 hücrelerini Mr x1000 olacak şekilde Q48 ve Q49 hücrelerine yazdırdık ve Etiket formülünü bu hücrelerden aldırdık.
Grafik serilerini de bu hücrelere referans verdik.
Böylece ekteki grafik oluştu...

Ekli dosyalar

@52779 gece gece uğraştığınız için - hemde üşenmeden - size çok çok teşekkür ederim, allah razı olsun
sizin gibi iyi niyetli insanların varlığı bilmek bile keyif verici

yarın daha detaylı bakıp sizi bilgilendireceğim yüzde 80 tamam gibi oldu o kırmızı nokta neden böyle yaptı belki sorun bendedir diye bakacağım, şuan gerçekten düşünemiyecek kadar yorgunum..

tekrardan tüm samimiyet ve içtenliğimle ellerinize ,gözlerinize, yüreğinize sağlık iyi geceler

İyi dilekleriniz için de çok teşekkür ediyorum....
Size başarılar diliyorum...

Ben mr için formüllerinize bakmamıştım.
49 satırda her bir mr değeri için çarpan 1000000 = 10^6
Ancak, O49 hücresindeki çarpan 1000.
Belki de O49 daki çarpan da 10^6 olmalı.... (Benim ki sadece bir gözlem... Konunun detayı sizde...)