Soru excelde sayfadan veri alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hsynlhn
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hsynlhn

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
3.sayfadaki r sütununun değeri q sütununa eşit işe 2.sayfadaki açık borç sütununa farklı ise değeri F. borç sütununa getirmesini istiyorum fakat 2. sayfada ben kendim değer girdiğimde açık alınana yada F.alınana bir sonraki boş satırdan devam etmesini istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

Merhaba, foruma hoşgeldiniz Sayın @hsynlhn .

Bence sorunuz çok net değil.

İsteğiniz Sayfa3'te zaten var olan verileri Sayfa'1e aktarmak mı yoksa
Sayfa2'ye veri girdikçe EŞİT/EŞİT DEĞİL durumuna göre Sayfa1'e veri aktarmak mı?

-- Veri girdikçe aktarma yapılacaksa hatalı veri girip bunu düzeltmek için aynı hücreye veri yazıldığında ne olacak?

-- Ayrıca Sayfa1 ve Sayfa2'deki TOPLAM satırlarının durumu nedir?
Bu satırlar hep sabit konumda ve bu TOPLAM satırının üstünde kalan satırlara mı veri girişi yapılacak ?

.

Merhaba öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim Sayın @Ömer BARAN
Şimdi şöyle yeniden anlatıyım yeni attığım dosya üzerinden konusayım orda sayfa 2 fazlalıktı. Yeni attığım dosya üzerinden konusuyorum ben sayfa 2 de ki gibi satırlar eklicem sürekli, bu eklediğim satırları kopyala yapıştır olarak ekleyeceğim her eklediğim satır için ayrı olarak r sütunu ile q sütunu eşit ise sayfa 1 deki açık borç kısmına işleyecek rakamı ,r sütunundaki değer q sütunundan daha büyük ise sayfa 1 deki faturalı borç kısmına işleyecek ama şöyle bir durumda var ben mesela el ile sayfa 1 de faturalı alınan yada açık alınan kısma tarih atıp kendim değer ekleyebilirim eğer ben buralara değer eklersem sayfa 2 ye yeni kopyalama işlemi ile değer eklediğimde boş satırdan devam etmesi gerekiyor. umarım anlatabilmişimdir şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba Sayın @hsynlhn .

Anladığım kadarıyla toplamlara ihtiyacınız var ama toplam satırının tablonun üst kısmında olmalı ki;
kayıtlar içi serbest bir alan oluşsun.

Bir veri satırının daha evvel aktarıldığının konrolü için, kaynak sayfada A sütununa X,
hedef sayfa B sütununa da aktarma tarihi yazdırılır. Sayfa1'e elle veri girişi yapımasında bir sorun yok.
İşlem için, her ki sayfadaki düğme de kullanılabilir.

Belge ekte.

.

Ekli dosyalar

Hocam çok teşekkür ederim ilginiz için fakat istedigim şeyi tam olarak anlatamadığım için sanırım bir hata oldu şimdi ben safya 2 deki değerlerin eşit olsa da olmasa da r sutünun sayfa 1 de işlenmesini istiyorum fakat eşit ise açık borç yani c sütununa eşit degil ise yani r sütunu daha büyük ise q sütunundan faturalı borç yani sayfa 1 de d sütununa işlenmesini istiyorum el ile dolduracağım kısım ise sayfa 1 deki açık alınan faturalı alınan kısım yani sayfa 1 de tarih girip el ile doldurmak istediğim kısım ilginiz için tekrardan teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Estağfurullah, mesele değil.

Sayfa1'de önceden elle giriş yapılmış veriler olmasını sağlayıp,
Sayfa2'de, Q ve R sütunundaki değerlerin EŞİT/EŞİT DEĞİL durumları birbirinden farklı olan örnek veriler varken;
Saya1'de, olması gereken verileri olması gereken yerlerine elle kopyala-yapıştır yaparak
kod çalıştırıldığında Sayfa1'in alacağı hali örneklendirin en iyisi.

Sözel ifadeler yanıltıcı olabiliyor.

.

Elle veri girişi yaptığınızda B sütununu boş bırakmayacaksanız;
kodu aşağıdaki şekilde değiştirerek kulllanabilirsiniz.

CSS:
You must log in to view content
(16 satır)

.

@Ömer BARAN hocam iyi akşamlar tekrardan son bi sorum olucak ama müsaitseniz şimdi bu toplam alınan ile toplam borç farkı olan I 9 hücresindeki değeri yani borç ile alınan arasındaki fark değerin ben başka bi excel dosyasında bir hücre de görmek istiyorum bu mümkün mü excel kapalı iken de o hücredeki değeri başka bi excelde görebilir miyim

Sayın @hsynlhn .

İki belge de açıkken, sonucu görmek istediğiniz belgedeki hücreye = yazarak formül oluşturmaya başlayıp,
fareyle kaynak cari hesap dosyasının I9 hücresini seçip ENTER tuşuna basarak formülü tamamlayın.

Kaynak excel belgesini kapattığınızda, yazdığınız =I9 formülünde,
ilgili belgenin yolu, adı, sayfa adı bilgilerinin formülün içerisinde otomatik olarak oluştuğunu göreceksiniz.

Artık bu belgeyi açtığınızda Excel size bilgi güncellemesiyle ilgili bir soru soracak, o soruya olumlu cevap verirseniz sonucu görürsünüz.

.