Çözüldü İsmi değişken Excelden veri çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yunusemre16

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Daha önce buna benzer bir örnek atmıştım ve @Feyzullah hocam sağolsun. Çok yardımcı olmuştu ve çözüme kavuşmuştum.

Attığım Örnek excelde sarı renk ile göstermiş olduğum yerlere normalde, satış toplamı, internet satışları, Tam , Öğrenci , Halk Günü , Haftanın Filmi , Davetli ve İlk Seans bilgileri elle girilmektedir.

Ben tek tek yazmamak için, bu bilgileri excele aktarıyorum( Programda bu seçenek mevcut, ama ismi sürekli değişken çıkıyor tabi. ) ve başka bir excel aracılığıyla şu formülle tek tek yazmak yerine direk çekebiliyorum.

Formüller ( Satış Tutarı için) Bu formülleri de @Feyzullah hocam sağolsun yine o yapmıştı.

Kod:
You must log in to view content
(38 satır)

Formüller (Kişi Sayıları için)
Kod:
(38 satır)

Bu makro ile excele aktardığım dosyayı başka excel aracılığı ile örnek excel olarak attığım dosyada ki sarı yerlere çekebiliyorum.
Yapmak istediğim, aracı excel olmadan, @Feyzullah hocamın yaptığı gibi nasıl yapabilirim? Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Sorunum biraz uzun oldu farkındayım ve karmaşık anlatmışda olabilirim, kusuruma bakmayın.

(Örnek olarak aşağıda attığım kodlar, excelden direk film isimlerini adetleri ve para tutarını çekip, aracı excel olmadan örnek dosyada attığım J124 hücresinden başlayarak büyükten küçüğe sıralama yapmaktadır. )
Kod:
(67 satır)

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sorunuzu anlamadım.

Hangi dosyadan veri çekecekseniz o dosyayı da ekleyin ayrıca dosyanızın son halini de yani manüel hazırlanmış örneğini de ekleyiniz.

Feyzullah Hocam merhaba,

Siz bu örnek excelde daha önce bu işlemi yaptınız. Hatırlarsınız belki. Film Adı, Kişi Sayısı ve Fiyat olan kısıma tek tuş ile ismi değişken excelden veri çekip, büyükten küçüğe sıralama yapıyorduk. Bu makroyu siz yapmıştınız, bunun için tekrar tekrar teşekkür ederim.

Şimdi ki sorum ise, sizin yaptığınız makroya benzer birşey; Sarı renk ile gösterdiğim yerlere (Para Tutarı olarak:Satış Toplamı, İnternet. Kişi Sayısı olarak: Davetli , İnternet, Tam, Öğrenci, Halk Günü, Haftanın Filmi ve İlk Seans) tek düğme ile kişi ve para tutarlarını yazmak istiyorum. İsmi değişken excelide beraberinde atıyorum size. Örnek olarak da ismi değişken exceldeki verileri el ile girdim. Umarım anlatabilmişimdir. İlginiz için çok teşekkür ederim. (Not: İsmi değişken excelde sabit olan tek yer "Kasa Raporu.xls" )

Ekli dosyalar

1572716421874.webp

Resimdeki ara neden boş. O şekilde boş mu kalacak ?

Aşağıdaki kodu dener misin ?

VBA:
(48 satır)

Hocam elinize sağlık, tek sorun şuan internet satışını sadece öğrenci olanını alıyor. Tam sayısını ve tutarını malesef almıyor. Size attığım örnekte sadece tek satır var diye sanırım bu şekilde oldu. Kusura bakmayın, benim dikkatsizliğim. Eğer bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim. Tekrardan çok teşekkür ederim.

Adsız.webp

Aşağıdaki kodu deneyiniz. Farklı kodlarda değişti (Tam ve Öğrenciye İnternet dahil edilmeyecek).

VBA:
(46 satır)
Adsız.webp

Hocam, emeğinize sağlık, makroyu çalıştırınca resimde gözüken yerlerde malesef sıkıntılar oluyor. Yukarıda ki resimde İnternet satışı toplam 6 kişi ve 80 TL ama aşağıdaki resimde 24 TL ve 2 Kişi olarak gözüküyor. Tam sayısıda internet hariç 129 Kişi ama İnternet Tam sayısınıda çektiği için 133 gösteriyor. (İnternet satışlarında, Öğrenci, Tam, Halk Günü, Haftanın Filmi, İlk seanslar da olabiliyor. )
Adsız11.webp

Kodun son hali bu, eksik olana yarın devam edeiz.

VBA:
(46 satır)

Hocam, sadece Tam sayısı yanlış gösteriyor. Oda raporlamada "Kullanıcı Adı:İnternet" sadece öğrenci karşısında yer aldığı için. Nasıl çözülebilir benim aklım yetmedi. Yarın sabırsızlıkla sizi bekliyorum hocam. Elinize emeğinize sağlık, yine yetiştiniz imdadıma. Sağolun

Hocam, sadece Tam sayısı yanlış gösteriyor. Oda raporlamada "Kullanıcı Adı:İnternet" sadece öğrenci karşısında yer aldığı için. Nasıl çözülebilir benim aklım yetmedi. Yarın sabırsızlıkla sizi bekliyorum hocam. Elinize emeğinize sağlık, yine yetiştiniz imdadıma. Sağolun

VBA:
(65 satır)

VBA:
(65 satır)

Hocam elinize emeğinize sağlık tekrardan, başka raporlamalar aldığımda şöyle bir sorun yaşıyorum.

If Not IsNull(rs(4).Value) Then Cells(20, 10) = Cells(20, 10) + rs(4).Value - deger (TAM sayısını kullanıcı adlarından çekiyor topluyor. - deger koyarsam kullanıcıadı(internet hariç) topluyor interneti çıkartıyor. Çok garip geldi. Çözemedim.

If Not IsNull(rs(5).Value) Then Cells(21, 10) = Cells(21, 10) + rs(5).Value - deger

Bu dosyayı yükleyin musait bir zamanda bakacam. Ayrıca sonucun nasıl olmasını gerektiğini Manuel yazarsanız sevinirim

Hocam merhaba,

Daha büyük bir raporlama aldım ve onları manuel olarak yazdım. Şimdi daha detaylı oldu. Haklısınız. Size zahmet veriyorum sürekli kusura bakmayın. Elinize sağlık tekrardan

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...