Çözüldü Dilimleyiciyi hücreye aktarma

barkin

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, iyi günler..

Dilimleyicide tıklayıp bir seçim yaptığımızda, seçilen veri R1 hücresine aktarılsın. Makro ile veya olursa formül ile de olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 7251

Ekli dosyalar

• 1607858505558.webp
    1607858505558.webp
    3.6 KB · Görüntüleme: 67
Aslında mantık olarak şöyle düşünüebilir;
dilimleyicide bir seçenek seçildiğinde, özet tablo buna göre filtrelendiğine göre,
=KAYDIR( özet tablonun sol üst köşesindeki hücre adresi ; 1 ; )

Tercih sizin elbette ancak; soruların neden örnek belge üzerinden sorulmadığını anlayamıyorum doğrusu.
Sorunuzla ilgili işlemin uygulandığı (Özet Tablo ve Dilimleyici kullanılan) bir örnek belge yükleyin bence.

Tabi ben önceki cevabımda KAYDIR işlevinin kullanıldığı formül önerisinde,
özet tablonun sol üst köşesindeki hücre (ilk sütun başlığının olduğu) adresi dedim ama diyelim dilimleyici,
özet tablonun 5'inci sütunundaki değerlerle ilgili ise formülde en son parantezden evvel 4 (ilgili sütun no -1) yazılması gerekecektir.

Özetle önerdiğim yöntem şudur: dilimleyiciden bir değer seçildiğinde, bir anlamda ÖZET TABLOda ilgili sütun için, filtre uygulanmış olur.
O halde dilimleyiciden bir değer seçilmişse, ilgili özet tablo sütununun başlık satırının hemen altındaki ilk değer, dilimleyiciden seçilen değer olmalıdır.
dilimleyici.webp

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Tercih sizin elbette ancak; soruların neden örnek belge üzerinden sorulmadığını anlayamıyorum doğrusu.
Sorunuzla ilgili işlemin uygulandığı (Özet Tablo ve Dilimleyici kullanılan) bir örnek belge yükleyin bence.

Tabi ben önceki cevabımda KAYDIR işlevinin kullanıldığı formül önerisinde,
özet tablonun sol üst köşesindeki hücre (ilk sütun başlığının olduğu) adresi dedim ama diyelim dilimleyici,
özet tablonun 5'inci sütunundaki değerlerle ilgili ise formülde en son parantezden evvel 4 (ilgili sütun no -1) yazılması gerekecektir.

Özetle önerdiğim yöntem şudur: dilimleyiciden bir değer seçildiğinde, bir anlamda ÖZET TABLOda ilgili sütun için, filtre uygulanmış olur.
O halde dilimleyiciden bir değer seçilmişse, ilgili özet tablo sütununun başlık satırının hemen altındaki ilk değer, dilimleyiciden seçilen değer olmalıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 7263
.

Ömer bey, şöyle ifade edeyim.. Listelemeye çalıştığım bir mahalle ismi (K sütunu) onlarca veya yüzlerce kez listede geçiyor. Tekrarlanmayan bir isim olursa dediğiniz şekilde oluyor.
.........Örnek dosya ektedir.

https://s2.***/server13/celugg/slicer.xlsx.html

Selamlar,
Alternatif olarak
Dosyanızdaki Tablo yapısına göre Formüllerle çözüm :
Öncelikle belirtmek isterim,
Dilimleyicide, Tek seçime göre filtre yapılabileceği gibi, birden fazla seçenek de seçilebilir. Örneğin aynı anda 100. Yıl ile Aktepe Mah. seçerek, iki Mahalle için de filtre yapılabilir. Filtre iptal edildiğinde ise Tüm liste görünür olacaktır.

1 - Filtre edilmiş alanda ilk Mahalle adı için
Dizi Formülü olarak
=İNDİS(Tablo1[....... Mahalle];KAÇINCI(1;(ALTTOPLAM(3;KAYDIR(Tablo1[....... Mahalle];SATIR(Tablo1)-1;0)));0))

İhtiyaç hissedilirse eğer..
*** Filtreli Alanın Başlangıç satır numarası
Dizi Formül olarak
=KAÇINCI(1;(ALTTOPLAM(3;KAYDIR(Tablo1[....... Mahalle];SATIR(Tablo1[....... Mahalle])-MİN(SATIR(Tablo1[....... Mahalle]));;1)));0)+1
*** Filtreli Alanın Bitiş Satır Numarası
Dizi formül olarak
=MAK((ALTTOPLAM(3;KAYDIR(Tablo1[....... Mahalle];SATIR(Tablo1[....... Mahalle])-MİN(SATIR(Tablo1[....... Mahalle]));;1))<>0)*SATIR(Tablo1[....... Mahalle]))

2 - Filtreli Alanlarda Yaş Dilimlerine göre kişi adetleri için (Dosyanızda AE kolonuna bu formül yazıldı)
Standart Formül
=TOPLA.ÇARPIM((ALTTOPLAM(3;KAYDIR(Tablo1[Yaş Grubu];SATIR(Tablo1[Yaş Grubu])-MİN(SATIR(Tablo1[Yaş Grubu]));;1)))*(Tablo1[Yaş Grubu]=$AD2))

Filtre uygulandığında bazı satırlar görünmez olacağından Yaş dilimlerine göre Sayı tablosunda da bazı satırlar görünmeyecektir. O nedenle tavsiyem listelemeleri ayrı bir sayfada yapmanız şeklinde... Dosyanızda sayfa1 olarak yeni sayfa açıp, formülleri orada da uyguladım. İsterseniz bu sayfayı silebilirsiniz...

Ekli dosyalar

Sayın @Ezelk 'nın verdiği formül,
DİZİ FORMÜLÜ olarak uygulandığında (CTRL+SHIFT+ENTER ile formül uygulaması) doğru sonucu verecektir.
Aslında formülün DİLİMLEYİCİ ile doğrudan bir bağlantısı yok.
Formül, filtrelenmiş alanda formülün İNDİS(xxxx; kısmında belirtilen sütununda görünür durumda olan ilk değeri verir.
DİLİMLEYİCİden bir değerin seçilmesi, alanda filtre uygulanması anlamına geldiğinden sonuç alınmaktadır.

Yani, dilimleyici K sütununa yöneliktir (dikkat FORMÜLLER menüsündeki AD TAIMLAMA kısmına bakarsanız
DİLİMLEYİCİyle ilgili bir AD TANIMLAMASInın otomatik olarak olutuğunu göreceksiniz) ama formüldeki
İNDİS(xxxx kısmında hangi sütun adı kullanılırsa o sütunda görünür kalan ilk değeri sonuç olarak verir.

Ben de doğrudan DİLİMLEYİCİdeki seçimi veren bir KTF (Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon) vereyim.
Belgede uygun bir MODULe aşağıdaki kodu yapıştırın.

Sonra istediğiniz bir hücreye de =Dilimleyici("Dilimleyici için oluşan tanımlı AD") şeklinde bir formül oluşturmanız yeterli olacaktır.
Dikkat edilecek nokta ilgili AD'ın ÇİFT TIRNAK ARASINA yazılması gerektiğidir.
Örnek belgeye göre yazılacak formül =Dilimleyici("Dilimleyici_Üye_Mahalle") şeklinde olacak.

Sonradan eklenen NOT: Ben cevabı yazarken Sayın @52779 da alternatif cevap yazmış. (y)

CSS:
You must log in to view content
(13 satır)

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar