Çözüldü 1 den fazla bul fonksiyonu hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cengizyener

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar Merhaba,
2 adet tablom var bu tablolardan birisi İşlem Kodu ve İşlem Açıklamasını içeriyor. Diğer tablo ise Banka ekstre açıklaması bulunmaktadır. Birinci tablodaki işlem kodu tablosundaki her hangi bir veri Banka ekstresindeki açıklama satırında geçiyorsa. Banka ekstre satırının yanına 1. tabloda ki işlem açıklamasını getirmek istiyorum örnek dosya örneği aşağıda yer almaktadır. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

TarihBanka Ekstre AçıklamasıTutarİşlem Koduİşlem Açıklaması
01.01.2020​
Cengiz Yener Gelen Havale
100,00​
Cengiz YenerMüşteri Ödemesi
01.01.2020​
Kredi Kartı Komisyonu
-5,00​
KomisyonMasraf
01.01.2020​
Emine Kızıl Gönderilen Havale
-1.000,00​
Emine KızılEft
Olması İstenen
TarihBanka Ekstre AçıklamasıTutarİşlem Açıklamasıİşlem Koduİşlem Açıklaması
01.01.2020​
100,00​
Müşteri ÖdemesiCengiz YenerMüşteri Ödemesi
01.01.2020​
Kredi Kartı Komisyonu
-5,00​
MasrafKomisyonMasraf
01.01.2020​
-1.000,00​
EftEmine KızılEft
Not1: E16 hücresine yazacağım formülde, H sütunundaki işlem kodlarından herhangi biri C16 hücresindeki verilerden biriyle eşleşirse, I Sütunundaki veri gelmesini istiyoruz.
Not2 : E sütununa gelen veri C sütunundaki kırmızı renkli veriyle eşleştiği için.

Arkadaşlar Merhaba,
2 adet tablom var bu tablolardan birisi İşlem Kodu ve İşlem Açıklamasını içeriyor. Diğer tablo ise Banka ekstre açıklaması bulunmaktadır. Birinci tablodaki işlem kodu tablosundaki her hangi bir veri Banka ekstresindeki açıklama satırında geçiyorsa. Banka ekstre satırının yanına 1. tabloda ki işlem açıklamasını getirmek istiyorum örnek dosya örneği aşağıda yer almaktadır. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

TarihBanka Ekstre AçıklamasıTutarİşlem Koduİşlem Açıklaması
01.01.2020​
100,00​
Cengiz YenerMüşteri Ödemesi
01.01.2020​
Kredi Kartı Komisyonu
-5,00​
KomisyonMasraf
01.01.2020​
-1.000,00​
Emine KızılEft
Olması İstenen
TarihBanka Ekstre AçıklamasıTutarİşlem Açıklamasıİşlem Koduİşlem Açıklaması
01.01.2020​
100,00​
Müşteri ÖdemesiCengiz YenerMüşteri Ödemesi
01.01.2020​
Kredi Kartı Komisyonu
-5,00​
MasrafKomisyonMasraf
01.01.2020​
-1.000,00​
EftEmine KızılEft
Not1: E16 hücresine yazacağım formülde, H sütunundaki işlem kodlarından herhangi biri C16 hücresindeki verilerden biriyle eşleşirse, I Sütunundaki veri gelmesini istiyoruz.
Not2 : E sütununa gelen veri C sütunundaki kırmızı renkli veriyle eşleştiği için.
Sayın @cengizyene ,
Öncelikle forumumuza hoş geldiniz.
Bu bölümde dosyalarınızı ücretsiz olarak ekleyebilir ve eklenen dosyaları indirebilirsiniz.
Daha hızlı ve doğru çözüme ulaşabilmek için lütfen Excel formatında örnek bir dosya ekleyiniz.

Doğru anladıysam;
D3 hücresine aşağıdaki formülü yapıştırın.
Formül dizi formülüdür. Hücreden çıkarken Ctrl+Shift+Enter tuş kombinasyonuyla çıkış yapınız.
Daha sonra D3 hücresini aşağı doğru sürükleyerek çoğaltınız.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Örnek dosya eklemediğiniz için formül kendi eklediğim dosyaya göre düzenlenmiştir...

Ekli dosyalar

Doğru anladıysam;
D3 hücresine aşağıdaki formülü yapıştırın.
Formül dizi formülüdür. Hücreden çıkarken Ctrl+Shift+Enter tuş kombinasyonuyla çıkış yapınız.
Daha sonra D3 hücresini aşağı doğru sürükleyerek çoğaltınız.

Kod:
(1 satır)

Örnek dosya eklemediğiniz için formül kendi eklediğim dosyaya göre düzenlenmiştir...
Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Dosyayı eklemeyi bilmediğim için böyle attım. excel tablonuzu inceledim. Kendi oluşturduğunuz excel tablosu benim yapmış olduğum tablo ile aynıdır.

Benim istediğim {"Gelen";"Gönderilen";"Komisyon"} yerine sizin excel tablonuzda yer alan G3:G5 sütunları içinde aratmak istiyorum. Çünkü yaklaşık bu şekilde 300 400 adet eşleme yapma durumumuz olabilir. "Müşteri Ödemesi";"Eft";"Masraf" bu kısım yerine ise H3:H5 diye yazmak istiyorum. yani G3 hücresinde yer alan "Cengiz Yener" verisini B3 hücresinde var mı var ise H3 hücresindeki veriyi getirisin. Eğer G3 deki veri B3 hücresi içinde geçmiyorsa G4 de arasın istiyorum.

Not: ekteki tabloda kırmızı renkli alan G sütununda eşleşen veridir.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Sayın @PriveT şu an çevrimiçi değil. Sorunuzu ben cevaplayayım dedim.

-- D3 hücresini seçin ve formülü formül çubuğuna yapıştırın ama hemen ENTER tuşuna basmayın.
-- CTRL ve SHIFT tuşları basılı durmdayken ENTER tuşuna basarak tamamlayın, (dizi formülü uygulaması)
-- İşlem doğru yapılmışsa formül kendiliğinden {=formül} gibi köşeli parantez arasına alınmış olur.
-- İşlem doğru yapılmaz veya köşeli parantezler elle, klavye üzerinden yazılırsa formül HATA verecektir.
-- İşlem tamamlandığında hücreyi aşağı doğru kopyalayın.

Kod:
(1 satır)

Sayın @PriveT şu an çevrimiçi değil. Sorunuzu ben cevaplayayım dedim.

-- D3 hücresini seçin ve formülü formül çubuğuna yapıştırın ama hemen ENTER tuşuna basmayın.
-- CTRL ve SHIFT tuşları basılı durmdayken ENTER tuşuna basarak tamamlayın, (dizi formülü uygulaması)
-- İşlem doğru yapılmışsa formül kendiliğinden {=formül} gibi köşeli parantez arasına alınmış olur.
-- İşlem doğru yapılmaz veya köşeli parantezler elle, klavye üzerinden yazılırsa formül HATA verecektir.
-- İşlem tamamlandığında hücreyi aşağı doğru kopyalayın.

Kod:
(1 satır)
Hocam çok teşekkür ederim emeğinize sağlık. Bir ricam daha olacaktı. İşlem kodu 1 sütun değilde 2 ve daha fazla olması durumunda nasıl yapabilirim örnek excel ekte yer almaktadır.

Hocam size de çok zahmet veriyorum. Çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Dosyayı eklemeyi bilmediğim için böyle attım. excel tablonuzu inceledim. Kendi oluşturduğunuz excel tablosu benim yapmış olduğum tablo ile aynıdır.

Benim istediğim {"Gelen";"Gönderilen";"Komisyon"} yerine sizin excel tablonuzda yer alan G3:G5 sütunları içinde aratmak istiyorum. Çünkü yaklaşık bu şekilde 300 400 adet eşleme yapma durumumuz olabilir. "Müşteri Ödemesi";"Eft";"Masraf" bu kısım yerine ise H3:H5 diye yazmak istiyorum. yani G3 hücresinde yer alan "Cengiz Yener" verisini B3 hücresinde var mı var ise H3 hücresindeki veriyi getirisin. Eğer G3 deki veri B3 hücresi içinde geçmiyorsa G4 de arasın istiyorum.

Not: ekteki tabloda kırmızı renkli alan G sütununda eşleşen veridir.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba,
Alternatif olsun.
Formül dizi formüldür.

Kod:
(1 satır)

Ekli dosyalar

Merhaba,
Alternatif olsun.
Formül dizi formüldür.

Kod:
(1 satır)
Hocam çok teşekkür ederim size zahmet
Hocam çok teşekkür ederim emeğinize sağlık. Bir ricam daha olacaktı. İşlem kodu 1 sütun değilde 2 ve daha fazla olması durumunda nasıl yapabilirim örnek excel ekte yer almaktadır.

Hocam size de çok zahmet veriyorum. Çok teşekkür ederim.
bu konuya da bakabilir misiniz ?

ben yazdığınız formülü birden sütunda koşula bağlayacaktım fakat onu yapamadım.

Malesef çok sütunlu kriter alanı için bunun pek mümkün olduğunu sanmıyorum.
Gerek benim verdiğim formül ve gerekse de Sayın @PriveT 'in verdiği formül,
ilk rastlanan verinin satırını bulduğundan, kriter alanını öncelik sırasına koyarak tek sütun haline getirin derim.

.

Ömer Hocam,

G sütunundaki kod alanındaki tanımlama kısmını sütunlara ayırmadım onun yerine tek satırı * ile ayırarak yazmış olduğunuz formüller sütun gibi değerlendirdi böylelikle istemiş olduğum verileri çekebildim. G sütunu "kredi", H sütunu "komisyonu" yerine G sütununa *kredi*komisyonu* yazınca B4 sütunundaki "Kredi Kartı Komisyonu" satırına "Masraf" verisini getirdi.

Elinize sağlık hocalarım çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

İyi de "komusyonu bilgisini" ve YILDIZ işaretlerini silseniz de aynı sonucu alırsınız.
Sorununuz çözüldüyse mesele yok.

Ben genellikle belge yapısında değişiklik önermem. Yapı nasıl oluşturulmuşsa konu sahibinin bir bildiği, bir zorunluluk vardır ki yapı o şekilde oluşturulmuştur diye düşünürüm ve elimden geldiğince de mevcut yapıya göre çözüm önerisinde bulunurum.

İyi çalışmalar dilerim.

.

İyi de "komusyonu bilgisini" ve YILDIZ işaretlerini silseniz de aynı sonucu alırsınız.
Sorununuz çözüldüyse mesele yok.

Ben genellikle belge yapısında değişiklik önermem. Yapı nasıl oluşturulmuşsa konu sahibinin bir bildiği, bir zorunluluk vardır ki yapı o şekilde oluşturulmuştur diye düşünürüm ve elimden geldiğince de mevcut yapıya göre çözüm önerisinde bulunurum.

İyi çalışmalar dilerim.

.
Hocam

Çoğu zaman verileri eşleştirirken parçalı eşleştirme yapmamız gereke biliyor o yüzden istemiştim :)

emeğinize sağlık sizlerin sayesinde sorunum çözüldü çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim :)

Hocam

Çoğu zaman verileri eşleştirirken parçalı eşleştirme yapmamız gereke biliyor o yüzden istemiştim :)

emeğinize sağlık sizlerin sayesinde sorunum çözüldü çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim :)
Sanırım çözüme ulaştınız ama ben bir şeyi tam anlamadım ve merak ettim.
İstediğiniz şey tam olarak nedir?
Mesela; Aranan satırdaki hücre örneğin B3 hücresi: G3&H3&I3 hücrelerindeki kelimelerin hepsini aynı anda barındırıyorsa mı D3 hücresine J3 hücresindeki veriyi yazacak?
Yoksa herhangi birini içeriyorsa mı?
Yoksa başka bir şey mi?

Sanırım çözüme ulaştınız ama ben bir şeyi tam anlamadım ve merak ettim.
İstediğiniz şey tam olarak nedir?
Mesela; Aranan satırdaki hücre örneğin B3 hücresi: G3&H3&I3 hücrelerindeki kelimelerin hepsini aynı anda barındırıyorsa mı D3 hücresine J3 hücresindeki
@PriveT hocam ekteki excel tablosuna detaylı bir şekilde farklı örneklerle yazdım.

Ekli dosyalar

Mevcut belge yapısı, koşulların çokluğu, veri yığınının büyüklüğü dolayısıyla işlem için formül yerine makro ile çözüm aramanızı önermeliyim. ÖRneğin B sütununda "ABC LTD ŞTİ. Gelen Havale" yerine "Gelen Havale ABC LTD ŞTİ." yazılıysa formüllerin hiçbiri sonuç vermeyecektir. Kriterlerin sıralamasının da öneminin olmayacağı bir yapı oluşturmak gerekiyor

B sütununda eksantrik veri örnekleri, kriter alanının ise başı sonu belli olacak şekilde düzenlendiği yeni bir örnek belge ekleyerek,
MAKRO SORULARI kategorisinde yeni bir konu açarsanız bir arkadaşımız veya ben vakti de uygun olursa uğraşır belki.

İşlemin kolay olmadığını peşinen belirteyim. Birazdan fazla emek-zaman gerektiren bir işlem gibi duruyor.

Mevcut belge yapısı, koşulların çokluğu, veri yığınının büyüklüğü dolayısıyla işlem için formül yerine makro ile çözüm aramanızı önermeliyim. ÖRneğin B sütununda "ABC LTD ŞTİ. Gelen Havale" yerine "Gelen Havale ABC LTD ŞTİ." yazılıysa formüllerin hiçbiri sonuç vermeyecektir. Kriterlerin sıralamasının da öneminin olmayacağı bir yapı oluşturmak gerekiyor

B sütununda eksantrik veri örnekleri, kriter alanının ise başı sonu belli olacak şekilde düzenlendiği yeni bir örnek belge ekleyerek,
MAKRO SORULARI kategorisinde yeni bir konu açarsanız bir arkadaşımız veya ben vakti de uygun olursa uğraşır belki.

İşlemin kolay olmadığını peşinen belirteyim. Birazdan fazla emek-zaman gerektiren bir işlem gibi duruyor.
Ömer hocam bu formülü kullanacağımız alan banka ekstresine olduğundan bu formül iş yükünü %70 azaltacak. Bahsettiğiniz durumla çok fazla karşılaşmadığımiz ve bazen sıralı olarakta almamız gerekmektedir bu formül şuanda sorunumuzu çözmüştür. Emeğinize sağlık ilginiz için çok teşekkür ederim :)

Aslında konsantre olup formül geliştirilebilir.
Kriter alan 3 sütun oduğna göre bunların dizilim kombinasyon sayısı 6 (123, 132, 213, 231, 312, 321).
Bence bu * karakterini bu kombinasyonlara göre üç sütun halinde birleştirerek ilerleyebilirsiniz.
Bu yol tüm dizilim farklılıklarını kavramanızın yolunu açacaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

.

Evet olabilir dediğiniz gibi yapılabilir. Peki hocam dediğiniz gibi sıralı koşuluma uygun olmayan çok fazla işlem olursa dediğiniz * karakterini kullanarak kombinasyon yapabilirim. Çok teşekkür ederim hocam sizlerin sayesinde kaç aydır yapamadigim formülü bana öğrettiniz
İyi çalışmalar dilerim hocam :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
26