Verilen Değerlere Göre Şablon Oluşturma

Çözüldü Verilen Değerlere Göre Şablon Oluşturma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Alttaki gibi X ve R değişken değerlerine sahip ölçülerde renklendirilmiş ya da ölçüleri orantılanmış bir şablon/excel dosyası oluşturulabilir mi?

Satır ve sütunların genişlik ve uzunluklarının 1 pixel olarak alıyorum (Bilgisayarı bu durum kasıyor ve sayfayı maksimum büyütmek zorunda kalıyorum..)
Sonrasında
X değişkeni pixel olarak çerçeve renk kalınlığı
X = 5 pixel verelim

R değeri ise çerçeve dışında kalan şablonun yüksekliğinin yarısı ve X in 20 katı eşdeğerinde
R = X * 20

Bu değerlerle aşağıda verilen oranlara göre bu işlem düzenletilebilir mi?

Uzunlukta ölçüsüz kalan kısma da T isminde bir değişken atamış olalım.
T'nin uzunluk değeri de R'nin 2 katı olsun
T = 2 * R

değerleri anlaşılması için ölçüsüzce verdim belki uzunluk x yükseklik bu kadar orantılı olmayabilir
İSİMLİK.webp

Son düzenleme:
Çözüm
Bu eklediğiniz ekran görüntüsünü, excel sayfasında satır yüksekliği ve sütun genişliği ayarlarını değiştirerek mi elde etmek istiyorsunuz?

Bu mümkün olmayabilir.
Kriter değeriniz olan x = 1 olduğunda bile excelin izin verdiği en büyük satır yüksekliği ve/veya sütun genişliği, sizin istediğiniz 1440 ve 1203 değerlerine göre ayarlanamayabilir.
Ayrıca görsel olarak ekranda gördüğünüz şekil oranlarıyla,
sayfayı yazdırdığınızda çıkacak sonuç da birebir aynı olmayabilir.

Şurada bir video hazırlanmış, göz atın isterseniz.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Benim fikrim hücre yükseklik ve genişlikleriyle ayarlamalar yaparak işlem yapmak yerine
ÇİZİM NESNELERİ kullanmanız, kendi belirleyeceğiniz bir ölçeğe göre boyutlandırmanız daha hızlı yol almanızı sağlar...
@merakli

Yazdıklarınızı tam olarak anlamlandıramadım.
Bayrak Kanunundaki gibi temel bir birimle orantılı ölçüler gibi bir şey mi istiyorsunuz?
"Şablon Excel dosyası" derken onu da anlamadım, bir sayfada çizim nesneleri kullanılarak
ETİKET gibi bir şey mi oluşturmaya çalışıyorsunuz?

Tüm ölçüleri aynı birim cinsinden ifade etmek lazım. Mesela temel ölçü birimi x olur, r ve diğer ölçüler x cinsinden ifade edilir gibi.

Mesela şu görselde (excel görüntü oranı % 300):
-- Bir tane en arka planda siyah kenarlıklı büyük dikdörtgen var (GRİ zeminli)
-- Onun üstünde BEYAZ zeminli ve kenarlıklı bir adet daire var (çap, büyük dikdörtgenin kısa kenarına eşit)
-- Onun üstünde BEYAZ zeminli (dairenin yarısını perdeleyen) ve kısa kenarı dairenin merkezinden geçen, kenarlıksız bir dikdörtgen var.
-- En üstte de SARI zeminli asıl metin yazılacak kenarlıksız küçük dikdörtgen var (sarı zemin, beyaz olarak değişecek tabii ki)
-- Tüm şekilleri GRUPLANDIRDIM, böylece seçip köşesinden çekip/iterek birbirlerine göre konumları/oranları değişmeden şekli büyütmek/küçültmek mümkün.

Fikir: kenarlık kalınlığını göstermek/ayarlamak için, belki de iç içe iki diktörtgen oluşturulup,
arkadakinin zemini renklendirilip, arkadakinin kenarlarından istenilen ölçüde içerde olacak şekilde ikinci (küçük diktörtgen de konumlandırılabilir.

Ms. VISIO programı (bende yok) daha esnek kullanıma uygun şekiller oluşturulmasında işe yarayabilir.
Yahut photoshop gibi bir programda temel şekil istenildiği gibi oluşturulup, içindeki yazı da istenildiği gibi konumlandırılabilir. (photoshop programım da, bilgim de yok)

Tabi ilk söylediğimi tekrar hatırlatayım, istenilen şeyi tam olarak anlamış değilim, tahmin yürütüyorum. Bu arada, excelin esas olarak bir çizim programı olmadığını da unutmamak lazım.

1696291413235.webp

T

@Ömer BARAN bey,
Bahsettiğiniz gibi Illustrator ve Photoshop gibi vektör ya da pixel tabanlı grafik programlarıyla buları yapmak daha kısa olabilir. Ben de Photoshop konusunda 20 yıllık bir deneyimim var.

Burada yapmaya çalıştığım bunu bir şablon haline getirip excel üstünden bir ya da iki değeri vererek en mantıklı ölçülere ulaşmak buna göre pleksi vb. kesimlerini yapmak vb. içindi.
Yani amaç hem mantıklı/orantılı net sonuçlara anlık ulaşabilmek hem de bunu excel gibi programla yapaak neredeyse vektörel bir baskı çözünürlüğünde yapabilmek...

"Şablon Excel dosyası" derken tam olarak neyi nasıl ifade edeceğim konusunda ifade karmaşıklıı yaşadığım için kendimce ifade etmeye çalıştığım bir söylem yoksa teknik bir tanım içermiyor.

Bundan kastım şuydu :
Örneğin A1 hücresine bir X değeri girerek macro ile satır ve sütunların genişlik ve yüksekliklerine resimdeki orantıları veren bir şey yapmak.

İçeriğini yazdırmak amacı yok (5/A sınıfı) gibi...

Sadece çerçeve değerinden 5 kat fazla olan bir değerle Çerçevenin sol tarafını oluşturmak
Sonrasında
çerçeve kalınlığı dışında kalan yükseklik değerinin (2r) nin çeyreği yani r/2 kadar ona eklemek sonra yine bu kadar daha ekledikten sonra görselde ölçüsüz bırakılmış alana belirli bir oranda uzunluk ekleyip sonra yine r/2 kadar uzunluk eklemek

bunu satır ve sütunlara genişlik ve yükseklik vererek ölçülendirebilmek...
Renklendirme işlemi manuel olarak yapılabilir

Şu şekilde anlatmaya çalışayım

x = 1 olarak alıyorum.

sablon.webp

Bu eklediğiniz ekran görüntüsünü, excel sayfasında satır yüksekliği ve sütun genişliği ayarlarını değiştirerek mi elde etmek istiyorsunuz?

Bu mümkün olmayabilir.
Kriter değeriniz olan x = 1 olduğunda bile excelin izin verdiği en büyük satır yüksekliği ve/veya sütun genişliği, sizin istediğiniz 1440 ve 1203 değerlerine göre ayarlanamayabilir.
Ayrıca görsel olarak ekranda gördüğünüz şekil oranlarıyla,
sayfayı yazdırdığınızda çıkacak sonuç da birebir aynı olmayabilir.

Şurada bir video hazırlanmış, göz atın isterseniz.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Benim fikrim hücre yükseklik ve genişlikleriyle ayarlamalar yaparak işlem yapmak yerine
ÇİZİM NESNELERİ kullanmanız, kendi belirleyeceğiniz bir ölçeğe göre boyutlandırmanız daha hızlı yol almanızı sağlar.

Önceki mesajımda yazdığım şeyi tekrarlayacağım; excel bir çizim programı değil.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...