Soru Tüm Sayfaları Tek Seferde KİLİTLEME - AÇMA

ERMAN.SAYINALP

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Çok sayıda Sayfadan oluşan Çalışma Kitabının, tüm sayfalarında binlerce hücre, Fonksiyon içermekte olup, sayfaların tümünün aynı anda Şifre ile Koruma altına alınmasını teminen bir KODLAMA'ya ihtiyacım var. Elbette, istenildiğinde de bu KODLAMA sayesinde, tüm sayfaların Koruması tümü aynı anda kaldırılabilecek ve aynı anda tekrar Korunabilecektir.

KODLAMA'nın KODLAMA tetiklemesi sırasında ekteki görüntüdeki seçenekleri içermesi çok fayda sağlayacaktır. İstenildiğinde ilgili satırın önüne (') konularak PASİF edilebilmeli, istenildiğinde de (') kaldırılarak AKTİF edilebilmelidir.

Yardımlarınız lütfen.
Ekli dosyayı görüntüle 3443

Merhaba Sayın @ERMAN SAYINALP .

Yapı olarak sayfaları döngüye alıp (For each sayfa In ThisWorkbook.Sheets..... Next),
ilgili seçenekler için True/False değerleri verilerek istenilen işlem yapılabilir.

Bu seçeneklere ait liste Worksheet.Protect method (Excel) sayfasından görebilirsiniz.

Korumaya alırken başlangıç satırını aşağıdaki gibi .Protect Password:="1" diye başlatıp
ÇİFT TIRNAK arasına sayfa koruma parolası yazılır ve VİRGÜL-BOŞLUK-ALTTİRE ile
birinden ayırarak birer satır halinde diğer seçenekler için (ben sadece DrawingObjects - çizim nesneleri için yazdım)
karşılarına True/False değerlerinden biri yazılır (esas olarak True yazacağınız seçenekleri yazmanız yeterlidir)

Korumayı kaldırmak için döngü içerisine sadece .Unprotect Password:="1" yazılması yeterlidir.

.
VBA:
You must log in to view content
(6 satır)

.

Özet olarak şöyle açıklama ekleyeyim dedim.
.
Kilitli hücreleri seç: Varsayılan >> kilitli hücrelerin seçmesine izin verilmesidir.
Kilidi açılmış hücreleri seç: Varsayılan >> kilidi açılmış hücrelerin seçiebilir olmasıdır.
Hücreleri biçimlendir: Hücreleri Biçimlendirme/ Koşullu biçimlendirme gibi işlemlere ait yetki.
Sütunları biçimlendir: Sütun genişliğini değiştirme veya sütunları gizleme dahil herhangi bir sütun biçimlendirme yetkisi
Satırları biçimlendir: Satır yüksekliğini değiştirme veya satırları gizleme dahil herhangi bir satır biçimlendirme yetkisi.
Sütun ekle
Satır ekle
Köprüler ekle: Kilitli olmayan hücrelereyeni köprü ekleme.
Sütun sil: Sütun Sil seçilmiş sütun ekleme seçilmemişse, kullanıcı sütunlar ekleyebilir, ancak bunları silemez.
Satır sil: Satır Sil seçilmiş, satır ekleme seçilmemişse, kullanıcı satırlar ekleyebilir, ancak bunları silemez.
Sıralama: VERİ - SIRALA - FİLTRE uygulama grubu kullanma yetkisi.>> kilitli hücreleri içeren aralıkları sıralanamaz.
Otomatik Filtre kullan
Özet Tablo raporlarını kullan : Özet Tablo raporlarını değiştirmek veya yeni raporlar oluşturma yetkisi.
Nesne düzenle: Grafik, harita, şekiller, metin kutuları, hücre açıklamaları gibi nesnelere ilişkin düzenleme yetkisi.
Örneğin,makroyu çalıştıran düğme tıklanabilir ama silinemez."
Senaryoları düzenle

Merhaba Sayın @ERMAN SAYINALP .

Yapı olarak sayfaları döngüye alıp (For each sayfa In ThisWorkbook.Sheets..... Next),
ilgili seçenekler için True/False değerleri verilerek istenilen işlem yapılabilir.

Bu seçeneklere ait liste Worksheet.Protect method (Excel) sayfasından görebilirsiniz.

Korumaya alırken başlangıç satırını aşağıdaki gibi .Protect Password:="1" diye başlatıp
ÇİFT TIRNAK arasına sayfa koruma parolası yazılır ve VİRGÜL-BOŞLUK-ALTTİRE ile
birinden ayırarak birer satır halinde diğer seçenekler için (ben sadece DrawingObjects - çizim nesneleri için yazdım)
karşılarına True/False değerlerinden biri yazılır (esas olarak True yazacağınız seçenekleri yazmanız yeterlidir)

Korumayı kaldırmak için döngü içerisine sadece .Unprotect Password:="1" yazılması yeterlidir.

.
VBA:
You must log in to view content
(6 satır)

.

Ömer bey,

"For each" öncesi için Sub ornek() diye başladım ve End Sub diye bitirdim. ancak çalışmadı, yada sanırım ben anlamadım.

Selamlar

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
4