TextBox Veri Girince Tüm Girişlerin YazıRengi

Kısa Açıklama

TextBox Veri Girince Tüm Girişlerin YazıRengi isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, UserForm üzerinde, bir TextBox içerisinde veri girince, Userfom üzerinde bulunan diğer tüm TextBox, Label, ComboBox a daha önce giriş yapılmış olan yazı- veri renkleri, "kırmızı" renk olarak görünmesi için nasıl bir kodlama yapabiliriz ?

Örnek basit çalışma kitabında, Listbox içerisine çift tıklayarak veriler, Userform üzerinde bulunan TextBox, Label ve diğer giriş araçlarına alıyoruz.
UserForm üzerinde tarih girişi olan, TextBox içerisine, veri girişi olduğunda, UserForm üzerinde bulunan diğer tüm girişlerin de, daha önce veri girişlerinin kırmızı yazı renk (TextBoxlar, Labeller, Comboboxlar) olarak Userform üzerinde görünmesi için nasıl bir kodlamaya ihtiyaç var acaba..?

Yani, belirlenen bir TextBox içerisine tarih-veri girince, UserForm üzerinde bulunan, diğer tüm kutuların içerisinde ki yazı renkleri kırmızı olacak. Böylece, ayrılan personel için tarih girdiğimizde, UserForm üzerinde, tüm giriş bilgileri de, kalın kırmızı renk yazı olarak görünecek. :rolleyes:
Bu konuda, bilgisi olan üstad ve hocalarımdan yardımlarını arz eder, saygılar sunarım.

Ekli dosyalar
Moderatörün son düzenlenenleri:
@VolkanCan

Userform'un kod bölümüne uygulayın.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(5 satır)

.

Ömer hocam merhaba, işyerinde bilgisayar olunca, şimdi deneme fırsatım oldu, kusura bakmayın.

Hocam, öncelikle vermiş olduğunuz çözüm ve kod işlemi çok güzel çalışmakta, sadece form üzerinde ListBox1, bu işleme dahil olmasa uygun olacaktır. (malümuz üzere, işlem sadece listbox1 den seçilen personel için geçerli olacak)

Ayrıca hocam, amacımız, Listbox1 içerisinden seçtiğimiz personel, TextBox'a tarih girildiğinde ve kayıt edildiğinde, Listbox içerisinde seçilen personele ait bilgilerin UserForm üzerinde, kırmızı olması uygun olacaktır.

@Ömer BARAN hocam, Kodlama işlemini eğer, sorumuz ve sorunumuz ağır olmasa, bu yönde çözüme kavuşturabilir miyiz? Ayrıca; örnek dosya da kodlama işlemi çalışırken, orjinal dosyada neden hata verdiğini anlamadım hocam, hata ve sayfa ekran görüntüsünü ekliyorum. Saygılarımla...
ornek1.webp

Yukarıda ki ekran resimin de görüldüğü gibi, tarih girildiğinde sadece listbox1 içerisinde seçilen personel işleme dahil olsun, Listbox1 işleme dahil olmasın. Listbox1 de personel seçtiğimizde, tarih girilmiş olan (ayrılmış olan) personel bilgileri kırmızı olursa uygun olacaktır. :giggle:

ornek2.webp

Hocam, orjinal dosyada kodlama bu hatayı verdi. Normal örnek dosyada hata vermiyor, ama orjinal dosyada bu hatayı veriyor. Biliyorum hata ben de ama hoşgörünüzle çözüm için yardımınızı bekliyorum.

Belgenizdeki userformda yer alan nesnelere göre bakıp çözmek lazım.

Sayın @Ömer BARAN hocam, sizin taslakta uyguladığınız çözüm çok güzel isteğe cevap veriyor, sadece burada, listbox içerisinde veriyi kırmızı renk yapmaması için kodlamayı revize edebilir miyiz ? Yani ben listbox tan seçtiğim personel için tarih girişi yaptığımda, sadece o personele ait form üzerinde ki girişler kırmızı renk olacak şeklinde bir kodlama konusunda yardımcı olur musunuz ? Bu vesile ile bayram arefesi, siz, @exceldestek ailesi ve tüm islam aleminin kurban bayramını kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi duamızla...

Eklediğiniz ekran görüntüsünden, sorun yaratan nesnenin hangisi olduğunu anlayamadım.
Listbox'u renk değişikliğinden hariç tutmak için, verdiğim kodu şöyle değiştirerek deneyin @VolkanCan

VBA:
(9 satır)

.

Eklediğiniz ekran görüntüsünden, sorun yaratan nesnenin hangisi olduğunu anlayamadım.
Listbox'u renk değişikliğinden hariç tutmak için, verdiğim kodu şöyle değiştirerek deneyin @VolkanCan

VBA:
(9 satır)

.

Sayın @Ömer BARAN hocam, çok teşekkür ederim. Sorun, yardımınızla çözülmüştür. Hatta fazlası ile çözüm olmuştur.
Her zaman ki gibi sorun maalesef bizim sorunumuzu anlatamamızdan kaynaklanıyor. Şeker tadında, exceldestek ailesi olarak nice bayramlara...
tenor.webp

Geri