Tarih Hesaplama ve Metin Yazma İşlemi

Çözüldü Tarih Hesaplama ve Metin Yazma İşlemi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan humpyers
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

humpyers

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar,

Excel'de pek iyi değilim. Yapmak istediğim bir işlem var.

1634734213552.webp

Tablom yukarıdaki gibidir. Önce tabloyu anlatmak istiyorum.
SA belgesi sutunu açılan her bir sipariş kaydının numarasını temsil eder.
STp sutunu E harfi olanlar siparişe ait ödemeyi ifade eder.
STp sutunu Q harfisi ise o siparişe ait fatura girişlerini ifade eder.
Kayıt E olan sutün Sipariş tarihini, Belge Tarihi sutunü STp Q olanlar ise fatura tarihini ifade ediyor.
RF. Belge ise siparişdeki kalemler. Yani RF. belge numaraları aynı olacak ayrımı yapmak için.

İstediğim şey şu:

STp sutunu Q olan Belge tarihi, STp sutunu E olan ve aynı Rf. belge numarasına sahip olan belge tarihinden önce ise R sutununa Not ok yazmalı, belge tarihinden sonra ise OK yazmalı.

Resimde iki örneği üzerlerini işaretleyerek anlatmaya çalıştım, umarım anlatabilmişimdir :(

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın @humpyers , öncelikle; örnek belgelerinizi, harici sunucular yerine forumumuza eklemenizi tercih ettiğimizi belirteyim.

Aşağıdaki formül, C sütunu E olan veya Q olanın karşılığı E değeri olmayanlar (örneğin 5043136448, 5043079312) için boş sonuç verirken,
C sütunu Q olan satırlarda ise, belirttiğiniz koşula göre OK veya NOT OK şeklinde sonuç verir, denersiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

Sayın @humpyers , öncelikle; örnek belgelerinizi, harici sunucular yerine forumumuza eklemenizi tercih ettiğimizi belirteyim.

Aşağıdaki formül, C sütunu E olan veya Q olanın karşılığı E değeri olmayanlar (örneğin 5043136448, 5043079312) için boş sonuç verirken,
C sütunu Q olan satırlarda ise, belirttiğiniz koşula göre OK veya NOT OK şeklinde sonuç verir, denersiniz.

Kod:
(1 satır)

.
Ömer bey merhaba,

Çok teşekkür ederim harika çalışıyor gözüküyor.
Bu işlemden sonra aynı tabloda farklı bir sorunum oldugunu tespit ettim.

Normalde STp sutunu E olanların D sutunundaki Kayıt trh. leri doğru olan. Bu nedenle I sutununda sizin ilettiğiniz formul ile dolu ise J sutununa ilgili Rf. belge numarasının STp kıs E olan Kayıt tarihini getirebilir miyiz?

Resimde 3 farklı renk ile boyadağım olması istediğim kısmını yapmaya çalıştım. Lacivert boyalı örnek daha iyi anlaşılabilir.
OK yazısının yanındaki sutuna o rf. belge nin STp sutunu E olan Kayıt tarihini getirmek istiyorum.

1634799893513.webp

Teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aslında sorunuzun cevabı bir önceki cevabımda verdiğim formülün içerisinde vardı.

Şu formülü kullanın.
Ancak şunu bilmelisiniz; formülün varsayımı, ilgili Rf.belge numarasına ait olup C sütununda E yazan satır sayısının 1 olduğu.
Yani Rf.belge numarasına ait 1'den fazla E değeri varsa, her iki cevabımdaki formüller istenilen sonucu vermez.

Kod:
(1 satır)

Aslında sorunuzun cevabı bir önceki cevabımda verdiğim formülün içerisinde vardı.

Şu formülü kullanın.
Ancak şunu bilmelisiniz; formülün varsayımı, ilgili Rf.belge numarasına ait olup C sütununda E yazan satır sayısının 1 olduğu.
Yani Rf.belge numarasına ait 1'den fazla E değeri varsa, her iki cevabımdaki formüller istenilen sonucu vermez.

Kod:
(1 satır)
Ömer bey çok teşekkür ederim, çok işime yaradı.