Sütunu Birer Satır Atlayarak Dağıtma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Sütunu Birer Satır Atlayarak Dağıtma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
@hakki83
Formülle çözüm arandığını varsayıyorum ve doğrudan cevabı vermek yerine yol göstereyim dedim.

B:C'deki değerleri sağ tarafa taşıyıp, B2 hücresine;
-- =SATIRSAY(B$2:B2)*2+SÜTUN()-3 veya
-- =(SATIR()-1)*2+SÜTUN()-3 formülünü uygulayıp (aklıma ilk gelen 2 seçenek bunlar)
sağa ve aşağı doğru kopyalayın.
Verdiğim bu formüllerden amaç; formül sağa ve sola kopyalandığında aranan verinin A1'den kaç satır sonra yer aldığını bulmak.
Bu sonuçları İNDİS veya KAYDIR işlevinin içerisinde SATIR İNDİS sayısı yerine kullanarak istediğiniz sonuca ulaşabileceğinizi sanıyorum.

.

@hakki83
Formülle çözüm arandığını varsayıyorum ve doğrudan cevabı vermek yerine yol göstereyim dedim.

B:C'deki değerleri sağ tarafa taşıyıp, B2 hücresine;
-- =SATIRSAY(B$2:B2)*2+SÜTUN()-3 veya
-- =(SATIR()-1)*2+SÜTUN()-3 formülünü uygulayıp (aklıma ilk gelen 2 seçenek bunlar)
sağa ve aşağı doğru kopyalayın.
Verdiğim bu formüllerden amaç; formül sağa ve sola kopyalandığında aranan verinin A1'den kaç satır sonra yer aldığını bulmak.
Bu sonuçları İNDİS veya KAYDIR işlevinin içerisinde SATIR İNDİS sayısı yerine kullanarak istediğiniz sonuca ulaşabileceğinizi sanıyorum.

.
Sayın hocam teşekkürler. Paylaştığınız formülleri uyguladım, fakat gerisini nasıl yapacağım? Formül yazımını yapamam ki :)

@hakki83
Kendiniz yapın ki; öğrenin diye uğraşıyorum.
Yoksa; işte formül, B2'ye uygulayıp sağa aşağı kopyalayın deyip, olayı tamamlardık.
Bu belge için ihtiyaç karşılanırdı belki ama, benzer bir ihtiyaç oluştuğunda yine sormak zorunda kalırdınız.

Halledip, halledemediğiniz konusunu iletirseniz çözüm önerisinde bulunurum tabii ki.

.

@hakki83
Kendiniz yapın ki; öğrenin diye uğraşıyorum.
Yoksa; işte formül, B2'ye uygulayıp sağa aşağı kopyalayın deyip, olayı tamamlardık.
Bu belge için ihtiyaç karşılanırdı belki ama, benzer bir ihtiyaç oluştuğunda yine sormak zorunda kalırdınız.

Halledip, halledemediğiniz konusunu iletirseniz çözüm önerisinde bulunurum tabii ki.

.
Sayın hocam ben formül yazamayacağım için lütfen siz paylaşınız. Hatta hem formül hem makro ikisi daha iyi olur.

Bence en azından denemeliydiniz.

Önceki cevabımda belirttiğim formüllerden SATIRSAY işlevi olanı ve İNDİS işlevini kullanmayı tercih ettim.
Nihai formül şöyle oldu. Formülü B2 hücresine uygulayıp sağa ve aşağı kopyalayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Geri