Çözüldü Belirlenen satırları numaralandırıp verip kabulRET yazması

teyadih

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Örnek dosyada açıkladığım üzere sıra numarası verecek ve bu sıra numaralarına belirlenen rakam kadar kabul diğerlerine ret yazacak 2 formüle ihtiyacım var. Yardım eder misiniz? Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Yanlış yorumlamıyorsam eğer,
AA6 hücresine

=RANK(S6;$S$6:$S$47)+EĞERSAY($S$6:S6;S6)-1

formülünü yazıp aşağıya doğru kopyalayın...
(Hücre Sayı biçimi : Genel olacak)

AB6 hücresine ise

=EĞER(YADA(AA6<=$AF$5;S6=İNDİS($S$6:$S$47;KAÇINCI($AF$5;$AA$6:$AA$47;0)));"KABUL";EĞER(V6<>" ";V6;"RET"))

formülünü yazıp aşağıya doğru kopyalayın....

Ekleme : Formüle edilmiş dosyanız ektedir.... (15.03.2021 23:49)

Ekli dosyalar

2.formül tamam sayın 52779. Açıklamada da belirttiğim üzere 1.formülde V sütununu da dikkate alması gerekiyor. Önce V sütunu boş olanlardan başlamak üzere S sütununu büyükten küçüğe sıralayacak, sonra V sütunu dolu olanların S sütununu büyükten küçüğe sıralayarak devam ettirecek. KPPS puanı düşük dışında uyarı olmadığı için V sütununu dikkate almadan da doğru sonuç verdi. Uyarı kısmını tekrar güncelledim sayın 52779. KPSS puanı 81 civarı olan 2 tane aday için uyarı verince tutmadı. AA daki formülü V sütununu da dikkate alacak şekilde güncelleyebilir misiniz? sayın 52779 Sonucun AC sütunundaki gibi olması gerekiyor.

Ekli dosyalar

Eki incelemeye çalıştım. Ama kafam karıştı gibi...
Zaten ilk mesajımda da tam anlayamadığımı düşünüp, yanlış yorumlamıyorsam ibaresini kullanmıştım...

Yarın öğleyin sakin kafayla tekrar bakacağım inşallah...

Bu arada diğer üyelerden de cevaplar gelmiş olabilir belki...

Ekleme : (16.03.2021 02:45)
Yatmadan önce, anladığım şekilde formüle etmeye çalıştım... Belki yine de tam anlayamamış olabilirim... Siz kontrol edip uygunluğuna bakarsınız. Uygun değilse tekrar bakabilirim...

AA6 hücresine,

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

formülü yazıp aşağıya doğru kopyalayın....

formüle edilmiş dosyayı da ekliyorum...

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Formül tamam sayın 52779 elinize sağlık. Asıl dosyama uyguladığımda bir sıkıntı çıkarsa dönüş yaparım.
Gece gece bende anlatmakta zorlandım sayın 52779 kusura bakmayın sabah için lazımdı onun için yazdım geç saatte.
KPSS puanı 70'den küçük olanlar ile belirtilen yılda KPSS ye girmemiş olanlar, 18 yaşından küçük, 25 yaşından büyük olanlar ile en az lise mezunu olmayanlar, süresinde başvurmayanlar ve sertifikası olmayanlar puanı kaç olursa olsun sınava katılamıyorlar ve bunları V sütununda belirtiyorum.
Önce V sütunu boş olanları dikkate almak üzere S sütunundaki KPSS puanını büyükten küçüğe doğru sıralayarak AA sütununa sıra numarası vermesi, boş olanlardan sonra dolu olanları da KPSS puanına göre büyükten küçüğe doğru devam etmesi,
İzin verilen sayının 4 katı kişi katılabiliyor sınava. Birde en son kişinin KPSS puanına eşit olanlar. AA sütununa yapılan sıralamaya göre AF sütunundaki rakama (en son rakam dahil) kadar olan kişiler ile en son kişiye ait KPSS puanına eşit olanları AB sütununa KABUL, diğerlerine RET, V sütunu dolu olanlara ise V sütunundakini yazması.
Şimdi daha açıklayıcı oldu sanırım. Kusura bakmayın uğraştırdım sizi. Teşekkür ederim.

Ben teşekkür ediyorum...
Siz gece yazınca, belki acildir şeklinde düşünmüştüm...
Yatmadan önce de, en az, anlayabildiğim şekilde bir cevap vermek uğraştım biraz.
Defalarca okudum ama tam anlayamadığıma da karar vermiştim.

Formülün tamam olmasına ve işe yaramasına çok sevindim inanın...

İyi günler diliyorum sizlere....

İyi günler sayın 52779 teşekkür ederim ilgi ve alakanıza. Asıl belgeme uyguladığımda katılacak sayısı önek dosyadaki gibi 20 iken doğru veriyor ama katılacak sayısını 200 yaptığımda yanlış verdi. Uğraştım ama çözemedim. Akşam asıl dosyamın özel alanlarını silip tekrar göndereceğim sayın 52779.

Selamlar,
Sıralama ile ilgili formülde bir problem olmamasına sevindim.
KABUL ve RET olaylarına gelince,
** İlk koşul V kolonundaki ilgili hücre BOŞ olmalı..
** BOŞ olsa bile SON Katılımcı adedinin almış olduğu puandan büyük ya da eşit olmalı...

Buradaki değerlendirmede, formülde düşünmediğim olay ise Katılımcı Adedi olayı idi...
Örnek verelim...
Mevcut listede, V kolonunda 27 adet BOŞ hücre var. Katılımcı adedini 27 üzerinde değer seçtiğinizde HATA vermesini bekleyebilirsiniz.
Çünkü formülde bu olayı değerlendirmeye almamıştım... Daha doğrusu aklıma bile gelmedi...

Şimdi formülde bir revizyon yapmak gerekecek...
AB6 hücresine
Kod:
(1 satır)

formülünü yazıp, aşağıya ve sağa doğru kopyaladığınızda problem kalmayacaktır.
Belirlenen Katılımcı Adedi ile V kolonundaki BOŞ hücre adedi üzerinden Minimum değerin değerlendirilmeye alınması gerekmekte. Formülde bu revizyon yapıldı.. Yani
Kod:
(1 satır)

Formüle edilmiş dosyayı da ekliyorum...

Ekli dosyalar

Dosya kapalı olayını hiç bilmiyorum...
Bugüne kadar böyle bir tecrübem hiç olmadı maalesef...

İlk dosyada,
AL5 : AR5 aralığında yazılanların,
** Bu aralıkta BOŞ hücreler de olduğu için BOŞ hücrelerin devre dışı bırakılması ve arattırılması gerekiyor. Yani

=EĞER(A6="";"";EĞER(T6<>0;EĞER(TOPLA(ÇOKEĞERSAY(T6;{"*Hukuk*";"*Adalet*";"*Ceza İnfaz*";"*Bilgisayar*"}))>0;"Alan Mezunu";"Sertifika")))

formülünüz yerine DİZİ formül olarak

Kod:
(1 satır)

şeklinde kullanabilirsiniz....
Ekleme : (16.03.2021 21:42)
ya da aynı mantıkla DİZİ formül olarak
Kod:
(1 satır)
şeklinde de kullanabilirsiniz..

İkinci dosyanızda ise
Anladığım olay G2 : G48 aralığında DOLU satır adedini hesaplatmak istiyorsunuz...

Kod:
(1 satır)

Bu formülde , eğer formül sonucu bazı hücrelerde "" (BOŞ) değerleri varsa o da sayılır....
"" BOŞ sayılmaması için DİZİ formül olarak
Kod:
(1 satır)

ya da

Kod:
(1 satır)

formüllerini kullanabilirsiniz....

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba sayın 52779. 1.formül tamam.

İkinci dosyanızda ise
Anladığım olay G2 : G48 aralığında DOLU satır adedini hesaplatmak istiyorsunuz...
Bu formülle ilgili açıklama yaptığım çalışma kitabına asıl dosya çalışma kitabındaki dolu satırların sayısını almak istemiştim. Her 2 formülde sayıyı verdi ancak =TOPLA(EĞERSAY(G2:G48;{">0";"?*"})) bu formül asıl dosya çalışma kitabı kapalı iken değer hatası verdi.
ya da

NONE:
(1 satır)
bu formülü =TOPLA.ÇARPIM(--('C:\Users\Tiryaki\Downloads\[ASIL LİSTE.xlsx]Sayfa1'!$G:$G<>"")) olarak uyguladığımda kapalı iken de çalıştı.

Kapalı dosya olayı da =TOPLA.ÇARPIM(--('C:\Users\Tiryaki\Downloads\[ASIL LİSTE.xlsx]Sayfa1'!$G:$G<>"")) formüldeki gibi dolu satır saymak yerine içinde asıl dosya çalışma kitabındaki dolu satırları saymak yerine içindeki kelimelerde komisyon yazanların sayısını almak içinde. Sanırım =TOPLA.ÇARPIM(--( bu şekilde başlayan formüller bilgi alınan asıl dosya kapalı iken DEĞER hatası vermiyor.
Her şey için teşekkür ederim sayın 52779 elinize sağlık. Hakkınızı helal edin

Merhaba sayın 52779 sizi çok yordum kusura bakmayın. Hakkınızı helal edin. Örnek dosyada tamam formüller değişiklikleri de yapıyor ancak asıl dosyamda kabul/ret formülü YOK hatası veriyor maalesef. Size zahmet örnek dosyaya bakabilir misiniz

Ekli dosyalar

Selamlar,
Çok meşgüldüm ancak fırsat bulabildim.
İlk gördüğüm olayı söyleyeyim.

Örnek dosyanızda V kolonu BOŞ demek 6 adet BOŞLUK demekti. Yani
Kod:
(1 satır)
şeklinde gösteriyorduk.
Burada ise, sadece bir BOŞLUK yani
Kod:
(1 satır)

Baktığım dosya 20.INCELEME dosyası....
Öncelikle, BOŞLUK yazımları açısından dosyayı kontrol edin derim... Yazım şekillerini formüllerde de düzenlemeniz gerekecek....

Sıralama için ise, hata veriyor olabilir. Siz boşluklar tamam bu şekilde derseniz... Formülü kontrol edeceğim... Yardımcı kolonlarla yapmak en güzeli bence. Bir şeyleri atlamamak için...

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
35