Satır ekleyince formül revize etme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan selis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Satır ekleyince formül revize etme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhabalar arkadaşlar, benim hazırladıgım bır format var belki kısa bır yolu vardır dıye sızlere sormak ıstedım. Şöyle ki ekteki dosyada d68 satırını secerek bır tane satır eklıyorum (d69) daha sonra tarıhı aralıgı gırıyorum ve tek tek F71 DEN AS71 E KADAR o satırın degerlerını eklıyorum toplamlarına, ve j74 ve n74 ve diğer verilen degerleri de formullerın ustune tıklayarak asagı cekıyorum, şu anda bunu manuel yapıyorum. Sorum su ; otomatık olarak ben asağıya bır satır ekledıgımde formullerde o satırı takıp edebilir mi?
Şimdiden teşekkürler..

Ekli dosyalar
Örneğin J74'teki formülünüz şöyle düzenlenirse hep Genel Toplam satırının bir üstündeki verileri toplamış olursunuz.
Formüldeki SATIR()-6 kısmı formülün uygulanacağı hücreden kaç satır yukardaki verilerin toplanacağını,
{....} arasındaki sayılar ise, toplanacak sütunların A sütunundan kaç sütun sonraki sütun olduğunu gösteriyor.
Diğer formüllerinizi de buna göre düzenleyebilirsiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

@selis
Kullandığınız formüle anlam veremedim.
Gizli satırları görünür yaptığımda tablonun 9'uncu satırdan başladığı görülüyor.
Ancak mevcut formülünüzde, kendi sütunundaki tüm hücrelerin toplanmadığı anlaşılıyor.
Hangilerinin toplanacağına, ya da hangilerinin toplama dahil edilmeyeceğine dair bir ipucu da göremedim.

Şayet örneğin F sütunu için F9:F69 (69 sayısı satır ekleme yapılınca değişken onu biliyorum) aralığındaki tüm değerlerin toplamı alınacaksa şöyle istenilen sonuç alınabilir.

Formülde 8 sayısı F1 den itibaren kaçıncı satırdan toplamaya başlanılacağını,
SATIR()-10 kısmı ise üstteki toplanacak tablonun yüksekliğini belirtir ve satır eklemesi yaptığınızda da doğru sonuç alırsınız.
Formül sağa doğru kopyalanabilir.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Hocam evet aralarda ayların toplamını aldırıyorum o yuzden hepsını toplarsa yanlıs olabilir, aslında 2021 EKİM 66.satıra kadar D14,20,26,32,38,44,49,55,61,65 TOPLAMINI ALSIN BUNDAN SONRAKİ İÇİN İSE 2021 ...(hangı ay ıse) harıc toplamları alsın olur mu boyle bır formul hocam?

@selis
Bilgisayarda değilim.
Tablonun sol tadafındaki (sanırım E sütunu) hücrelerde tarihler var diye aklımda kalmış.
Ara toplam satırlarında belli standartta bir metin varsa (hatırlamıyorum) bu metinlerin olduğu satırların toplamı aldırılabilir.
Metnin standardını bilmek lazım.

Geri