M

Çözüldü Personel Takip Sistemi / Userform - Koşullu Satır Taşıma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mzsakall

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar kendi çabalarımla hazırladığım dosyamda aktif personel sayfasında bulunan personelin g hücresine çıkış tarihi yazdığımda personel arşiv sayfasının en alt satırına kopyalamasını ve kırmızı yapmasını nasıl yaptırabiliriz ayrıca yaptığım userformda giriş çıkışta hata veriyor sebebi ne olabilir teşekkürker

Ekli dosyalar

Aktf personel sayfasında g sütunu hücrelerine çıkış tarihi yazdığımda aktif personelden personel arşive kopyalayıp aktif personelden silmesi nide yapabilir miyiz

Merhaba Sayın @mzsakall .

Birkaç tavsiyem olacak;
-- Personel ile ilgili dosyalarda kanaatim o ki; olmazsa olmaz yöntem, tüm personel için benzersizlik garantisi olan
TC Kimlik numarasından veya bine benzersiz olmak üzere SİCİL NUMARASI vererek bunun üzerinden işlemler kurgulanmalıdır.
-- Aktif olsun/olmasın her personel için bir SIRA NUMARASI vermek de başka bir yöntem.
-- Belgenizde benzer içerikli verilerin tutulduğu birden fazla sayfa olduğunda, mümkün olduğunca başlık satırlarının
bu sayfalarda birebir aynı ve aynı sırada olması formül/makro vs işlemlerinizi kolaylaştırır.
Farklı bilgiler de en sağda veya en solda yer alacak şekilde konumlandırılırsa iyi olur elbette.
-- DETAY isimli sayfadaki bilgilerin sıralaması ve başlıklarını da
personel bilgilerindeki başlıklarla ve sıralamasıyla aynı olmasında yarar var.

-- DETAY sayfasında istediğiniz işlem için, yanlış düşünmüyorsam makro kullanmaya da gerek yok.
Ms.Excel'in yerleşik işlevleri/imkanları kullanılarak da bir şeyler yapılabilir.
Tabi bu söylediğim, pasif hale gelen personel bilgilerinin ilgili sayfaya TAŞINMASI için geçerli değil.

-- Belki de aktif/pasif diye ayrı sayfalarda arşivleme yerine, tek bir sayfada tüm personel bilgisi tutulup,
uygun bir sütuna da personelin aktif mi pasif mi olduğu bilgisinin yazılması daha pratiktir.
Böylece, bu sütundaki bilgi üzerinden istediğiniz listelemeler, sorgulamalar vs halledilebilir şeyler.
Personel bilgilerini birden fazla sayfada tutacaksanız, bu sayfaların satır/sütun yapıları,
sütun başlıklarının aynı şekilde/sırada olmasını mutlaka sağlayın.

-- Bir temel karar da belgenizin formüllerle mi yoksa TAMAMEN USERFORM/USERFORMLAR
üzerinden mi yönetileceği konusundaki karardır.
Tabi bir süre her iki yöntemin birlikte kullanılması kaçınılmaz gibi görünüyor ve USERFORM ile yönetme kararı
verildiğinden bu kullanış tarzına geçiş biraz sıkıntılı olabilir.

Tüm soru/sorunlarınız için, örnek belgeyle desteklenmek, eklenen örnek belgelerde, olması gereken sonuçların
örneklendirilmesi ve bu sonuçlara nasıl ulaşıldığına dair net açıklamalar ekleyerek forumumuzda konu/konular açarak
çalışmalarınızı olgunlaştırabilirsiniz.

Biraz uzun yazıyorum kusura bakmayınız.
Bence ilk yapmanız gereken şey, belgenizin tasarımı üzerinde düşünmek, işleyişin tasarlanması olmalı.
Yoksa tüm isteklerin karşılanacağı bir yöntem mutlaka bulunur.

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın @mzsakall .

Son bir kez daha yazayım, tercih sizin elbette.
Bu tür dosyalarda TC Kimlik No, Sicil No, Sıra no gibi sayısal ve benzersiz bir kriter kullanılmalıdır.

Herneyse; hazırlamıştım göndereyim bari.
Ekte yer alan, hazırladığım belgeye bir göz atın isterseniz.
Belgeye BARAN isimli bir sayfa ekledim ve personel kayıtlarının oraya yapılacağını öngördüm.
DETAY sayfasındaki SEÇENEK düğmelerini, DEĞER DEĞİŞTİRME düğmesini ve KİMLİK simgesini kullanarak denemeler yaparsınız.

.

Ekli dosyalar

Sayın Ömer hocam diyelim ki hepsi aynı sayfada ve be bir isim yazdım getir dedim çıkış tarihi yazmayaan zaten aktif olacağı için sorun olmaz makrolu şekilde nasıl yapabiliriz

Tekrar merhaba Sayın @mzsakall .

Belgenin DETAY adlı sayfasının kod bölümünde yer alan ARAMA adını verdiğim makroyu,
aşağıdaki ile değiştirerek deneyiniz.

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(34 satır)

.

Ömer bey ben tüm personel bilgilerini bir sayfaya toplasan detay sayfasında bir arama yaptırma ekranı yapsak direk isim ile bunu pek kullanamadı arkadaşlar var mıdır tek sayfa olunca bir alternatifi

Sayın @mzsakall .
Dikkat ederseniz, verdiğim son kod zaten personel bilgilerinin tek sayfada olmasıyla ilgili kodlardır zaten.
İşlem sırasında iki sayfa kullanılıyor;
-- arama kriterinin yazıldığı TextBox'un bulunduğu ve arama sonuçlarının yazdırıldığı DETAY sayfası,
-- ARAMAnın yapılacağıı, personel bilgilerinin bulunduğu BARAN isimli sayfa.

ARAMA EKRANI derken kastınız nedir anlamadım.
DETAY isimli sayfadaki ARAMA KUTUSU ( TextBox ) arama işlemi için hazır ve bekliyor.
TextBox'a kriter isim karakterlerini yazıp ENTER tuşuna basılması yeterli durumda zaten.

Verdiğim kod şöyle çalışıyor;
-- Sayfadaki kutucuğa (TextBox) bir metin yazılıp ENTER tuşuna basınca kod harekete geçiyor,
-- BARAN ismini verdiğim personel bilgilerinin bulunduğu sayfadaki ADI SOYADI sütununa
"*" & TextBox'a yazılan metin & "*" şeklinde (yani YAZILAN METNİ İÇERİR şeklinde) filtre uyguluyor,
-- Filtre sonucunda görünür kalan (koşula uyan anlamına geliyor) satırlardaki veriler,
DETAY sayfasındaki BAŞLIKLARA göre BARAN sayfasındaki BAŞLIK eşleşmesine göre aktarılıyor,
-- Aktarma tamamlandığında BARAN isimli sayfaya uygulanan filtre kaldırılıyor,

.

Ömer bey personel listesinde ki personel adı soyadı adresi başlığı sizde aktif pasif ayrımı mevcut bunlar yerine aktif personel listesinde ki başlıkla aynı aramayı yapması ve aynı verileri ben başka sayfadan direk kopyalayarak bir sayfaya toplayabilmem için aktif pasif durumunu kaldırabilir miyiz aktif personel ile aynı başlıklar olabilür mi

Ben şöyle düşündüm Sayın @mzsakall .

ARAMA kutucuğuyla, SARI renkli AKTİF/PASİF/TÜMÜ seçenekleri ilişkilendirilirse sanırım istediğiniz olacak.
Bu durumda da, DETAY sayfasının alt tarafınta formüllerle oluşturulan tablonun varlık nedeni kalmayacak.

Kodlama vs açısından olması gereken durumu/sütunlar arası ilişki yapısını,
formül/makro ile neler yapılabildiğini vs. anladığınızı sanıyorum.

Tabi bunlara göre siz bir tasarım yapmayınca, ben de kendi kafama göre bir şeyler yapıyorum.
Bunun da istediğinizin tam karşılığı olmama ihtimali her zaman var ve harcanan emek boşa gidiyor.

Yine de akşama doğru yeni bir belge göndereceğim (bu belge, siz bir tasarım ortaya koymadığınız için malesef sonuncu olacak).
.

Bundan önceki mesajıma eklediğim belgede aşağıdaki değişiklikler yapılırsa,
sağ üstteki KİMLİK simgesi üzerinden AKTİF/PASİF durumu değiştirilen personel, alt taraftaki listede yer alıyorsa
kişiye ait satır güncellenmiş (yazı rengi güncellenmiş olur ve daha şık bir görünüm elde edilmiş olur.

Bu kod ilavesinin amacı. alt tarafta listelenen personelin AKTİF/PASİF durumu,
PASİF ise yazı rengini kırmızı, aktif ise siyah yapmak.

-- DETAY isimli sayfanın kod bölümünde yer alan, AKTIF_BASIF_DEGISTIR isimli makroda,
aşağıda kırmızı renklendirdiğim satırların arasına yeşil olanları eklemekte yarar var.

VBA:
(10 satır)

-- Aynı şekilde DETAY isimli sayfanın kod bölümünde yer alan, ARAMA isimli makroda,
aşağıda kırmızı renklendirdiğim satırların arasına yeşil olanları eklemekte yarar var.

VBA:
(7 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...