Saat Toplamlarında EĞER formül hatası

Kısa Açıklama

Saat Toplamlarında EĞER formül hatası isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba.

Ekli Dosyada K5 , L7 ve M7 hücreleri saat formatında ayarlı
|s|:dd:nn

L11 e
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
şeklinde formül yazıyorum ancak sonuç 0:00:00 olarak geliyor. Formülü değiştirip Saatleri sayıya çevirince sonuç alabiliyorum
Kod:
(1 satır)
şeklinde.

K5 deki formül
Kod:
(1 satır)

L7 deki formül
Kod:
(6 satır)

M7 deki formül
Kod:
(6 satır)

Tahminim, METNEÇEVİR formül kullandığım hücreden kaynaklı olarak yazdığım EĞER formülünün hata verdiği yönünde ancak çözümünü de bulamadım. Formülü değiştirmenin dışında.

Çözüm için yardımcı olabilir misiniz.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar
Merhabalar; Sn. @KarıncaZ yanlış anlamadıysam sizi.. sorun olarak Eğer formülüm neden sonuç vermiyor demişsiniz ama hata K5 hücrenizdeki formülünüzden kaynaklı. Bu sebepten ötürü K5 hücrenizdeki formülünüzün başına -- ekleyin yada +0 ekleyin sonuna yada *1 gibi yapıp sayıya çevirerek bu sorununuz çözülebilir.

Kod:
(1 satır)

@KarıncaZ
Alternatif olsun.

Şunlardan birinin uygularsanız sorun kalmaz.
-- K5 formülünde METNEÇEVİR işlemini hiç kullanmayın (sonuç sayı yani saat olur, biçimi zaten gerektiği gibi ayarlamışsınız),
-- L11 formülündeki, =EĞER((L7+M7)>K5 kısmını =EĞER((L7+M7)>--K5 şeklinde değiştirin.

.

Sayın Mehmet23 ve Sayın Ömer BARAN
Yardımlarınız için teşekkürler.

Merak ettiğim bir konu far. -- yi bazı formüllerde de görüyorum, - x- = + gibi bir mantıkla mı çalışıyor, yoksa sadece formülü sayıya daha doğrusu hücre biçimi neyse ona döndürmek için uygulanması gereken bir kural mı ?

Birde şöyle bir çözüm oluşturdum. Daha önce bir formülde görmüştüm. Önerdiğiniz -- leri görünce aklıma geldi.
Kod:
(1 satır)
Bu gibi özellikli durumlar güzel bir makale konusu olabilir.

İlginiz ve bilgilendirmeleriniz için tekrar teşekkürler.
Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

Sn. @KarıncaZ formüllere eklenen -- işaretinin mantığı metin halinde bulunan sayılarınızı hücre biçimiyle değil gerçek manada SAYIYA çevirmeye yarar. Çünkü METİN halinde bulunan sayılarınız aksi taktirde matematiksel işlemleri(bölme, çarpma, toplama, çıkarma, ortalama vs..) formül sonucu hesaplamaz. Dolayısıyla da bu hesaplamaları dahil etmek için =SAYIYAÇEVİR(Formülünüz) şeklinde ekstra formül kullanarak.... =--Formülünüz şeklinde..... =1*Formülünüz.... şeklinde =Formülünüz+0 vb.. şeklinde formüllerinize eklemeniz lazım. Hücre biçimiyle yapılan işlemlerde temel format değişmez sadece görüntü olarak değişir bu da çoğu zaman yanıltıcı olur. -- işaretinin çalışma prensibi de matematikte (-1)*(-1)= 1 ettiği için yani bir sayı 2 sefer (-1) ile çarparsan sayının kendisini vermiş olur. Exceldeki farkı metin formatında bulunan sayının kendisini veriyor ama sayıya çevirerek veriyor.

Geri