Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

theorder

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar, Bir excel dosyam var. burada kasa ve kredi kartı takibi yapıyorum. bunların fişlerini ise kayıt attığım zaman fotografını da yüklemek istiyorum. bu excel dosyasnını mail ile gönderdiğim için yüklenen fiş resmini bir klasör gibi bir yerde depolayamıyorum. onun yerine excel içerisinde gelsin istiyorum. detayları excel içerinsde verdim. Sürekli uğraştığım ama malesef ki excel bunu başaramadım. bu konu da yardımlarınızı bekliyorum. İşim gereği gerekli ve önemlidir.

bu şekilde geliştirme yaptım her satıra kayır atınca S kısmında orada bulunan gibi kayıt atmalı ve resim yüklendiğinde ise s deki gibi dosya sayfasına kayıt etmeli. zor ama desteğiniz ile üstesinden gelineceğini biliyorum. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• maxresdefault.webp
    maxresdefault.webp
    24.7 KB · Görüntüleme: 3
  • takip.xlsm
    takip.xlsm
    49 KB · Görüntüleme: 30
Çözüm
Aklıma bir şey geldi: ActiveX' lerin arasında ImageList componenti vardır. Resim depolamak için kullanılır. Ancak biraz sorunludur. Sizde çalışırsa başka bilgisayarda çalışmayabilir. 32bit/64bit farkı, DLL dosyalarının versiyon farkları gibi konulara aşırı derecede hassastır. Bu komponenti kullanarak istediğiniz işlemi kısa bir kodlama ile çözebildim.
Ekteki excelin "Dosya" sayfasının B2 hücresinde bu komponenti yerleştirip içine birkaç resim yükledim ve "Key" özelliğinde isimlerini yazdım. Developer moddan çıkınca bu komponent görünmez olur. Developer moddaykende makrolarınız çalışmaz. Dikkat.
Dosyayıda ekliyorum ama benim bilgisayarım en az 12 yaşında ve ve 32bit - ofis2013 kullanıyorum. Sizde ise 64bit ofis var. Sizde çalışır...
Sitenin teknik sorunlarına bağlı yoğunluğum nedeniyle, soru çözmek için ne yazık ki müsait değilim. Sitede Userform üzerine resim ekleme örnekleri mevcuttur. Arama kısmından bakmanızı önerebilirim.

Sn. Theorder,
Excel' i resim kütüphanesi gibi kullanmayı doğru bulmuyorum. Resim sayısı arttıkça bir süre sonra dosyayı açamayacak duruma gelebilirsiniz. Farklı bir çözüm aramak daha doğru olacaktır.

Merhaba selman bey, düşüncelerinizde haklısınız lakin. Veri yoğunluğu fazla olmayacak. Sunucu içerisinde çalışacak excel zaten. Eğer yardım edebilir seniz bu konu da çok memnun olurum.

@theorder

İsteğinizle ilgili çalışma yapmak elbette mümkündür ama emek/zaman meselesi.

Forumda hücre açıklamasına resim ekleme
şeklinde arama yaparsanız bazı örneklere rastlayacağınızı sanıyorum.

Sn. @Ömer BARAN üstadım, Yönlendirmeniz için Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi Açıklayama eklemek hem pratik oldu hemde daha güzel oldu. yeni dosyamda g7 hücresine tıkladığımda açıklama kısmına ekleyecek kodu ekledim. ama açıklama penceresinin konumunu h1:L22 olarak nasıl ayarlayabiriliz. Bunu ekleyebilir misiniz mevcut kodun içine ya da farklı bir kod ile. çünkü pencere küçük kalıyor ve g22 ye tıkladığımda sayfanın daha altına ibiyor. g22 tıkladığımda aynı şekilde e22 kımında eklenen resim H1:L22 arasında gözüksün.

Ekli dosyalar

Şu şekilde, açıklamanın konumunu ayarlarsınız.
Doğal olarak, bu konum, açıklamalar GÖRÜNÜR yapıldığında grçekleşir,
fareyle hücre üzerine gelinip*gidildiğinde oluşan görünme/gizlenme durumundaki konum ile ilgili değil.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(14 satır)

Aklıma bir şey geldi: ActiveX' lerin arasında ImageList componenti vardır. Resim depolamak için kullanılır. Ancak biraz sorunludur. Sizde çalışırsa başka bilgisayarda çalışmayabilir. 32bit/64bit farkı, DLL dosyalarının versiyon farkları gibi konulara aşırı derecede hassastır. Bu komponenti kullanarak istediğiniz işlemi kısa bir kodlama ile çözebildim.
Ekteki excelin "Dosya" sayfasının B2 hücresinde bu komponenti yerleştirip içine birkaç resim yükledim ve "Key" özelliğinde isimlerini yazdım. Developer moddan çıkınca bu komponent görünmez olur. Developer moddaykende makrolarınız çalışmaz. Dikkat.
Dosyayıda ekliyorum ama benim bilgisayarım en az 12 yaşında ve ve 32bit - ofis2013 kullanıyorum. Sizde ise 64bit ofis var. Sizde çalışır mı emin değilim. Dosyayı ekliyorum, umarım faydalı olur.

Capture.webp

Ekli dosyalar

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...