Öğrenciler Arası Tercih İstatistiklerini Listeleme İşlemi

Çözüldü Öğrenciler Arası Tercih İstatistiklerini Listeleme İşlemi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

@Ömer BARAN Bey'in bu konu ve şu konuda çözüme ulaştırdığı işlemin listelenerek raporlaştırılması işlemlerle ilgili destek istiyorum.

Uygulamanın en önemli sonuç bildiren bölümü ve benim bilgimi kat kat aşan esaslı bir bilgi birikimiyle yapılacağını hissettiğim bir formül olsa gerek.

Örnek dosya ve görselde de anlatıldığı gibi Kırmızı, Siyah ve Mavi Çiftler isimli sayfalarda manuel olarak yazdığım isimleri formülle nasıl sağlayabilirim?

Ekli dosyayı görüntüle 13815

Ekli dosyayı görüntüle 13816

Ekli dosyayı görüntüle 13817

Ekli dosyalar

• Karşılıklı Tercihleri Olan Öğrenciler.xlsm
    Karşılıklı Tercihleri Olan Öğrenciler.xlsm
    69 KB · Görüntüleme: 6
  • 1.webp
    1.webp
    43.2 KB · Görüntüleme: 28
  • 2.webp
    2.webp
    41.1 KB · Görüntüleme: 28
  • 3.webp
    3.webp
    48.2 KB · Görüntüleme: 30
Bence formülleri kastırmaya çok gerek yok.
Şu kod istenilen listelemeleri yapar.

Sadece her ikili ikişer satırda listeleniyor durumda,
zira ben ahmet'i seçtim ve o da beni seçmişti, liste taranırken bu işlem biri benim adımla arama yapılırken yer alır,
diğeri ahmet için arama yapılırken yer alır gibi.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(36 satır)

Bence formülleri kastırmaya çok gerek yok.
Şu kod istenilen listelemeleri yapar.

Sadece her ikili ikişer satırda listeleniyor durumda,
zira ben ahmet'i seçtim ve o da beni seçmişti, liste taranırken bu işlem biri benim adımla arama yapılırken yer alır,
diğeri ahmet için arama yapılırken yer alır gibi.

@Ömer BARAN Bey öncelikle teşekkürler.

Üstteki örnekleri önceki yıllarda profesyonel destek aldığımız bir firmanın raporlarındaki öğrenci isimlerini değiştirerek excel ile aynısının çıktısını oluşturmaya çalışıyorum.

O dosyada bu şekilde yapmışlar ve 3 raporuda tek sayfaya sığdırmışlar. Bende bu şekilde yapma planım var eğer tekrar bakma imkanınız olursa

Ahmet <=>Mehmet
Mehmet<=>Ahmet

gibi olanların sadece ilk tek kayıtları listeletme şansımız olursa bizim için daha işlevsel olacak

birde bu üç listeyi tek bir sayfada ekteki ve görseldeki dosyada olduğu gibi listeletme şansımız olursa raporlaştırmada gereksiz sayfa yoğunluğununda önüne geçmiş olacağım

Yeni eklediğim örnek dosyada, üstteki listeyi bu raporlar üzerinden almak mümkün ya da daha kolay olur düşüncesiyle, önceden oluşturduğumuz raporları da ekleyip tek bir dosya haline getirdim.

soru.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
@merakli
Pek hazzetmediğimiz bir durumla karşı karşıya kalmış olduk.
Örnek belge yapı değişikliği, bir önceki aşamada harcanan emeğin/zamanın BOŞa gitmesi anlamına geliyor. :(

Gerçi, bu olasılığa karşı bir şeyler karalamıştım ama uygun vakit bu haline de bakacağız artık.

.

@merakli
Pek hazzetmediğimiz bir durumla karşı karşıya kalmış olduk.
Örnek belge yapı değişikliği, bir önceki aşamada harcanan emeğin/zamanın BOŞa gitmesi anlamına geliyor. :(

Gerçi, bu olasılığa karşı bir şeyler karalamıştım ama uygun vakit bu haline de bakacağız artık.

.

Farkındayım @Ömer BARAN Bey öncelikle bunun için özür dilerim . Bilinçli bir şey değil.
Malumunuz bende öğretmen arkadaşların işlerini kolaylaştırmak adına geliştirmeye çalıştığım işleri uygulayarak planlamaya çalışıyorum.
Zaman zaman planlanan şey proje ilerledikçe çıkmaza girebiliyor ya da daha fonksiyonel bir yöne geçmeyi gerektirebiliyor.
İyi işler çıkartmak adına zaman zaman revize etmek gerekebiliyor.

Bunun dışında genelde basit bir örnek yapıp sonra onu motive olduğum iş üzerinde geliştirmek amaçlı yola çıkıyoruz ancak bir yerden sonra ilerleyemeyip tıkanabiliyorum bu durumda yeniden yazmak durumunda kalabiliyoruz.

Ancak hiç makro bilmeyen biri olarak artık basit şeyleri yapmaya başladığımı fark ediyorum. bunda sizin emeğiniz ve katkınız büyük her zaman dua ediyor hayırla yad ediyoruz sizi.

Hatta forumda arama yapacağımda detaylı aramadan örneğin @Ömer BARAN üyesininin KAYDIR formülü ile tüm yazdıklarını inceleyip onları bir araya getirip mesafe kaydetmeye çalışıyorum.

Bugünde Worksheet_Change ile sizin ve forumda yazılmış tüm örnekleri tek tek inceliyorum :)

Elbette bunları yaparken birilerinin işinede yarayacak projeler üzerinden yapmak daha sürdürülebilir oluyor.

Her şey için teşekkürler.

Şu mavi, kırmızı ve siyah'ın tanımını tekrar yazar mısınız?
Yazmaya kalkıştım, tekerleme gibi oldu, sonra sildim.
Bir de örnek belgenizde bir hücrede öğrenci adı değil numarası seçili durumda, onu düzeltip olması gereken tüm sonuçları görmek mümkün olur mu? Ya da örnek belgenizdeki sonuçlar zaten olması gereken sonuçların tümü mü?

Şu mavi, kırmızı ve siyah'ın tanımını tekrar yazar mısınız?
Yazmaya kalkıştım, tekerleme gibi oldu, sonra sildim.
Bir de örnek belgenizde bir hücrede öğrenci adı değil numarası seçili durumda, onu düzeltip olması gereken tüm sonuçları görmek mümkün olur mu? Ya da örnek belgenizdeki sonuçlar zaten olması gereken sonuçlar mı?

Kırmızı : İki öğrenci birbirini karşılıklı seçmiş örneğin Meraklı sizi sinemaya gitmek istedikleri arasında seçmiş siz de meraklıyı sinemaya gitmek istedikleriniz arasında seçmişsiniz (isteyenler yani ilk listeyle alakalı)

Siyah : İki öğrencide bir birini itmiş. Yani ikinci istenmeyen listesinde birbirlerini istememişler. Meraklı sizinle sinemaya gitmem demiş sizde meraklıyı sinemaya gitmeyeceğiniz kişiler arasında seçmişsiniz (istemeyenler yani ikinci listeyle alakalı)

Mavi : Ben sizi sinemaya gitmek için 3 tercihimde yer vermişim yani seçmişim ama siz beni bu 3 tercihinizde seçmemişim. Karşılıksız kalmış benim isteğim... (isteyenler yani ilk listeyle alakalı)

Kırmızı listede
Ahmet <==> Mehmet
Ahmet Mehmet'i seçmiş. Mehmet Ahmet'i seçmiş.
Tercih sırasına bakılmaksızın birbirleri seçme/çekme var.
Ancak bu seçimlerden ilki yazılmış listeye...

Siyah listede
Ahmet || Mehmet
Ahmet Mehmet'i itmiş. Mehmet Ahmet'i itmiş.
Tercih sırasına bakılmaksızın birbirleri seçmeme/itme var.
Ancak bu seçimlerden ilki yazılmış listeye...

Mavi listede
Ahmet >|| Mehmet
Ahmet Mehmet'i seçmiş. Mehmet Ahmet'i seçmemiş.
Tercih sırasına bakılmaksızın birinin seçme/çekmesi var diğerinin karşılıksız kalması var.
Seçen tarafın ismi listeye alınmış

Liste aralarındaki ok ve yönleri tercihleri gösteriyor. | karakteri ise karşılık vermemeyi tercih etmemeyi simgeliyor.

Karşılıklı seçim
| | Karşılıklı itişme
| | soldaki isim seçmiş sağdaki itmiş....

Örnek belgenizde, Liste sayfası M24'te isim değil öğrenci numarası var.
Çok detay var, şimdi simgeleri gördüm :oops: → | | soldaki isim seçmiş sağdaki itmiş....
Daha bir de soldaki sağdaki durumu var, enteresan.

Tekrar ve tekrar bakacağım anlaşılan. :)

Çok detay var, şimdi simgeleri gördüm :oops: → | | soldaki isim seçmiş sağdaki itmiş....
Daha bir de soldaki sağdaki durumu var, enteresan.

İlk yazmış olduğunuz kod sanki iki defa tekrar etme dışında isimler uyumlu gibiydi.

Benim kafamda şu şekilde bir sonuç üretmek vardı olur mu bilemiyorum

Kırmızı liste için
28 öğrencinin isteyenler yani ilk üç tercini sıralatarak 28x3=84 adet7satırlık bir isteyenler listesi oluşturup bunu sata benzeri bir geçici sayfaya yazdırıp tekrar eden kayıtları Ahmet<=>Mehmet ve Mehmet<=>Ahmet gibi olanları silip sonra bu dizideki ilk elemanı soldaki hücreye ikinci elemanı sağdaki hücreye yazdırmak ve o geçici sayfayı kaldırmak vb gibi....

Siyah listede aynı işlemi istenmeyenler listesinde yapmak.

simgeler sabit onlar için bir işlem yapmaya gerek yok

M24 için hala sorun görüyorum.
İLkay GÜL'ün (C24) reddettikleri:
-- C8'deki İlhan UZ,
-- C19'daki Ali İnan
reddedilen 3'üncü kişi hücresinde bir isim yok ki C sütununda aratıp,
o kişinin satır numarası bulunarak onun satırındaki istenmeyenler arasında C24'deki İlkay GÜL var mı diye bakılabilsin.
M24'ün diğerlerinden farklı olduğu zaten görünüyor, İSİM olması gerekirken NO bilgisi var.
Yani isim varsa C de ara, no varsa B'de ara mı denilecek. Yoksa no varsa işlem yapılmasın mı denilecek?

Çok geç oldu. daha sonra artık, dingin kafayla sıfırdan bakacağız demekki.

M24 için hala sorun görüyorum.
M24 boş yani o öğrenci 3 isim değil de 2 isim yazmış kabul edilecek.
Bu şekilde bir sorun teşkil edecekse oradan herhangi bir öğrenci seçilip devam edilebilir.
361 i oradan silip yüklediğimi düşünmüştüm en son yüklediğim dosyaya şimdi baktım silinmemiş.
Boş olması işleyişi bozacaksa en çok istenmeyen Fuat UYAR ismi yazılabilir.
Eklediğim dosyada 361 i sildim kontrol ederek tekrar yüklüyorum

Ekli dosyalar

İLkay GÜL'ün (C24) reddettikleri:
-- C8'deki İlhan UZ,
-- C19'daki Ali İnan
reddedilen 3'üncü kişi hücresinde bir isim yok ki C sütununda aratıp,
o kişinin satır numarası bulunarak onun satırındaki istenmeyenler arasında C24'deki İlkay GÜL var mı diye bakılabilsin.
M24'ün diğerlerinden farklı olduğu zaten görünüyor, İSİM olması gerekirken NO bilgisi var.

1 -- C8'deki İlhan UZ,
2 -- C19'daki Ali İnan
3 -- C28'deki Fuat UYAR (Bunu ekleyelim)

Yani isim varsa C de ara, no varsa B'de ara mı denilecek. Yoksa no varsa işlem yapılmasın mı denilecek?
Numara oraya sehven yazılmış siz söyleyince farkettim.

2 seçenek var
1. Seçenek : Sınıftan mutlaka birinin ismi olacak (Fuat UYAR)
2. Seçenek : Boş kalabilir (Numara olmayacak hiç bir zaman)

Bu iki seçenekten hangisi denilirse elbette 1. seçenek tercih edilir

Çok geç oldu. daha sonra artık, dingin kafayla sıfırdan bakacağız demekki.
Teşekkürler. Gece gece sizi uğraştırdık. Hakkınızı helal edin. Hayırlı geceler

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(36 satır)

Bu makro aşağıdaki listeyi kısmen doğru olarak veriyor.
sarı ve kırmızı satırlar birbirine karşılık gelen satırlar
gri renkli satırların karşılıkları olması gerekirken yok.
döngüde bir eksiklik olabilir mi bilemiyorum...
o gri satırların karşılıkları olsa ve bu listenin tersinden tekrar eden kayıtları sildiğimizde nihai beklenen listeye de ulaşmış olacak gibiyiz

Screenshot_1.webp

Sarı ve Kırmızı Renkli olanlar bir birlerini karşılayan yani
Ahmet <=>Mehmet
Mehmet <=>Ahmet
şeklinde listeye yansımış
ancak Gri renkli isimler birbirlerini üstteki gibi karşılıklı seçmelerine rağmen her nedense tek tarafın tercihi çıkmış
bu 5 adet gri olanları tam ersi şeklinde isimlerde çıksa liste 26 satırlık olacak bunların yarısı yani tersinden tekrar edenlerden ayıklandığında 13 isim kalacak o da doğru liste demek anlamına geliyor.
(24. satıra yani numara yazan hücreye Fuat UYAR yazdığımızda liste değişebilir) ama üsttekini sağlıyorsa demekki işlem doğrudur...

@Ömer BARAN Bey sonuçlarda şüphe olmaması açısından tüm öğrencilerin 3 tercihide dolu olan bir sınıfın raporundan yola çıkarak ekteki dosyayı ve öğrenci tercihlerini yeniden düzenledim.
Formül doğru çalıştığında manuel olarak girilen sonucu verecektir.
Burada her öğrencinin mutlaka 3 tercihi var en alttan bir öğrencinin tercihsiz bıraktım belki o gün bu uygulamaya giremeyen öğrenci olabilir düşüncesiyle...

Ekli dosyalar

@merakli

Ekteki belgedeki XD simgesine tıklayın..
Önceki kod cevabımdaki gibi muhtemelen tek döngüyle de yapılabilirdi.
Ancak tek tek bakayım diye başladım ve birleştirmeye de biraz üşendim açıkçası.
Önemli olan sonuç sanırım. Denersiniz.

Ekli dosyalar