Çözüldü ListViewdeki Verileri Şartlı Olarak Aldırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

slckflz36

Normal Üye
Merhaba ekte eklediğim resimde yapmak istediğimi anlattım. Listviewdeki verileri 6.Kolondaki mağaza ismine göre yeni userforma aldırmak bunu nasıl yapabilirim yardımlar için teşekkürler şimdiden

Ekli dosyalar

Çözüm
Ekli dosyayı inceleyiniz. Tam olarak sağ taraftaki alan da ne yapılmak istenildiğini, verilerin nereden geleceğini bilmediğimden rastgele bir kod yazdım. Kendinize göre güncellemeniz gerekir.
Önce şunu belirteyim, aktarma TextBox'lar üzerinden yapılmıyor.
Öyle olsa 20'den fazla olanların aktarılması mümkün olmaz idi.

Aktarma işlemi UserForm22'deki Listview1'e tıklandığında Userform1 görüntülenmeden önce gerçekleştiriliyor.
Ayrıca, gerek UserForm22 ve gerekse de UserForm1 üzerinde herhangi bir DÜĞME yok, yanılıyor muyum!

Kullandığınız kodlarlarla, UserFormların son halini görebilmem ve konuyla ilgilenebilmem için
belgenizin yeni halini foruma tekrar yüklerseniz uygun olduğumda bakıp dönüş yaparım.
.

Sayın Ömer öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Örnek Dosyayı birazdan ekleyeceğim. Öncesinde resim olarak yapmak istediğimi paylaşmak istiyorum. Yazdığınız kodlar ile güzel şekilde Listview1 kısmındaki verileri süzerek buraya Userform1 kısmına Textboxlara aldırdık. Fakat burdaki verilerim 30 adete kadar ulaşablmekte ve ben ilave textboxlara formül yaparak yeni veriler yazdırıyorum. Burdaki ekranda gördüğüm haliyle tüm textboxları Update adı altında bir sayfaya yazdırmak istiyorum. Bu konuda takılıp kaldım veya nasıl bir yol izlemem gerekli bilemedim

SORU-2.webp

• Beğen
Tepkiler: ysb
Son belgenize henüz bakmadım.
Daha evvel sanıyorum Sayın @Feyzullah belirtmişti; verileri tek tek TextBoxlara yazdırmak yerine UserForm'e eklenecek
bir Listbox veya Listview nesnesine aldırmak daha mantıklı görünüyor, hem böylece 20-30 herneyse bir satır sınırlaması da olmaz.
Tabi nesne olarak TextBox kullanma isteğinizin özel bir nedeni yoksa.

Evet önceden Feyzullah Bey belirtmişti. Onu hem bilmiyorum hemde özellikle Textbox istememdeki neden aldığım veriler dışında farklı Userform1 üzerinde textboxlar da çarpma bölme işlemleri yaptırtmak . Bu değerleri Listview kısmına aldırdığımda diğer işlemleri nasıl yaptırırım bilmiyorum.

Verileri listboxa alırsın sonra kolon sayısı kadar textbox eklersin. Listeden tıkladığında veriler Textboxa gelir oradan gerekli işlemi yaptıktan sonra güncelle dersin.

Bu dediğinizi gönderdiğim ekte bir uygulama ile gösterebilirmisiniz mümkün mü ? Anladığım kadarıyla verileri Listviewden süzdürerek Listboxa aldırıp ordan da tıkladığımızda Textboxlara yazmasını istiyeceğiz ozaman yine 30 satır textbox olmayacak mı yine kısıtlama olacak yazdıramayacağım

Sayın Feyzullah anladım sizi ama o kadar iyi değilim inanın bu kodu yazacak kadar :) örnek ekleme şansınız olursa çok sevinirim fena kitlenip kaldım ilerleyemedim

Ekli dosyayı inceleyiniz. Tam olarak sağ taraftaki alan da ne yapılmak istenildiğini, verilerin nereden geleceğini bilmediğimden rastgele bir kod yazdım. Kendinize göre güncellemeniz gerekir.

Ekli dosyalar

Çözüm
Değerli Üstadlar tekrar hepinize teşekkür ederim. Biliyorum bu konu ile forumu çok meşgul ettim. Bir fiyat analiz programı yapmaya çalışıyorum sizlerinde yardımı ile orjinal dosyamı küçülterek buraya ekliyorum ve tam ne yapmak istediğimi son kez resimle de dosyayı ekleyerekte gönderiyorum bu dosya üzerinde yardımcı olursanız çok sevinirim.

resim2.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın @slckflz36,
Textbox sayısı az olduğundan bundan önceki mesajımda listbox ile yapılmış bir dosya eklemiştim. Galiba vazgeçtiniz listbox kullanımından. Burada merak ettiğim idesoft fiyatını hangi hesapladığınız değeri yazdıracaksınız? ( Bir buton ekleyerek listbox güncellemesi yapılabilir sonrasında listbox verisi sayfa aktarılacak şeklinde kodlama yapılabilir. Böylece textbox sayı sorunundan kurturulmuş olunur. )

Sayın Cakarem şöyle izah edeyim Listbox bana biraz hem karışık geldi hemde estetik açısından yapıya uymadı gibi asıl ideasoft başlığındaki textboxlar ile listboxa aldiracagimiz değerleri nasıl carptiracagimi veya başka islemler yaptiracagimi bilmediğim için vazgeçtim. İdeasoft başlığı altındaki textboxlara aldiracagim değerler için zaten forumdan yardım isteyecektim. Burda yapmak istediğim, sağ tarafta liste içinde minumum fiyat ve mağaza ismi yazıyor. Ordaki değerlere göre koşullu formülle ideasoft başlığındaki textboxlara listboxa aldırmak istediğiniz değerleri kullanarak veri yazdıracak tim.
İşte eğer mağaza emek değilse hedef fiyatı baz al n11 fiyatına böl git ideasoft fiyatima yaz veya mağaza emek ise kura bölerek fiyat yaz gibi birsyler yaptıracağım

Umarım tam anlatabilmisimdir. Listbox yerine textboxlara değerleri aldirmamdaki sebep ideasoft kısmındaki kurgu içindi. Çünkü oraya gelen maliyette n11 fiyatıda işleme konu olacak . Yandaki diğer tabloda Eğer mağaza ismi emek ise ideasoft fiyatında değişiklik yapma n11 textbox takı fiyatı git ideasofta yaz gibi veya eğer mağaza emek değilse hedef fiyatı baz al maliyeti kontrol et kurtariyorsa kura böl ideasoft kismina yaz gibi sonra tüm işlemler bittikten sonra ideasofttaki degerleride diğer degerleride orda göründüğü gibi update sayfasına yazdirmak .

Listbox kullanılması tüm verilerinizin görünmesi açısından kullanışlı olacaktır.
Textox ile yapılacak herhangi bir işlem listbox ile de yapılabilir. ( Veri al gönder sorgula vb.)
Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi aktif satırda ki veriler yan alana kolaylıkla aktıralabiliniyor.
1570128660024.webp

Eğer listbox ile devam edeceksek yapılacak işlemlerinizi son bir kez tek tek ifade etmeniz gerekmektedir. Yanlış anlaşılma olmaması adına.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Yan tarafa aktarılıyor evet ama ben yan tarafa aktarmasini istemiyorum ordaki verileri update kısmına yazdırmak istiyorum ayrıca ideasoft sütununa dediğim koşulları nasıl yazdıracagiz onu anlamadim. Sagdaki verilere göre ideasoft kismina veri yazdirmamiz lazim sanirsam onu kolondaki verilere göre otomatik formülle yazdıracagiz. Diyelim ki ilk ürünün ideasoft fiyatina su koşulu yazdirabilirmiyiz. Eğer sağ taraftaki mağaza ismi emek değilse birinci ürünün ideasoft fiyatına, sag taraftaki hedef fiyati dolar kuruna böl çıkan sonucu yaz gibi diyebilirsek diğer koşulları da yaZdirabiliriz demektir

Tüm işlemler yapılabilir. Koşullar kontrol edilebilir. Lakin hangi veriler otomatik olarak gelecek hangileri elle girilecek anlamış değilim. Herhalde yorgunluktan dolayı. :)

Haklısıniz sizleri de yordum tam anlatamadim sanırım keşke imkan olsa yazarak değilde başka şekilde size ulaşıp derdimi anlatabilseydim çok daha kısa zamanda cozmustuk yazarak tam anlatamıyorum sanırım aslında elle hic veri girmek istemiyorum herşeyin otomatik gelmesini ve hesaplamasını burda kurgulamistim. İdeasoft fiyatını tamamen koşullara göre otomatik yazdıracaktim olay bu sonra tüm değerleri listboxtaki tüm değerleri update sayfasına yazdıracaktik. Hef satırdaki ürüne ideasoft fiyatını otomatik yazdırmak istiyorum kısacası bu sonrada aktarmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...