M

Çözüldü Listboxta listelenen verileri süzdükten sonra silmek

mertatakan3838

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli forum üyeleri paylaştığım çalışmamda mevcut hali ile listboxa verileri getirip, silmek istediğim veriyi listboxta seçtikten sonra silebiliyorum ve sidikten sonra sıra numarası son duruma tekrardan göre yenilenmekte. Buraya kadar hiç bir sıkıntı yok. Ancak verilerin 1000 satırlık olduğunu farzedersek bu şekilde sileceğim veriyi bulup silmek benim için zor olacak. Yapmak istediğim veriyi textboxta arattırıp bulduktan sonra silmek istiyorum ancak şuan ki paylaştığım mevcut hali ile bu işlemi gerçekleştiremiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Merhaba @mertatakan_3838

-- Userformda olmayan nesnelere ait kodlar mevcut, onlarla ilgilenmedim (cmdEKLE, cmdDEGISTIR gibi).
-- Anladığım kadarıyla ARAMA işlemini E sütunu üzerinden düşünmüşsünüz, bunda değişiklik yapmadım.
-- Belgenizdeki ANA LİSTE sayfasında başyık satırı yok (sıkıntı değil, kodlar ona göre düzenlendi.
-- ANA LİSTEYİ GÖSTER düğmesine gerek yok bence (CommandButton4) . Açılışta tam liste gelir.
-- Textbox9'a (ARAMA) değer yazarken filtreleme gerçekleşir, Textbox9 içeriği silinirse tüm liste gelir.

Belgeniz ekte, denemeler yaparsınız.

Dikkat: Gizli ANA LİSTE sayfasının kod bölümündeki SIRA NO VERME işlemine ait kodlar silindi,
bu işlem SİLME sırasında userform kodları üzerinden yapılıyor, KAYIT EKLEME işlemi sırasında SIRA NO VERME işlemini unutmayın.

.

Ekli dosyalar

Merhaba @mertatakan_3838

-- Userformda olmayan nesnelere ait kodlar mevcut, onlarla ilgilenmedim (cmdEKLE, cmdDEGISTIR gibi).
-- Anladığım kadarıyla ARAMA işlemini E sütunu üzerinden düşünmüşsünüz, bunda değişiklik yapmadım.
-- Belgenizdeki ANA LİSTE sayfasında başyık satırı yok (sıkıntı değil, kodlar ona göre düzenlendi.
-- ANA LİSTEYİ GÖSTER düğmesine gerek yok bence (CommandButton4) . Açılışta tam liste gelir.
-- Textbox9'a (ARAMA) değer yazarken filtreleme gerçekleşir, Textbox9 içeriği silinirse tüm liste gelir.

Belgeniz ekte, denemeler yaparsınız.

Dikkat: Gizli ANA LİSTE sayfasının kod bölümündeki SIRA NO VERME işlemine ait kodlar silindi,
bu işlem SİLME sırasında userform kodları üzerinden yapılıyor, KAYIT EKLEME işlemi sırasında SIRA NO VERME işlemini unutmayın.

.
Ömer hocam geri dönüş için öncelikle çok teşekkür ederim. Çalışma istediğim gibi çalışıyor. Ancak benim dikkatsizliğimden kaynaklı bir durum olarak Ana Liste sayfasındaki başlıklar silinmiş. Bu konuda özür dilerim. Listenin başlıkları varken makroyu tekrardan revize etmemiz mümkün mü acaba. Birde H sütunundaki veriler listboxa gelmiyordu ColumnWidths satırındaki son sayı 0 kalmış ben onu düzeltince veri gelmeye başladı.

Ekli dosyalar

Listbox nesnesinde ARAMA yaparken başlık satırı her zaman sorundur.
Belgede ARAMA sırasında kulanılacak gizlive yeni bir sayfa oluşturmak yerine,
LABEL nesneleri ekledim (içeriği metinler ANA LİSTE sayfasındaki başlık satırından geliyor)b

Denersiniz.

Ekli dosyalar