koşullu biçimlendirmeler

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

koşullu biçimlendirmeler isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
_bir dosyada bulunan koşullu biçimlendirmelerin yoğunluğu dosyanın performansını ne kadar etkiler
_ kes kopyala yapıştır sürükle gibi eylemlerde bu biçimlendirmelerin hücre aralıkları sürekli bozuluyor kuralları yönet dediğimde onlarca formül ile karşılanıyorum bunun bir çözümü varımdır

koşullu biçimlendirmeler sadece doluysa ve boşsa şeklinde dolgu ve kenarlık içeriyor

Merhaba Akif Bey.

Bahsettiğiniz belge, son açtığınız konularda kullanılan belge ise;
belgede hatırladığım ve dosya boyutunu artıran (belgenin çalışma hızını da etkiler) asıl unsur,
tüm satıra veya tüm sütuna uygulanmış biçimlendirmelerin (koşullu biçimlendirmeden söz etmiyorum) varlığı idi.
Sayfada CTRL+END tuşuna basarsanız KULLANILAN SON HÜCRE seçili hale gelir.
Bunu yapınca göreceğiniz gibi belgenizde aslında birkaç yüz satır ve sütunluk bir alanı kullanıyorsunuz ama
son dolu hücre olarak görünen yer başka bir yeri gösteriyordur.

Önce, tüm satıra/tüm sütuna uygulanmış kenarlık/arkaplan renklerini (koşullu biçimlendirmeler hariç) iptal edin,
CTRL+END ile gidilen satır/sütuna göre, bu hücrenin satırından/sütunundan sola/yukarı doğru gerçekte kullandığınız
alanın hemen sonrasına kadarki satırları/sütunları ayrı ayrı ve satır/sütun başlıkları üzerinden seçerek silin,
Belgenizi kaydedip kapatın ve tekrar açın, artık CTRL+END tuşlarıyla gerçek son hücreye gidiyor olmanız gerekir.
Ardından da KOŞULLU BİÇİMLENDİRMElerin kontrolüne geçersiniz.

Ayrıca; zaten belgeniz makro içeren belge olduğuna göre, koşullu biçimlendirmelerin yerine mevcut kodların içine
biçimlendirmeye (koşullu biçimlendirme değil) yönelik ilaveler yapılabilir.

.

Merhaba Akif Bey.

Bahsettiğiniz belge, son açtığınız konularda kullanılan belge ise;
belgede hatırladığım ve dosya boyutunu artıran (belgenin çalışma hızını da etkiler) asıl unsur,
tüm satıra veya tüm sütuna uygulanmış biçimlendirmelerin (koşullu biçimlendirmeden söz etmiyorum) varlığı idi.
Sayfada CTRL+END tuşuna basarsanız KULLANILAN SON HÜCRE seçili hale gelir.
Bunu yapınca göreceğiniz gibi belgenizde aslında birkaç yüz satır ve sütunluk bir alanı kullanıyorsunuz ama
son dolu hücre olarak görünen yer başka bir yeri gösteriyordur.

Önce, tüm satıra/tüm sütuna uygulanmış kenarlık/arkaplan renklerini (koşullu biçimlendirmeler hariç) iptal edin,
CTRL+END ile gidilen satır/sütuna göre, bu hücrenin satırından/sütunundan sola/yukarı doğru gerçekte kullandığınız
alanın hemen sonrasına kadarki satırları/sütunları ayrı ayrı ve satır/sütun başlıkları üzerinden seçerek silin,
Belgenizi kaydedip kapatın ve tekrar açın, artık CTRL+END tuşlarıyla gerçek son hücreye gidiyor olmanız gerekir.
Ardından da KOŞULLU BİÇİMLENDİRMElerin kontrolüne geçersiniz.

Ayrıca; zaten belgeniz makro içeren belge olduğuna göre, koşullu biçimlendirmelerin yerine mevcut kodların içine
biçimlendirmeye (koşullu biçimlendirme değil) yönelik ilaveler yapılabilir.

.
Merhaba sayın BARAN
evet üzerinde çalıştığımız dosyadan bahsediyorum
dosyamı zaten son veri girilen sütun ve son kullanılan satır haricini bahsettiğiniz gibi silerek kullanıyorum
bahsettiğiniz gibi makro ile çözüm üretilirse sanırım daha sağlıklı olacak sizin fikriniz önemli benim için formüller ile devam edin derseniz formüller ile kullanacağım

koşullu biçimlendirme formüllerim
=$C21:C119>0 =$B$21:$DJ$119:$DM$21:$DO$119 Beyaz zemin gri ton kenarlık
=$C21:C119=0 =$B$21:$DJ$119:$DM$21:$DO$119 gri ton zemin kenarlık yok

=$C130:$C144>0 =$B$130:$DJ$144:$DM$130:$DO$144 Beyaz zemin gri ton kenarlık
=$C130:$C144=0 =$B$130:$DJ$144:$DM$130:$DO$144 gri ton zemin kenarlık yok

=$C148:$C162>0 =$B$148:$DJ$162;$DM$148:$DO$162 Beyaz zemin gri ton kenarlık
=$C148:$C162=0 =$B$148:$DJ$162;$DM$148:$DO$162 gri ton zemin kenarlık yok

Ben bunun gibi, farklı biçimlendirmeler olan belge kullandığımda;
asıl tablo dışında uygun bir alanda herbir biçimlendirme türü için birer hücreyi kenarlık renk vs elle biçimlendiriyorum.

Makroda da hücre biçimlendirme için şu hücrenin biçimini uygula gibi standart bir kod satırı oluşturuyorum.
Böylece bir anlamda sayfaya bir stil oluşturmuş oluyorum. Örneğin bahsettiğim hücreleri MAVİ tonu uygulamışsam tablom mavi.
yeşil tonları uygulamışsam yeşil oluyor. Profil rengi seçmek gibi yani.

.

asıl tablo dışında uygun bir alanda herbir biçimlendirme türü için birer hücreyi kenarlık renk vs elle biçimlendiriyorum.

Makroda da hücre biçimlendirme için şu hücrenin biçimini uygula gibi standart bir kod satırı oluşturuyorum.
Böylece bir anlamda sayfaya bir stil oluşturmuş oluyorum. Örneğin bahsettiğim hücreleri MAVİ tonu uygulamışsam tablom mavi.

.
Sayın BARAN sizin ve sayın Selman nın yazdığı kodlar ile satırlarımı acıyorum

.
Sayın BARAN sizin ve sayın Selmanın yazdığı kodlar ile buton kullanarak satırlarımı açıyor ve koşullu biçimlendirme formülü uygulanıp beyaz zemin gri kenarlık uygulanıyor dosya ektedir böyle bir tabloda nasıl bir şey yapılabilir sizin fikirleriniz kullanışlı oluyor

Ekli dosyalar
Bir de eklediğim belgede denemeler yapın bakalım; hız farkı var mıdır?

.
Merhaba Sayın BARAN
siteye Yüklemede sıkıntı olduğu için sadece ilgili sayfayı ve o sayfada bulunan kodların bulunduğu modülü bırakmıştım
yeni eklenen bir kod göremedim nasıl bir iyileştirme yaptıysanız 13 mb lık dört sayfalık tam dosyaya uygulayıp denesem daha iyi olur sanırım
yapılan değişiklikten bahsedebilir misiniz

2 numaralı cevapta belirttiğim tüm satıra/tüm sütuna uygulanan biçimlendirmeleri iptal ettim.
Gizlenmiş tüm satır ve sütunları görünür hale getirdikten sonra CTRL+END tuşlarına basarsanız
KULLANILAN SON HÜCRE'nin değiştiğini göreceksiniz.
Koşullu biçimlendirmeye yönelik herhangi bir işlem yapılmadı.

Bence mevcut belgenizdeki kodları ve Imalat dışındaki sayfaları ve kodları
benim eklediğim belgeye taşıyın (işlem sırasında makroları devre dışı bırakmanızı önermem lazım),
düğmelerle makroların bağlantılarını kontrol etmeyi unutmayın..
Yani benim eklediğim belge üzerinde çalışın.

.

2 numaralı cevapta belirttiğim tüm satıra/tüm sütuna uygulanan biçimlendirmeleri iptal ettim.
Gizlenmiş tüm satır ve sütunları görünür hale getirdikten sonra CTRL+END tuşlarına basarsanız
KULLANILAN SON HÜCRE'nin değiştiğini göreceksiniz.
Koşullu biçimlendirmeye yönelik herhangi bir işlem yapılmadı.

Bence mevcut belgenizdeki kodları ve Imalat dışındaki sayfaları ve kodları
benim eklediğim belgeye taşıyın (işlem sırasında makroları devre dışı bırakmanızı önermem lazım),
düğmelerle makroların bağlantılarını kontrol etmeyi unutmayın..
Yani benim eklediğim belge üzerinde çalışın.

.
Merhaba sayın BARAN
İnanın bahsettiğiniz gibi tüm sayfaları imalat sayfasında birleştirmek için bir iki denemem oldu ama yapamadım

DATA sayfasındaki verilerimi imalat sayfasına taşıdım DATA sayfası ile işim kalmadı ama
sizin yazdığınız düzenleme kodları DATA Sayfasında işlem yapıyor yapısını çözemediğim için bıraktım sadece sayfa ismini değiştirince olmadı sütun larıda değiştirmek gerekiyor galiba yoksa çalışma alanımın üstünde işlem yapıyor

Accumark sayfasıyla da işim yok aslında o sayfada da sadece A sütununu modül üçteki kodlar kullanıyor o kodlarıda imalat sayfasında sonlarda bir sütunda işlem yapacak şekilde revize edemedim

sizden yardım istemeyi düşündüm fakat bu kadar büyük dosyayı ekleyemedim bağlanıp almak lazım sanırım

Asıl belgenizin nihai halini bilemiyorum tabi.

Denemiş değilim ama Imalat sayfasına ait Worksheet_Change kodunun ilgili kısmını aşağıdakiyle değiştirirseniz,
Data sayfasında geçici olarak yapılan işlemler Imalat sayfası FA:FF sütun aralığında gerçekleşir ve işlem sonrasında silinir.

Önceki yapıda bu işlemler (yaz-işlem yap-sil) Data sayfası AA-AF sütunlarında yapılıyordu,
artık Imalat sayyfası FA-FF arasında yapılır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(29 satır)

.

Asıl belgenizin nihai halini bilemiyorum tabi.

Denemiş değilim ama Imalat sayfasına ait Worksheet_Change kodunun ilgili kısmını aşağıdakiyle değiştirirseniz,
Data sayfasında geçici olarak yapılan işlemler Imalat sayfası FA:FF sütun aralığında gerçekleşir ve işlem sonrasında silinir.

Önceki yapıda bu işlemler (yaz-işlem yap-sil) Data sayfası AA-AF sütunlarında yapılıyordu,
artık Imalat sayyfası FA-FF arasında yapılır.

VBA:
(29 satır)

.
Merhaba sayın BARAN
Tek sayfa önerinizin altının kesinlikle boş olduğunu düşünmüyorum bu öneride bulunuyorsanız bir bildiğiniz vardır
bu tür dosyalarda yada excel de tek sayfa her zaman daha sağlıklı mıdır

kod problemsiz çalışıyor DATA sayfasında kurtulmuş oldum sayenizde dosyanın boyutu 13 mb dan 8 mb ta kadar düştü
fakat dosya dahada ağır çalışmaya başladı işimin yapısı gereği yüksek donanımlı 3 pc aynı anda kullanıyorum 3 pc de de denedim sonuç aynı

Bence yeni boş bir belge açın ve (işlem sırasında makrolar devre dışı olsun) sayfaları tek tek bu yeni belgeye
kopyalayın ve her sayfa kopyalama işlemi ardından belgenizi kaydederek kapatıp açın. Herbir sayfanın belge boyutuna etkisini de görmüş olursunuz.

Örneğin benim eklediğim belgede tüm gizli satır ve sütunları görünür yaptıktan sonra CTRL+END tuşuna bastığınızda göreceğiniz
kullanılan son hücrenin satır/sütun numarasıyla kendi belgenizdeki aynı mıdır bilemiyorum.
Asıl belgenizde de diğer sayfalar için benzer temizlik işlemini yapın bence.

İçerisinde resim/çizim nesnesi gibi nesneler çok fazla sayıda değilse dosya boyutunun belirttiğiniz gibi büyümesi çok anlamlı değil bence.
dikkat edilmesi gereken bir husus da. begede en az biçimlendirme (koşullu biçimlendirme dışındaki biçimlendirmeler dahil)
kullanmaktır. Veriler biçimlenmeden tutulup, sadece gözönünde olacak, raporlama, yazdırma için kullanılacak alanlarda biçimlendirme yapılmalıdır.
Belirttiğim gibi gerçek belgenizi görmediğimize göre aklıma gelen ilk şeyleri yazıyorum.
Yavaş çalışmanın birçok nedeni olabilir (çok sayıda dizi formülü, çok sayıda veritabanı işlevlerinin kullanıldığı formül, çok fazla koşullu biçimlendirilen alanlar vs)
Ayrıca belgenizde formül yoğunluğu yüksek ise. bu formüllerin incelenmesinde yarar olabilir ve bununla ilgili olarak da
DİNAMİK AD TANIMLAMASI konusunu araştırarak tüm satıra/tüm sütuna atıf yapan formüllerin kapsadığı alanların
dinamik ad tanımlamalarıyla daralltılmasında yarar olabilir.
.

Bence yeni boş bir belge açın ve (işlem sırasında makrolar devre dışı olsun) sayfaları tek tek bu yeni belgeye
kopyalayın ve her sayfa kopyalama işlemi ardından belgenizi kaydederek kapatıp açın. Herbir sayfanın belge boyutuna etkisini de görmüş olursunuz.

Örneğin benim eklediğim belgede tüm gizli satır ve sütunları görünür yaptıktan sonra CTRL+END tuşuna bastığınızda göreceğiniz
kullanılan son hücrenin satır/sütun numarasıyla kendi belgenizdeki aynı mıdır bilemiyorum.

İçerisinde resim/çizim nesnesi gibi nesneler çok fazla sayıda değilse dosya boyutunun belirttiğiniz gibi büyümesi çok anlamlı değil bence.
dikkat edilmesi gereken bir husus da. begede en az biçimlendirme (koşullu biçimlendirme dışındaki biçimlendirmeler dahil)
kullanmaktır. Veriler biçimlenmeden tutulup, sadece gözönünde olacak, raporlama, yazdırma için kullanılacak alanlarda biçimlendirme yapılmalıdır.
Belirttiğim gibi gerçek belgenizi görmediğimize göre aklıma gelen ilk şeyleri yazıyorum.
Yavaş çalışmanın birçok nedeni olabilir (çok sayıda dizi formülü, çok sayıda veritabanı işlevlerinin kullanıldığı formül, çok fazla koşullu biçimlendirilen alanlar vs)
Ayrıca belgenizde formül yoğunluğu yüksek ise. bu formüllerin incelenmesinde yarar olabilir ve bununla ilgili olarak da
DİNAMİK AD TANIMLAMASI konusunu araştırarak tüm satıra/tüm sütuna atıf yapan formüllerin kapsadığı alanların
.
TEŞEKKÜR EDERİM SAYIN BAR

.
Teşekkür ederim Sayın BARAN
Dosya şu an tek sayfa her şeyin üstünden en baştan başlayarak tekrar geçip sorunu yada sorunları bulmaya çalışacağım hayırlı geceler diliyorum

Merhaba Sayın BARAN
Önerileriniz ve yönlendirmeleriniz sayesinde dosya 15 mb lardan 1 mb tın altına düştü
tek sayfa öneriniz için accumark sayfasının A sütununda işlem yapan bu kodunda imalat sayfasında sonlarda bir sütunda işlem yapacak sekilde revize edilmesi lazım değerli vaktinizden ayırıp yardımınızı rica ediyorum

Kod:
(322 satır)

Akif Bey.
Tüm işlemlerin TEK SAFADA yapılmasına ilişkin öneride bulunduğumu çok net hatırlamıyorum doğrusu.

Her neyse; Imalat sayfasında işlem yapan Worksheet_Change kodu dışındaki kodlara/işlemlere pek bakmamıştım ve denememiştim.
Belgenizin boyutunun azalmasını sağlayan asıl şey, işlemlerin tek sayfada toplanması olduğunu sanmıyorum.
Bunu belirleyen asıl unsurun, kullanılmayan alanlarda yapılan gereksiz biçimlendirmeler (koşullu biçimlendirmelerden söz etmiyorum) olduğu kanaatindeyim.

Belgenizin boyutu azalmış son halinin, kullanılan tüm makro kodları da belge içerisinde olacak şekilde bir kopyasını
foruma eklerseniz daha hızlı çözüme ulaşılabilir.

Anladığım kadarıyla Data sayfası tamamen devre dışı kaldı ve bu sayfadaki işlemler de Imalat sayfasına aktarıldı.
Şimdi de AccuMark Explorer sayfası (bu sayfayı pek hatırlamıyorum doğrusu) isimli sayfadaki işlemleri Imalat sayfası üzerinden
gerçekleştirmek istiyorsunuz.

.

Akif Bey.
Tüm işlemlerin TEK SAFADA yapılmasına ilişkin öneride bulunduğumu çok net hatırlamıyorum doğrusu.

Her neyse; Imalat sayfasında işlem yapan Worksheet_Change kodu dışındaki kodlara/işlemlere pek bakmamıştım ve denememiştim.
Belgenizin boyutunun azalmasını sağlayan asıl şey, işlemlerin tek sayfada toplanması olduğunu sanmıyorum.
Bunu belirleyen asıl unsurun, kullanılmayan alanlarda yapılan gereksiz biçimlendirmeler (koşullu biçimlendirmelerden söz etmiyorum) olduğu kanaatindeyim.

Belgenizin boyutu azalmış son halinin, kullanılan tüm makro kodları da belge içerisinde olacak şekilde bir kopyasını
foruma eklerseniz daha hızlı çözüme ulaşılabilir.

Anladığım kadarıyla Data sayfası tamamen devre dışı kaldı ve bu sayfadaki işlemler de Imalat sayfasına aktarıldı.
Şimdi de AccuMark Explorer sayfası (bu sayfayı pek hatırlamıyorum doğrusu) isimli sayfadaki işlemleri Imalat sayfası üzerinden
gerçekleştirmek istiyorsunuz.

.
Sayın BARAN
Ben sizin 8 nolu mesajını yanlış anlamışım siz diğer sayfaları benim dosyama taşıyın demişisiniz ben onu diğer sayfalardaki işlemleri tek sayfaya taşıyın olarak yorumlamıştım özür dilerim

evet dosyanın boyutunu büyüten unsurlar sayfalarda kullanım alanı dışındaki dolgu ve kenarlıklarmış onları temizleyince boyut düştü
bu durumda tek sayfa bacasına girmeme gerek yok diye düşünüyorum teşekkür ederim

Geri