Koşullu Biçimlendirme Alanının Silinmesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Koşullu Biçimlendirme Alanının Silinmesi isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Şöyle bir sorum var.

Örnek veriyorum.
Diyelim ki tamamen boş bir excel sayfasının A2:C500 aralığına bir koşullu biçimlendirme formülü uyguladım. Dosyayı kaydettim. Koşullu biçimlendirme ayarım doğru bir şekilde ayarlanmış halde duruyor. Buraya kadar bir sorun yok.

Ve içinde veri bile olmayan bu aralığı silmem gerekiyordu, satırsal olarak sildim. Yani 2’nci satırdan 500’ncü satıra kadar komple sildim.
Sildiğimde koşullu biçimlendirme ayarımın da yok olduğunu gördüm.

Oysa boş sayfa olduğu gibi duruyor. Bildiğiniz gibi 2’nci satırdan 1048576’ncı satıra kadar bile silsem, sayfa da dosya da yerinde duracak.
Ama koş biç ayarım da siliniyor.

Bunun bir çaresi var mı? Satırı sütunu silsem bile, koş biç ayarımın silinmemesini sağlayacak bir yol var mıdır?

Eklediğim dosyayı dener misiniz. Koşullu biçimlendirmeyi sıfırlamak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Makro kaydet özelliğini başlatarak uygulamak istediğiniz koşullu biçimlendirmeyi kaydedin ve bu makroyu bir butona veya kısayol tuşuna atayın.
Mükerrer koşullu biçimlendirme kaydetmemesi için de tekrar makro kaydet özelliği ile koşullu biçimlendirmeyi silin ve bu makroyu da ayrı bir buton veya kısayol tuşuna atayın.

Ekli dosyalar
  • Ekran Alıntısı2.webp
    Ekran Alıntısı2.webp
    14.2 KB · Görüntüleme: 5
Geri