V

Çözüldü Klasörden herhangi excel hücresine resim getirmek

vedatayaz

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Excel dosyasının bulunduğu Aktif klasör içerisinde “Resimlerim” klasörü olduğunu varsayalım. Resimlerim klasörü içerisinde bulunan resimlerden (jpg, png, gif, tif vb.) ismini yazdığım resmi istediğim herhangi bir excel hücresine mevcut hücre genişliğine uyacak şekilde getirmek istiyorum.

Bu işlemi yapabilecek bir fonksiyona ihtiyacım var.

Örneğin: “Resimlerim” Klasöründe “0001.jpg, 0002.jpg, 0003.jpg, 0004.jpg …. ” veya “ali.jpg, veli.jpg, ayse.jpg, fatma.jpg ….” vb. (en az 5000 adet)” isimlere sahip dosyalar var. Sizin yardımınızla Yeni oluşacak fonksiyonun isminin de “ResimEkle” olduğunu varsayalım.

Excel dosyasında Herhangi bir hücreye “=ResimEkle(0001)” veya “ResimEkle(ali)” yazıp Enter tuşuna bastığımda mevcut hücrede “0001.jpg veya ali.jpg” isimli resmin hücre genişliğine uyacak şekilde görünmesini istiyorum.

Bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

ExcelDestek sitesine yeni üyeyim.

Bir isteğim olduğu için;

Anasayfa/Konu Aç/Genele Açık Forum/İstek,Öneri,Şikayet

Şeklinde olabileceğini düşünmüştüm.

Uyarınız için teşekkür ederim.

Rica ederim, anlayışınız içinde ben teşekkür ederim
Konunuzu gerekli yere taşıdım.

Hazır Excel Dosyalarının yer aldığı ana sitemizde ise size incelemeniz için, Fotoğrafların Boyutunun Hücre Boyutu Kadar Olması | Excel Depo ve Excelde Fotoğrafı Hücreye Sığdırma | Excel Depo linklerini vereyim.

Sizin talebinize cevap verebilmek, yardımcı olabilmek için örnek bir dosya eklemeniz, tam olarak ne yapmak istediğinizin anlaşılması ve olası cevap yazılma oranının artmasına sebep olacaktır.

Merhabalar,

Konunun üzerinden 1 yıl geçmiş ancak konuyu açan arkadaş tam benim sormak istediğim şeyi sormuş, o nedenle yeni konu açmadan buraya yazmaya karar verdim.

Ekteki çalışmada Fruits.xlsm isimli bir dosyam ve de aynı konumda Pictures isimli klasörde yer alan resimler var. Dosyada yer alan List adlı sayfada bir tablo var (aşağıdaki resimde görülebilir). Bu tabloda ürün kodunu aşağı açılır listeden seçtiğimde yanındaki sütunda ürün ismi geliyor; benim yapmak istediğim şey ürün kodunu seçince alt tarafta yer alan ilgili hücrelere aynı adlı resimlerin gelmesi. Daha evvel bu tarz bir çalışmada sizden yardım almıştım, ancak bulabildiğim tüm örneklerde resimler hep tek bir sütunda yer alan hücrelere getirtiliyordu. Benim burada yapmak istediğim ise resimleri farklı satır ve sütunlarda yer alan hücrelere getirtebilmek. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

ornek.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Belgenizi detaylı incelemedim ancak, klasörden resim getirme ile ilgili forumda örneklerin olması lazım.
Forumda ARAMA yaptınız mı? Örneğin forum sayfalarının sağ üst bölümündeki ARA kısmına klasör+resim yazıp bir arama yaptırın bakalım.

Bence, dosya boyutunun da şişmemesi bakımından doğru tercih, resim nesnesi yerine
ilgili klasördeki resimlerin hücre açıklamasına eklenmesi daha kullanışlıdır.
Bunun için de ARA bölümüne açıklama+resim yazarak arama yaptığınızda örneklere ulaşabilirsiniz.

Ömer Bey merhaba. Forumda bu konuyla ilgili tüm konuları okudum ve verilen örnekleri inceledim. Ama verilen tüm örneklerde klasörden resim çağırma işi ya hep sabit bir hücre içerisine yapılmış, ya da belirli bir sütundaki hücrelere (örneğin F sütunundaki hücrelere) alt alta gelecek şekilde yapılmış. Benim örneğimdeki gibi, farklı satır ve sütunlardaki hücrelere resim çağırmayı sağlayan tek bir örneğe dahi rastlamadım. Hatta klasörden resim çağırmayla ilgili sizin bana daha evvel vermiş olduğunuz bir örnek vardı, fakat o örnek de dediğim gibi resimleri tek bir sütuna alt alta gelecek şekilde çağırabiliyor.

Ben kodlamadan çok anlamadığım için belki de çok basitçe yapabileceğim bir iş olmasına rağmen bunu beceremedim. Yapmak istediğim şeyi basitçe özetlemem gerekirse, örneğin klasördeki resimleri sırasıyla "A15" "B15" "C15" "A16" "B16" "C16" şeklindeki farklı satır ve sütunlarda yer alan hücrelere çağırmak.

Uygun vakit bakarım.
Sanırım iki seçenek var.
-- yapılan seçime göre, alttaki hücrelere hücre açıklaması olarak ilgili resmi getirmek.

-- resimleri, belge içerisinde uygun bir alana ayrı ayrı yapıştırmak ve yapacağınız seçime göre de, ilgili hücrelere eklenecek picture nesnesi içindeki resimleri güncellemek.

Buradaki liste ve alt kısmında, birleştirilmiş hücre olarak bulunan resimlerin yer alacağı 9'arlı hücrelerin sayıları sabit mi olacak?
Listede mesela A3 hücresinde FR-04 seçtim diyelim.
Alt taraftaki hangi kutucuğa FR-04.jpg yazacak ve resim gelecek?

Merhaba. Evet söylediğiniz gibi satır sayıları ile alt taraftaki resim kutucukları sabit olacak. Bu listeyi bir fatura gibi düşünün, satır sayısı 9 adet ise alt tarafta da 9 adet resim gelecek. Ürün kodlarını yukarıdan aşağıya doğru teker teker girdiğimizde, alt taraftaki kutucuklarda da resimler soldan sağa doğru yer alan birleştirilmiş hücrelere sırasıyla gelecek. Örneğin 5. satıra bir ürün kodu girdiğimde altta yer alan resim hücrelerinden ikinci satır ikinci sütundaki hücreye resim gelecek. Daha basitçe şöyle gösterebilirim:

Ürün kodları sıralaması
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Resim hücreleri sıralaması
1 2 3
4 5 6
7 8 9

2. sıraya 2 değilde 4 yazdım, ne olacak?
Hocam hangi sıraya ne yazıldığının önemi yok, yukarıdaki herhangi bir sıraya bir kod yazdığınızda, alt tarafta ilgili hücreye o kodla aynı isme sahip resim dosyası çıkacak. Mesela dediğiniz gibi ikinci sıraya FR-04 kodunu yazdınız, alt tarafta 2 numaralı hücreye FR-04.jpg resim dosyasının gelmesini istiyorum. Eğer FR-04 kodunu değiştirip FR-07 kodunu yazarsam da bu sefer FR-07.jpg isimli resmin gelmesini istiyorum.

Merhaba Sn. @jusovic .

Hazırlamıştım, ileteyim bari.
Çözüm belgesi ekte (çizim nesnesi yerine, ActiveX denetimi türünden PICTURE nesneleri kullanıldı).

Kullanılan kod aşağıdaki gibi.

[REPLY]
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(10 satır)
[/REPLY]

Ekli dosyalar