M

Çözüldü Kapalı Excel Dosyasından Koşullu Bilgi Almak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan MetinS
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MetinS

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhaba, bir konuda yardıma ihtiyacım var. 2 Ayrı excel dosyam var. A excel dosyası standart bir kalıpta ve içindeki bilgiler sürekli değişiyor, A-B-C-D sütunlarında bilgiler bulunuyor. B excel dosyasında O8 Hücresinde bulunan popup menüden seçilen bilgiye göre A excel dosyasında A sütununda arama yapacak. Bu arama sonucuna göre eşlenen satırdaki A-B-C-D sütununda ki bilgileri, A2 hücresinden başlayarak aşağıya doğru kopyalayacak.

Merhaba.
Anadosya'da;
-- O8 hücresindeki VERİ DOĞRULAMA'ya ait formülü aşağıdakiyle değiştirin (böylece R sütunundaki dolu alan kadarlık bir liste oluşur).
-- Sayfa1'in adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin ve açılan VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodları yapıştırın.
Artık O8 hücresindeki seçimi değiştirdiğinizde; varsa önceki sınıf listesi silinip, onun yerine yeni seçilen sınıfın listesi sayfaya aktarılacaktır.
=DOLAYLI("R2:R"&KAÇINCI("ZZZ";$R:$R;1))
CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(28 satır)

Merhaba.
Anadosya'da;
-- O8 hücresindeki VERİ DOĞRULAMA'ya ait formülü aşağıdakiyle değiştirin (böylece R sütunundaki dolu alan kadarlık bir liste oluşur).
-- Sayfa1'in adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin ve açılan VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodları yapıştırın.
Artık O8 hücresindeki seçimi değiştirdiğinizde; varsa önceki sınıf listesi silinip, onun yerine yeni seçilen sınıfın listesi sayfaya aktarılacaktır.
[Gizlenmiş içerik]

Ömer bey elinize sağlık harika olmuş. Hatta Veri Doğrulama bölümü için verdiğiniz kod için de ayrıca teşekkür ederim. Ayrıca, bir şey sormak istiyorum. Liste dosyasında ki sınıf isimlerini almak için Anadosya da Gelişmiş Filtreleme ile bir makro yapmıştım ama bir çalışıyor bir çalışmıyor hata veriyor. Orası içinde bir çözüm paylaşırsanız çok ama çok sevinirim. Saygılarımla.

Ömer bey merhaba, sınıf isimlerini almayı yaptım. Fakat, sizin yaptığınız işlemi aynı sayfa üzerinde altta yine yapmak istiyorum. Örneğin güncellenmiş ve son halini ekliyorum. Ama yine de yapmak istediğimi buraya da yazayım. Şimdiden teşekkürler.

Üstteki "Sınıfları Alma" ve "İşlem Yapılan" bölümüne bağlı olarak Liste.xls dosyasından bilgilerin alınması sorunsuz çalışıyor. Benim burada yapmak istediğim. 2. Sayfa Başı butonu ile aşağıya indiğimde O66 hücresinde de diğer kodu seçtiğimde seçtiğim koda ait bilgilerinde yine Liste.xls dosyasından alınarak A59 dan itibaren yazmasını istiyorum.

Ekli dosyalar

Bir şey sorayım.
O66 hücresindekine benzer şekilde sayfanın aşağıdaki bölümlerinde başka hücreleri de kullanacak mısınız?
Sınıf listeleri için ayırdığınız satır sayıları (56) sabit midir?

Yoksa; 2-57'ncı satırlar ilk sınıf, 59-114'üncü satırlar ikinci sınıf......üçüncü sınıf gibi aşağı doğru devam etmek mi istiyorsunuz?
Yani tek işlemle sınıf lıstelerini ayrı ayrı alt alta almak mı istiyorsunuz?

Bir şey sorayım.
O66 hücresindekine benzer şekilde sayfanın aşağıdaki bölümlerinde başka hücreleri de kullanacak mısınız?
Sınıf listeleri için ayırdığınız satır sayıları (56) sabit midir?

Yoksa; 2-57'ncı satırlar ilk sınıf, 59-114'üncü satırlar ikinci sınıf......üçüncü sınıf gibi aşağı doğru devam etmek mi istiyorsunuz?
Yani tek işlemle sınıf lıstelerini ayrı ayrı alt alta almak mı istiyorsunuz?

Ömer bey merhaba, O8 ile O66 ve satırlar sabit, ilk sınıf 2-57, ikinci sınıf 59-114 satırlar arasında bulunuyor. Ayrıca üçüncü bir sınıf yok (En azından şimdilik :) )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...