Hesap kodlarının tek hanede gösterilmesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan 1903emre34
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Hesap kodlarının tek hanede gösterilmesi isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Aşağıdaki gösterilen hesap kodu toplamlarını tek hanede gösterilmesi formülde nasıl değişiklik asıl yaparız.

1660797457705.webp

Ekli dosyalar
  • 1660797254936.webp
    1660797254936.webp
    26.7 KB · Görüntüleme: 11
  • yevmiye defteri.xlsm
    yevmiye defteri.xlsm
    104.3 KB · Görüntüleme: 7
@1903emre34

Tavsiyem bu türden büyük veri yığınına dayanan işlemlerde formüllerle çözüm aramak yerine makro çözümler aramalısınız.
Veri yığınının büyüklüğünü bilemediğiniz için olsa gerek formüllerinizde DÜŞEYARA(....;hsp!A:B veya DÜŞEYARA(...;hsp!D:E gibi
tüm sütunu (excel versiyonuna göre 1 milyondan fazla hücre demek, iki sütunu kontrol ettiğinizde x 2 hücre) kontrol eden formüller belgenizin performansını düşürür.

İlle de formül çalışması yapacaksanız da ben olsam; hesap kodlarının listelendiği sayfada, en üstte bir hücrede kaçıncı kademe hesaplara ilişkin döküm almak istediğinize dair bir belirleme yapıp (örneğin, hsp sayfası C1 hücresine 1 yazınca ANA hesap, 2 yazınca BİR ALT HESAP gibi bir düzen) hsp isimli sayfada da basit ETOPLA işleviyle BORÇ/ALACAK değerlerini toplardım, ardından da istenilen başka bir alanda da bu veriler üzerinden bir döküm elde etmeyi düşünürdüm.

Çözüm
Aşağıdaki gibi olarak, kayıt olarak yaptığımız zaman , hesap kodunu ( sırasıyla-Q sütünü-otomatik) Borç ve Alacak, Bakiye Borç - Bakiye Alacak altında toplamları gelmesi için formülle nasıl yaparız.

1660843796559.webp

Geri