Formüle ek ilave yapılması hk.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan 1903emre34
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
1903emre34

Ziyaretçi

Kısa Açıklama

Formüle ek ilave yapılması hk. isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

N3 hücresinde AZ kelimesi geçiyorsa aşağıdaki formülde değerinin iki katı olması için formülde nasıl değişiklik yaparız. (NA,NB kelimeleri geçiyorsa formülde herhangi değişiklik olmayacak)

=EĞER($T$1>=I3;EĞER(U3=R3;0;EĞER(M3="H";R3*L3%;0)))+EĞER(VE($T$1>=I3;M3="E";YIL($T$1)=YIL(I3));R3*L3%/12*(AY($T$1)-AY(I3)+1);0)+EĞER(VE(M3="E";YIL($T$1)<>YIL(I3);R3-U3<1,98*R3*L3%);R3-U3;0)+EĞER(VE(YIL($T$1)>YIL(I3);R3<>U3;M3="E";R3-U3>R3*L3%*1,9999);R3*L3%;0)

Teşekküler, çalıştı son olarak aşağıdaki formülde aynı 1.mesajdaki gibi durum varsa değerinin iki katı olması için değişiklik yapabilir miyiz

=EĞER($T$1>=I3;EĞER(YIL(I3)+J3-1<YIL($T$1);R3;0)+EĞER(M3="E";R3*L3%/12*O3;0)+EĞER(M3="H";R3*L3%/12*P3;0);0)

İkinci formülden dolayı çalışması galiba, dosyayı ekledim. Olması gereken tutarı yazdım size zahmet bakabilir misiniz

Ekli dosyalar
Belgenizdeki hesaplamalarda kullandığınız mevcut formülleriniz konusunda bir şey söyleyemiyorum doğal olarak.
Yani benim eklediğim kısım olmadan istenilen sonucu (1 kat haliyle) elde edebiliyorsanız, eklediğim kısım istenileni yapacaktır.

Önceki cevaplarda yazdığım/eklediğim kısmı aşağıdaki gibi değiştirebilirsiniz.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

Emre Bey, anlatamadım galiba.

İsterseniz şöyle yapın;
-- aşağıdaki formülü aynı satırda başka bir hücreye uygulayın. Bu formülün sonucu; N3 hücresi NA veya NB ise 1, AZ ise 2 olur.
-- Kullandığınız formülün eski halinin sonucuyla, verdiğim formülü uyguladığınız hücreyi ÇARPmanız yeterli olacaktır.

=(((N3="NA")+(N3="NB"))+(N3="AZ")*2)

.

Geri