Formül içinde saat biçimi kullanmak toplamalmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Formül içinde saat biçimi kullanmak toplamalmak isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Ekli tabloda aşağıda belirttiğim şekilde formüller gerekli Yardımcı olabilir misiniz?

1-D5 hücresinde görünen 7,5 genel biçimde olup saat biçimi olarak 07:30:00 demek D6 hücresinde =METNEÇEVİR(D5/24;"ss:dd") formül ile 07:30 yapıldı. Aşağıdaki duruma göre bu formül nasıl revize edilebilir
1-D10 hücresindeki formül ile B10 hücresindeki tarihe bakıp Gün Cumartesi/Pazar değilse D5 hücresindeki biçimde yazan değeri saat biçimi ile yazacak.B10 hücresindeki tarih Cumartesi/Pazar ise 00:00:00 saat biçimi yazacak.
2-D10:D40 aralığındaki saatler D41 hücresine saat biçimi olarak toplamı gelecek.
3- D47 hücresinde A47,B47 başlama bitiş tarihleri arasındaki işgünü değeri ile d5 hücresindeki sayı değer olan gerçekte saat olan biçim ile çarpımının Saat biçimindeki sonucu E47 hücresine formül gerekli.

Ekli dosyalar
Merhaba.

Dosyanızı indiremedim ancak saatleri toplayacağınız hücrelerin biçimlerini İsteğe Bağlı seçeneğinden :dd:nn şeklinde değiştirin. Böylelikle 24 saatin üzerinde bir toplama ulaşırsanız.

@kmlzdmr

Bir sayının (saat de bir sayı) görünümünü (biçim) SAAT olarak göstermek mümkün ve
7,5 gibi ondalık sisteme göre yazılmış sayıyı .../24 ile saat cinsinden ifade de edebiliyorken,
neden ısrarla önce METNEÇEVİR işlemiyle SAYIsal değerleri METİN'e dönüştürüp,
sonra da bu METİNlerin TOPLAmını almaya çalışıyorsunuz.

-- D6 hücresine doğrudan =D5/24 formülünü yazıp hücre biçimini saat olarak ayarlayın.
-- D10 hücresinde şu formül iş görür, sadece hücre biçimini saat olarak ayarlamanız yeterlidir > =EĞER(HAFTANINGÜNÜ($B10;2)>5;0;$D$5/24)
-- D6, D10:D40 aralığı artık SAYI (saat) olduğuna göre D41 hücresinde basit TOPLA formülüyle üstteki saatlerin toplamını alabilirsiniz.
Sadece, Sn. @KarıncaZ'ın da belirttiği gibi hücre biçimini [s]:dd olarak ayarlamanız yeterli olur.
Hücre biçimini GENEL olarak ayarlarsanız formülün gerçek sonucunun 6,5625 olduğunu göreceksiniz.
Bu sayı (ki gerçek toplam budur) GÜN cinsindendir (excel açısından saat/tarih işlemlerinde 1 sayısı 1 günü temsil eder) .
-- E47 ve E48 hücrelerinin biçimini de TOPLAM hücresininki gibi ayarlamanız yeterlidir.

Üstadım,
Dediğiniz şekilde uyguladım.
D41 hücresi sonunun 157:30:00 olması gerekli. ilgili hücre aralığını fare ile toplayınca görülmektedir.
E47 hücresinde =D47*D5 formülü uyguladım. 82,5 sonucu aldım. F47 hücresine 82:30:00 sonuç olacak şekilde formül ve biçim nasıl olmalı?
D65 ve G65 hücrelerine ve bağlantılarına baktığınız gibi bir sonuç elde etmeye çalışmaktayım.

Ben bir sorun görmüyorum.

Sorunlu haliyle dosya ekleyin.
Yanlış olan sonuçların yanlarına (uygun bir hücreye) elle doğu sonucu yazıp,
bu olması lazım diye doğru sonucun olduğu hücre adresini belirtin.

Biçimi ayarlayamamışsınız.
G41 seçiliyken üst menüden BİÇİM BOYACISIna (fırça simgesi) tıklayın sonra da D41 'e tıklayın.
G47'ye =E47/24 formülünü yazın ve aşağı kopyalayın,
yine biçim boyacısı ile biçimi G41'den alıp, formül uygulanan iki hücreye aktarın.

Üstadım,
Biçim sorununu anlamıştım.
G47 de görmek istediğim değer E47 değerini: G47 de 82:30:00 olarak getirmek gerekli. Bunu formüle etmek gerekli.
=E47/24 formülü biçim genel olunca 3,4375 değeri; biçim isteğe uyarlanmış ss:dd:nn ayarlanınca 10:30:00 sonuç vermektedir.

@kmlzdmr

3 numaralı cevabı dikkatli okumadığınızı düşündüm.
İSTEĞE UYARLANMIŞ seçeneği üzerinden biçimlendirme uygularken,
ss:dd:nn değil [s]:dd veya [s]:dd:nn (köşeli parantezlere dikkat) olarak uygulayacaksınız.

.

Sayın @KarıncaZ

Yazdığınız mesajda, saat biçimlendirme ile ilgili olarak verdiğiniz
KÖŞELİ PARANTEZ arasındaki ifadeler, forum yazılımı tarafından BB KODU olarak algılanmış ve ALTI ÇİZİLİ olarak ekrana yansımıştır.

Ön İzleme Yap düğmesinin hemen solundaki ÜÇ NOKTA işaretine tıklarsanız BB KODLARInı görebilirsiniz.
Kendi mesajımda kullanacakmış gibi cevabınızdaki ilgili bölümü kopyalayıp, cevap alanına yapıştırdıktan sonra
BB KODUnü görünür yaptığımda sonuç böyle görünüyordu. KÖŞLİ PARANTEZler arasındaki S ve /S kısımları buna neden olmuş.
Bir sıkıntı yok.

1637524357554.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Geri