Çözüldü Biçimlendirme >> Makro / Formül

valentino06

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Değerli Excel Hocalarım sizden bir ricam olacak İmalat grupu koyu olanlar imalat grupları altındakiler ise alt bileşelenleri alt elamanları. benim istedeğim ise imalat gurupu farklı alt bileşneleri aynı ise biçimlendirme uygulasın. eğer yapılabilirse belirliyeceğim kişilere e mail atsın. excel tablonun içinde de açıklama yazdım. çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 11.xlsx
    11.xlsx
    28.3 KB · Görüntüleme: 6
Çözüm
Sayın @leguminosea de alternatif cevap yazacaktır.

Umarım örnek belgeniz, gerçek belgeyle aynı yapıdadır.
Ben işlem için makro kullanmanın uygun olacağını düşündüm.
Renklenmesi gereken ve gerekmeyen verilerin olduğu başka belge üzerinde aşağıdaki kodu çalıştırarak dener misiniz?

,
CSS:
You must log in to view content
(13 satır)
Sayın @leguminosea de alternatif cevap yazacaktır.

Umarım örnek belgeniz, gerçek belgeyle aynı yapıdadır.
Ben işlem için makro kullanmanın uygun olacağını düşündüm.
Renklenmesi gereken ve gerekmeyen verilerin olduğu başka belge üzerinde aşağıdaki kodu çalıştırarak dener misiniz?

,
CSS:
You must log in to view content
(40 satır)

Çözüm
Gönderdiğim dosyada B23,B27,B47 ve B51 in alt bileşenleri aynı.
B23 ile B27 ayrıca B47 ile B51 in İmalat grupu kodu da aynı
Mesela;
Açıklamanıza göre B23 ile B27 nin İmalat grupu kodu da aynı olduğu için boyamamalıyım
B27 ile B47 nin alt bileşenleri aynı fakat İmalat grupu kodu farklı olduğu için boyamalıyım.

bunların ayrımının neye göre yapılacağını açılarsanız düzenleme yapabilirim.
Yani hagisisini neden boyayacağım.

Ömer Hocam Kod hepsini Biçimlendiriyor. sadece örnekteki alt bileşenleri aynı olacak İmalat kodu farklı ise biçimlendirsin. Çünkü Bazen İmalat kodu aynı olup alt bileşenleri aynı olanlarda olabiliyor.
burdaki kriter İmalat Kodu farklı 1. kriter.
2. kriter ise alt bilenleri herşeyi aynı olması.

FARKLI kelimesini netleştermek bakımından;
-- T4EDA.KG01 kodu 2 adet var (7 ve 11'inci satırda) , bunun alt kodları da doğal olarak aynı,
-- 53'üncü satırdaki T4EDA.KG16 kodu ve 68'inci satırdaki T4EDA.KG20 kodu 1'er adet var ancak, bu iki ana kodun alt kodları aynı.
bu 2 duruma göre hangilerinin (satır numarası belertiniz) renklendirileceğini net olarak yazar mısınız?
Durumu yukarıdaki her iki seçeneğe uygun başka veriler de var elbette, bunları sadece örnek olarak belerttim.

Sayın @leguminosea Hayırlı Akşamlar Hocam öncelikle çok teşekkür ederim.Hocam Doğru anlamışsınız. imalat grupu farklı olacak alt bileşenleri aynı ise biçimlendirsin. anlamanın yolu ise Örnek olarak gösterdiğim gibi.
Aşağıdaki herşey aynı olması gerekiyor.
1.Hammadde
2.En
3.Boy
4.Siyah Adet
5.Birim Adet
6.Toplam Kg

Sayın@Ömer BARAN Hocam öncelikle çok teşekkür ederim.imalat grupu farklı olacak alt bileşenleri aynı ise biçimlendirsin. anlamanın yolu ise Örnek olarak gösterdiğim gibi. İmalat grup kodu ve alt bileşenleri aynı olanlar olabiliyor. ama onlar biçimlendirmesin.
Aşağıdaki herşey aynı olması gerekiyor.
1.Hammadde
2.En
3.Boy
4.Siyah Adet
5.Birim Adet
6.Toplam Kg

Ben bir noktayı anlamadım.
4 bileşenli örnek bir dosya atıyorum.
Bunun üzerinden izah ederseniz durum netleşecek.
Tek tek bunların hangisi neden boyanacak veya neden boyanmayacak açıklarmısınız.?
Mesela 1 numarayı ele alırsak;
1 ve 2 nin alt bileşenleri aynı ama ilk satırlarında siyah adet kısımları (Birinde 6 diğerinde 1 yazıyor) farklı. Boyanacak mı?
Cevap evet ise her ikiside boyanacak. Cevap hayır ise her ikisi de boyanmayacak.

1 ve 3 ün alt bileşenleri aynı ama ilk satırlarında poz kısımları farklı (birinde T4EDA.KG03, diğerinde ise T4EDA.KG11 yazıyor). boyanacak mı?
Cevap evet ise 1 ve 3 boyanacak. Aynı durum 2 ve 3 içinde geçerli olduğundan 2 de boyanacak.

1 ve 4 deki durum bir üstteki ile aynı. Cevap evet ise 1 ve 4 boyanacak. 2 sile 4 de aynı pozisyonda olduğundan 2 de boyanacak.

Şimdi sorun şu evet cevabınıza istinaden 4 ü de boyanıyor veya hayır derseniz 4 de boyanmıyor.
hepsi boyanırsa "1 ve 2" ile "3 ve 4" kendi arasında çelişiyor.

Ekli dosyalar

Sayın @leguminosea , formül ile çözüm yoluna da bakıyor ve sorduğu hususlar var.
Şayet formül ile sonuç alınabilecekse, koşullu biçimlendirme kullanmak daha pratik olabilir.
Bence biraz sabırlı olun Sayın @valentino06 .

Koddaki çalışma mantığını izah etmeye çalışayım, faydası olabilir.
-- Tablonun sağına iki sütun ekliyorum (yardımcı alan)
-- İlk sütuna ( I sütunu) A sütunu 0 olmayanlar için sıra numarası veriliyor,
-- J sütununa ise A sütunu 0 olanlar için (alt kodlar oluyor) , B sütunundaki değerler birleştiriliyor,
-- Birleştirilmiş alt kod metinleri, sıra numarası verilen satırlarda J sütununa aktarılıyor,
-- Bu kez anakod sayısı A sütununda 1 adet ve karşısında J sütunundaki alt kod birleştirilmiş metni 1'den fazla olanlar
tespit edilip, bu satırlar için renklendirme işlemine geçiliyor.

Yazarken fark ediyorum ki, işlem için uygulanacak kod kısaltılabilir, formülle de çözüm bulunabilir bir durum gibi görünüyor.

.

Ömer Hocam verileri biçimlendirmenin dışında aşağıya doğruda boş satırlarıda biçimlendiriyor. Ömer hocam bu sorunu çözebilirmiyiz. müsait olduğunuzda çok teşekkür ederim.