E

Çözüldü Excelde Miladi Hicri, Hicri Miladi Tarihe Çevirme

Sayın @excelismail .
Eklediğiniz belgedeki uzun metni Google Translate sayfasına yapıştırarak Türkçe'ye çevirmeyi denediniz mi?
Orada, formüllerin düzgün çalıştığı, makronun bazı durumlarda hatalı sonuç verdiğini söylüyor.
Yani dosyada, makro kodun düzeltilmesi için YARDIM istenmiş.

Sizin isteğinizi netleştirir misiniz?
Çeviri için Google Transate iş görür bence.

.

Sayın @excelismail .

Bu mevzu bildiğim kadarıyla biraz ihtilaflı bir konu.

A1 ve C1 hücresini bizim kullandığımız takvim şeklinde biçimlendirin.
A1 hücresine miladi tarihi yazın. B1'e de =A1, C1'e de =B1 formülünü uygulayın.

B1 hücresine fareyle sağ tıklayıp HÜCRELERİ BİÇİMLENDİR >> TARİH >> KONUM: Arapça (S.Arabistan)
TAKVİM TÜRÜ kısmında da HİCRİ ve ÜMMÜL KURA TAKVİMİ diye iki seçenek var ve aralarında 1 günlük fark oluşabiliyor.
İkisinden birini seçerek işlemi onaylayın.

Formüllere/makro kodlara gerek olmadan bu şekilde doğrudan sonuç alınabiliyor diye biliyorum.
Doğrusunun hangisi olduğunun ihtilaflı olduğunu belirtmiştim.

.

Ömer hocam isteğim, ricam; olursa tabloda...
Hicri tarih yazınca miladi tarih versin.
Miladı yazınca hicri versin.
Merhaba,
Dosyada ufak bir düzenleme yaptım.
Alttaki takvim çevirme Miladiden Hicriye hatalı çeviriyormuş. O kısmı ve makroyu sildim.
Yukarıdaki takvim çevirme işinizi görür sanırım. (Formüllü)
Lütfen deneyiniz.

Ekli dosyalar

Sayın @excelismail .

Bu mevzu bildiğim kadarıyla biraz ihtilaflı bir konu.

A1 ve C1 hücresini ise bizim kullandığımız takvim şeklinde biçimlendirin.
A1 hücresine miladi tarihi yazın. B1'e de =A1, C1'e de =B1 formülünü uygulayın.

B1 hücresine fareyle sağ tıklayıp HÜCRELERİ BİÇİMLENDİR >> TARİH >> KONUM: Arapça (S.Arabistan)
TAKVİM TÜRÜ kısmında da HİCRİ ve ÜMMÜL KURA TAKVİMİ diye iki seçenek var ve aralarında 1 günlük fark oluşabiliyor.
İkisinden birini seçerek işlemi onaylayın.

Formüllere/makro kodlara gerek olmadan bu şekilde doğrudan sonuç alınabiliyor diye biliyorum.
Doğrusunun hangisi olduğunun ihtilaflı olduğunu belirtmiştim.

.
Sayın @Ömer BARAN Bey
Daha önce bu takvim özelliği hiç dikkatimi çekmemişti.
Sayenizde bir şey daha öğrendim.
Teşekkürler.

Ömer hocam ve İlyas hocam yardımlar için çok teşekkürler.
İnşallah siteye faydalı bir dosya eklenmiştir.
Evet İlyas hocam bu istediğimdi.
Sizlere zahmet verdim.
Estağfurullah,
Rica ederim.
Dönüş için teşekkürler.
(Not: Dosyayı ne zaman indirdiniz bilmiyorum. MAKRO bu bölgeyle bağlantılı görülmüyordu silip güncel dosyayı ekledim. Hesaplamalar tamamen formülle)

İlyas hocam çok harika olmuş. Çok ince bir düşünüş. İnternet ortamında benzerlerinden farklı bir hale getirdiniz. Zaten bu dosya Excel ortamında çok kısıtlı sayıda olması bunu bir nebze daha da anlamlı hale getirdi.

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler.

Son bir dokunuş yapıyorum.
Yazacağınız tarihi A1 hücresinde varsayarsak:

- Hicri Takvim tarihinden Miladi takvim tarihine gg/a/yyyy - gggg formatında dönüştirmek için;
Herhangibir hücreye =HM(A1)

- Hicri Takvim tarihinden Miladi takvim tarihine gg aaaa yyyy - gggg formatında dönüştirmek için;
Herhangibir hücreye =HMAY(A1)

- Miladi Takvim tarihinden Hicri Takvim tarihine gg/a/yyyy - gggg formatında dönüştürmek için;
Herhangibir hücreye =MH(A1)

- Miladi Takvim tarihinden Hicri Takvim tarihine gg aaaa yyyy - gggg formatında dönüştürmek için;
Herhangibir hücreye =MHAY(A1)

fonksiyonlarını yazabilirsiniz.

Ekli dosyalar

Hocam yorum değil gerçek. Google varsayarsak internet aralamalarında Excel hicri miladi tarih çevir çok az ve indirmesi de sorunlu. Bu artık benzerlerinden tamamen farklı oldu.

Son dokunuş dediniz ama bir isteğim var. Miladi de ayı gösterse yaza bilir misiniz? Olursa siz bana yazsanız ben yapmaya çalışsam. Ama kod bilgim yok, sadece kopyala-yapıştır vba yapabilirim.

Hocam yorum değil gerçek. Google varsayarsak internet aralamalarında Excel hicri miladi tarih çevir çok az ve indirmesi de sorunlu. Bu artık benzerlerinden tamamen farklı oldu.

Son dokunuş dediniz ama bir isteğim var. Miladi de ayı gösterse yaza bilir misiniz? Olursa siz bana yazsanız ben yapmaya çalışsam. Ama kod bilgim yok, sadece kopyala-yapıştır vba yapabilirim.
Afedersiniz isteğinizi anlayamadım.
Örneğin 30 AĞUSTOS 2020 - Pazar formatında mı yazsın?