M

Soru Excel de Seçime Göre Vergi Giriş Alanını Kısıtlamak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan musti06
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

musti06

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
arkadaşlar merhaba, excel de A1 hücresinde ki veri ye göre B1 hücresine veri girişini engellemek istiyorum.
bunu nasıl yapabilirim. değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba Sayın @mb190619 .

Veri türlerine göre VERİ DOĞRULAMA özelliklerinden yararlanarak farklı çözümler üretilebilir.

İsterseniz cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar doğrultusunda
bir örnek belge hazırlayıp foruma ekleyin. Örnek belge üzerinden, kısa sürede net bir çözüm önerisi alabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

.

Sayın @mb190619 , aşağıdaki şekilde işlem yaparak deneyin.

E3:M10 hücre aralığı seçili durumdayken;
-- arkaplan rengi:
veri girişine izin verilen hücrelerin arkaplan rengi olarak neyi istiyorsanız o rengi uygulayın,
-- Koşullu biçimlendirme >> "formül kullan" seçeneğini kullanarak aşağıdaki birinci formülü uygulayıp
PASİF hücre için öngöreceğiniz bir arkaplan rengini seçerek işlemi onaylayın.
-- VERİ DOĞRULAMA >> ÖZEL seçeneğinde aşağıdaki ikinci formülü uygulayıp,
veri doğrulama ekranındaki "Hata Uyarısı" kulakçığında DUR seçeneğini seçip, karşısındaki ilgili alana
istediğiniz bir başlık ve uyarı metnini yazarak işlemi onaylayın.

Sonuçta; sınıf seçilmeyen satıra veri yazılamaz, sadece seçilen sınıfa ait sütunlara veri yazılabilir.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

Sayın @mb190619 , önce bundan önceki cevabıma bakınız.

Alanda sınıf seçimi ve veri girişi yapıldıktan sonra, sınıf seçimi sonradan değiştirildiğinde önceden yazılan
(silinmesi gereken) değerlerin dikkat çekmesi bakımından;
yine aynı alan seçili durumdayken, aşağıdaki formül kullanılmak ve kırmızı gibi dikkat çekici bir arkaplan rengi belirlemek üzere,
ikinci bir koşullu biçimlendirme daha uygulamakta yarar var sanırım.

.
VBA:
(1 satır)

.

Sayın Ömer BARAN üstadım.
Yukarıdaki formülleri EĞER(EHATALIYSA( parantezine alamadım.. Lütfen yapabilir misiniz?
6. penceredeki 3. formül 1nic formül yerine mi kullanılacak yoksa koşullu biçimlendirmede ikinci koşul olarak mı eklenecek?
Lütfen aşağıdaki formüllerinizi EĞER(EHATALIYSA( olarak nasıl düzenlenir yapar mısınız?

Kod:
(3 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Ömer BARAN üstadım çok teşekkür ederim.
a) 6. penceredeki 3. formül 1. formül yerine mi kullanılacak yoksa koşullu biçimlendirmede ikinci koşul olarak mı eklenecek?
b) Rich (BB code) Kod ekleme nasıl yapılıyor?
Lütfen belirtirmisiniz?

KOD EKLE düğmesiyle göreceğiniz ekrandaki açılır listenin ikinci sırasındaki seçeneğidir.
.
1582981310146.webp

Moderatörün son düzenlenenleri: