Excel çekilen görselleri kaydetme

Kısa Açıklama

Excel çekilen görselleri kaydetme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, belirli bir klasörde yer alan excel listesinde bulunan barkod ile ürün adını eşleştirerek aynı olanların karşına görselleri getirebiliyorum ama bu excel dosyasını farklı bir bilgisayara gönderdiğimde görseller diğer tarafta görünmüyor. Bunun için desteğinizi rica ederim. Şimdiden teşekkürler.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(21 satır)

Merhaba, desteğiniz için teşekkür ederim. Paylaştığınız örnekte hücrenin üstüne geldiğimde değil de hücrenin karşısına resmi getirebilir miyim?
A hücresi resim adı B hücresi resmin kendisi

Teşekkürler.

İlgili konu sayfalarında mutlaka bahsi geçmiştir ama tekrarlayayım.
Resim eklenmesini beklediğiniz hücrelere hücre açıklaması içerisine resimleri yerleştirilip,
hücre açıklaması da görünür yapılıp, bu hücrenin bütününü kaplayacak şekilde konumlandırılabilir/boyutlandırılabilir.

Hal bir örnek belge örnek resimler yok.
Boş bir klasör oluşturup, bu klasör içerisine örnek birkaç resim ile excel belgesi oluşturun.
Excel belgesinde de, eklediğiniz resimleri tanımlayan isim bilgileri yer alsın.
Sonra bu klasöre ZİP'leyip foruma ekleyin. Yazarak, açıklayarak anlatması güç doğal olarak.

Tekrardan ilginiz için çok teşekkür ederim.

X klasörden A hüsresinde yazan resim adlarının karşına B hücresine resim ekleme yapması gerekiyor.

Mümkün mü bilemiyorum ama örneğin 700 satırlı bir listem olsa x bir kişiye dosyayı attığımda da görsellerin görünmesi mümkün mü?
Ama 700 adet resmi ek olarak paylaşmadan yapmam gerekiyor.

Ekli dosyalar
@emretemel

Aşağıdaki kodu belgeye ekleyeceğiniz boş bir MODULE içine yapıştırın.
Sayfa1'e şekil/metin kutusu/düğme gibi bir nesne ekleyin ve bu nesneye fareyle sağ tıklayıp MAKRO ATA yı seçin,
karşınıza gelecek küçük ekrandan makronun adını seçip işlemi onaylayın.
Belgeyi de *.xlsm uzantılı olarak kaydedin.

Resimlerle excel belgesinin aynı dizinde olduğu varsayıldı.

Resimler farklı dizinde ise; koddaki
yol = ThisWorkbook.Path & "\"
satırında ÇİFT TIRNAK arasında ve sonunda \ simgesi olacak şekilde resim dizininin yol bilgisini yazın.

Sayfaya eklediğiniz nesneye tıkladığınızda işlem gerçekleşir. B sütununun satır yükseklik ve genişliği 200 piksel olarak ayarlanıyor ama satır yükseklikleri ve B sütununun sütun genişliğini elle değiştirdiğinizde resimler de otomatik olarak buna göre boyutlandırılır.

[REPLY]
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(47 satır)
[/REPLY]

Çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.
Bu excel dosyasını x kişiye gönderdiğimde klasör ve resimler olmadan göndereceğim.
İçindeki resimleri tutmanın bir yolu var mı?

Bu kodlamayı niye yaptık o zaman.
Denemek kolay: belgenin resimli halini kaydedip,
belgeyi ve resimleri, öncekinden farklı ve birbirinden ayrı klasörlere taşıyın ve belgeyi tekrar açın.

.

Belki kendimi ifade edememiş olabilirim. Örneğin 500-700 görsel çekip listeyi hazırladığımda ek olarak görselleri ayrıca göndermeden excel içinde gömülü olarak gönderebilir miyim?
Aynı bilgisayarda dediğinizi yaptığımda listede resimler görünüyor karşı tarafa e-posta gönderdiğimde excelde resimler görünmüyor.

Şöyle yaptım. Resimleri ekledim ve belgeyi xlsx uzantılı (makro kodları uçuyor doğal olarak) kaydedip kapattım.
Resimlerle belge ilk halinden farklı ve ayrı klasörlerde iken excel belgesini ZİP ile sıkıştırıp, kendime e-posta ile gönderdim.
E-posta hesabımdan gelen postayı açtım ve excel belgesini açtım. Resimlerin hepsi yerli yerinde.

.

Demek ki: dosya başka bilgisayarda açıldığında hücre açıklamalarındaki resim(ler) görünmeye devam ediyor,
üstelik dosya boyutu da şişmeden resimler excel belgesinin içerisinde muhafaza edilebiliyor/taşınabiliyor,
kodlamayı da boşuna yapmamış oluyorum. (y)

Geri