Çözüldü COMBOBOX TAN SEÇİLEN AYA GÖRE GRAFİK GETİRME

orcnsdk

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Benim bi veri sayfam birde grafik sayfam var, Combobox a ayları ekletip daha sonra seçilen ay daki illerin verilerini grafik haline getirmek istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Çözüm
Tamam...
O halde, Buyurun...
Not : 3. büyük olan değerden 1 den fazla varsa onlar da grafikte gösterilir. Örneğin Bursa da izmir gibi 78 değeri olsaydı grafikte Bursa da gösterilecekti.
Merhaba sayın @orcnsdk ,

Belki yardımcı olabilirim diye dosyanızı indirdim ama dosyanızda hiç bir şey yok ki. Sadece bir sayfaya verilerinizi diğer sayfaya ise açılan liste eklemişsiniz. İlk mesajınızda da ne yapmak istediğinizi yazmışsınız. Kendi kendime "benim bu kadar vaktim yok" dedim ve dosyanızı geri kapattım. Mesajımı da dost tavsiyesi olarak yazmak istedim, umarım yanlış anlamazsınız.

Forumlarda yardım almak için, sıfırdan bir dosyaya "şunu yapmak istiyorum, bu olsun..." tarzı kelamlar yerine; siz bir şeyler yapıp, takıldığınız yerler konusunda yazmak, gelecek yardımın olasılığını arttıracaktır. Siz ise sıfırdan kodlama istemişsiniz...

Umarım ben yanılırım ve site yöneticileri kendi özel zamanlarından feragat ederek size destek olurlar.

Saygılarımla..

Merhaba sayın @orcnsdk ,

Belki yardımcı olabilirim diye dosyanızı indirdim ama dosyanızda hiç bir şey yok ki. Sadece bir sayfaya verilerinizi diğer sayfaya ise açılan liste eklemişsiniz. İlk mesajınızda da ne yapmak istediğinizi yazmışsınız. Kendi kendime "benim bu kadar vaktim yok" dedim ve dosyanızı geri kapattım. Mesajımı da dost tavsiyesi olarak yazmak istedim, umarım yanlış anlamazsınız.

Forumlarda yardım almak için, sıfırdan bir dosyaya "şunu yapmak istiyorum, bu olsun..." tarzı kelamlar yerine; siz bir şeyler yapıp, takıldığınız yerler konusunda yazmak, gelecek yardımın olasılığını arttıracaktır. Siz ise sıfırdan kodlama istemişsiniz...

Umarım ben yanılırım ve site yöneticileri kendi özel zamanlarından feragat ederek size destek olurlar.

Saygılarımla..
Merhaba, excel hakkında bilgim olmadığı için internetten izleyerek bişeyler yapmaya çalıştım fakat başaramadım, daha sonrasında bu konu hakkında destek alabileceğimi düşündüğüm için buraya yazdım. Amacım insanların vakitlerini çalmak değil lütfen sizde beni yanlış anlamayın fakat internette birsürü çeşitli kaynak araştırmama rağmen maalesef aradığım sonucu bulamadım...

Asla yanlış anladığım bir husus yok, bahsettiğiniz şekilde de bir itham asla düşünmedim, lütfen siz de yazdıklarımı yanlış anlamayın. Sadece uzun yıllardır forumları takip eden biri olarak haddim olmayarak naçizane bir tavsiyede bulunmak istedim.

Hayılı akşamlar dileirm.

Selamlar,
Netleştirmek adına soruyorum...

Profilinizde 365 yazmakta
Excel365 ile formüle edilse olur mu?
Yoksa eski versiyonlara göre mi olsun.

Ayrıca bir soru daha...
Liste aşağıya doğru uzayabilir mi? Yoksa standart bir liste olup, satır adedi değişmez mi?

Dosyayı ekliyorum...
Satırlar değişebilir dediğinizden, Grafik Dinamik olarak hazırlandı.

Siz inceleyin...
Birazdan adımları yazarım. İsterseniz.
Merhaba, istediğim tam olarak böyle birşey bunun için çok teşekkür ederim, peki ayrı bir grafikte aynı combobox'a bağlı olarak örnek veriyorum mayıs ayı seçildiğinde en yüksek verisi olan 3 ili grafik şeklinde gösterilebilir mi ?

Pekala, peki gibi kelimeleri pek sevemiyorum nedense...
Bu kelimeler her defasında, yeni bir istek anlamına gelmekte.

İsteğinize gelince gösterilebilir tabi ki...
O nedenle, ne istiyorsanız, detaylı açıklama ve detaylı gösterimle bir defa da yazın derim.

Pekala, peki gibi kelimeleri pek sevemiyorum nedense...
Bu kelimeler her defasında, yeni bir istek anlamına gelmekte.

İsteğinize gelince gösterilebilir tabi ki...
O nedenle, ne istiyorsanız, detaylı açıklama ve detaylı gösterimle bir defa da yazın derim.
şu şekilde söyleyim o zaman bu dosyada 2 adet grafiğe ihtiyacım var 2 sindede comboboxtan seçtiğim ay a göre veriler gelecek, 2. grafikte sadece haziran ayı seçildiyse örnek veriyorum haziran ayında verisi en yüksek olan 3 ilin grafiğinin listelenmesi gerekiyor

O zaman ben pekala diyeyim.
İstekler NET olması açısından yazayım.

İlla ki, 2 grafik mi olmalı?

Tek bir grafikte olsun.
Şehirler, değerlerine göre büyükten küçüğe doğru sıralansın.
İlk 3 son 3 her neyse grafikten değerlendirilir.

ya da
Grafiğiniz 3 boyutlu değil de 2 boyutlu olmak şartıyla
ilk 3 renkli FARKLI renkle gösterilir.

Cevap olarak "Nasıl isterseniz" kabul görmeyecektir.

O zaman ben pekala diyeyim.
İstekler NET olması açısından yazayım.

İlla ki, 2 grafik mi olmalı?

Tek bir grafikte olsun.
Şehirler, değerlerine göre büyükten küçüğe doğru sıralansın.
İlk 3 son 3 her neyse grafikten değerlendirilir.

ya da
Grafiğiniz 3 boyutlu değil de 2 boyutlu olmak şartıyla
ilk 3 renkli FARKLI renkle gösterilir.

Cevap olarak "Nasıl isterseniz" kabul görmeyecektir.
Öğretmenim iki farklı grafikte olması gerektiğini belirtti birinci grafikte seçilen aya ait bütün illerin grafiği, 2. grafikte ise seçilen aya ait en büyük 3 ilin grafiği

Tamam...
O halde, Buyurun...
Not : 3. büyük olan değerden 1 den fazla varsa onlar da grafikte gösterilir. Örneğin Bursa da izmir gibi 78 değeri olsaydı grafikte Bursa da gösterilecekti.

Ekli dosyalar

Çözüm
Olur da,
İLK 3 ün Sıralı olmasını isterseniz.
M2 hücresindeki formülü SIRALA işlevine sarın. Şöyle yazın

=SIRALA(FİLTRE(B2#;İNDİS(B2#;;2)>=BÜYÜK(İNDİS(B2#;;2);3));2;-1)

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
18