Çözüldü C.tesi / Pazar / Resmi Tatil (Yarım Gün VAR) Olmayan Gün Sayısı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hatirlabeni

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar;

Çalışma kitabının PUANTAJ sayfasında PERSONEL ALİ örneğinde olduğu üzere GRİ alanlar kişi çalışmadığından şuan ki hali ile AJ7 hücresiine çalışması gereken iş gününü doğru olarak bulabiliyorum.

Fakat aktif olan I9 ve AG9 hücrelerine giriş yapacagım Dİ=Diğer İzin Yİ= Yıllık izin R=Rapor gibi değerler girdiğim vakit bu süreler kişi için çalışılmış gün kabul edilmediğinden AJ7 hücremdeki bilgi yanlış oluyor. Örnekte olduğu gibi hücrelere bu değerleri girdikten sonra Cumartesi Pazar ve Resmi Tatil günlerini hesaba katmadan kişinin kullanmış olduğu Dİ,Yİ,Şİ,R vs vs. isimlerinin kaç tanesi hafta içinde denk geldiğini bulmam gerekiyor.
Bu işlemden sonra AJ9 Gizli sutün olacaktır.

Ektedi dosyada nasıl yapmak istediğimi AT9 ve AU9 hücrelerinde belirttim.
İnş. açıklayıcı yazabilmişimdir.

Teşekkür ederim.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

Merhabalar.
Sanırım istediğiniz işlem aşağıdaki gibi.

Formülün calışması için; formülde KIRMIZI renklendirdiğim kısımlar AD TANIMLAMALARIdır.
Belgenizde, Resmi Tatiller sayfası C2 : C63 aralığı için RTtarih adını kullanarak, F2 : F63 aralığı için ise RTgun adını kullanarak AD TANIMLAMASI yapın..

Formüldeki;
-- ilk satır, personel isminin olmadığı satırlarda BOŞ sonuç elde edilmesini sağlamak için,
-- " + " işaretine kadar olan kısım RT olmayan ve Yİ/Şİ gibi veri girilmemiş HAFTAİÇİ günlerinin sayısını bulmak için (bu kısım 6 sayısını bulur),
-- " + " işaretinden sonraki kısım için RT olan ve Yİ/Şİ gibi veri girilmemiş, HAFTAİÇİ ve ve RT sayfasındaki karşılığı 0,5 olanların sayısını bulmak için (sonuç 0,5)
VBA:
You must log in to view content
(3 satır)

Bir de alternatif.
Aynı sonuç bu kez başka bir mantıkla (önceki cevapta belirtttiğim AD TANIMLAMALARInın belgeye uyulandığı varsayımıyla)
yine BA ve BB sütunlarındaki tarih aralığına göre;
HAFTAİÇİ olup, Yİ/Dİ gibi metin verisi girilmemiş gün sayısından,
Resmi Tatiller sayfasındaki tarihlerden HAFTA İÇİ olanların F sütunundaki sayıların çıkartılması sonucunda bulunan sayıların toplamını verir.

Formülde; birinci satır isim olmayan satırlarda BOŞ sonuç elde edilmesi için,
ikinci satır HAFTAİÇİ ve Yİ/Dİ gibi metin içermeyen günlerin sayısını,
" - " ile başlayan devam eden kısmı ise, HAFTAİÇİ ve Resmi Tatil olan günlerin Resmi TAtil sayfası F sütunu karşılıklarının toplamını bulur,
böylece ikinci satır-devamındaki kısım sonucu istenilen sonuçtur.
VBA:
You must log in to view content
(3 satır)

Hocam ellerinize sağlık .
Belirtmiş olduğunu şekilde ad tanımlarını yaptım.
2 Numaralı mesajdaki formülden sonuç alamadım. Hata verdi.
3 Numaralı mesajdaki formül ise istediğim sonucu verdi.

Dosyayı güncelleyip yarına tekrardan bilgi vereceğim Hocam.

Elleriniz dert görmesin.
Hayırlı akşamlar.

Ben belgeye uyguladım.
Hatta kullanım kolaylığı bakımından iki yöntemi de AD TANIMLAMASI içine aldım.
Yapılması gereken sadece hücreye =isgunu1 (AR9'da) veya =isgunu2 (AS9'da) şeklinde formül yazmak yeterli oluyor.
Bu AD TANIMLAMALARInın kaynağı olan asıl formüller ise AT9 ve AU9'da.
Bu AD TANIMLAMALI formüller, uygulandığı satırdaki verilere bakar.

Eklediğim belgede AY YIL seçiminin konumu değiştirdim (dikkat; bu hücreleri başka bir konuma alırsanız makro kodlarında değişiklik gerekir)
Makro kodlarında da küçük düzenleme yaptım.
Yeni belgeniz ekte.

Ekli dosyalar

Sayın @Ömer BARAN Hocam ellerinize sağlık.
Dosyaya eklenecek herhangi bir eksiğim kalmadı düye düşünüyorum . Son yaptıpınız hali ile benim tüm ihtiyaçlarımı fazlası ile görecektir.
Ufak bir sıkıntı Puantaj sayfasında AQ1'den sonra tüm sütunları gizlediğim halde ve tüm formülleri koruduğum halde puantaj sayfasnda AY değiştirildiğinde tüm gizli sütunlar tekrardan aktif oluyor.
Problem neyden kaynaklanıyor olabilir ?
Bunu engellemenin bir yolu nasıl olur acaba ?

Kilitleme aşamasına geldiysek üzerinde deneyip bakarım (halledilir) ve kilitli halini tekrar yüklerim dosyanın.
Mesele değil, keyifli igilendiğim bir dosya olduğunu belirteyim.

Bu gece yüklerim dosyayı.

Hocam Tekrardan Merhabalar.
Dosya için yeniden teşekkür ediyorum.
Fakat dün yazmış olduğum mesajda belirttiğim problem olan sütun aktif olma devam ediyor.
Veri girişi için B42:AO46 hücrelerini muaf tutsanız Hocam o kısım izin.rapor vs kullanılan izinler manuel yazılması amacı ile bırakmıştım.

Ufak bir sıkıntı Puantaj sayfasında AQ1'den sonra tüm sütunları gizlediğim halde ve tüm formülleri koruduğum halde puantaj sayfasnda AY değiştirildiğinde tüm gizli sütunlar tekrardan aktif oluyor.

Hocam ufak bir detay makrolar etin değil iken gizli sütunlar aktif olmuyor.

Kolay gelsin.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Tekrar merhaba Sayın @Hatirlabeni .
Eklediğim son belgeyle ilgili nihai durumu belirtmediniz.
İstenilenin TAM OLARAK karşılanmışsa konuyu ÇÖZÜLDÜ olarak işaretleyeceğim.

Hocam merhabalar.
Dosyayı indirdim fakat detaylı olarak inceleme fırsatım olmadı bir türlü maaşlardan dolayı . Detaylı olarak geri dönüş yapacağım Hocam .
İlginize teşekkür ediyorum hayırlı akşamlar diliyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...