A

Çözüldü Bu dosyada bilgisayar neden yavaşlar

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Adnan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Adnan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Çok sıradışı bir soru olacak ama bir türlü içinden çıkamadığım bir sorunla belki daha önce karşılaşmış olabilirsiniz ve çözümü biliyorsunuzdur umuduyla konuyu açtım.

İş yerinde müşteri takip amacıyla kullanmakta olduğum bir excel dosyam var. Bu dosyayı bu hale getirinceye kadar neredeyse her aşamada destek aldım. Bunu şu nedenle yazma ihtiyacı duydum, "bu dosyayı yapabilecek bilgiye sahip birisi, neden böyle bir soru sorar" diye düşünülmesin. Ben bu dosyayı sıfırdan yapabilecek bilgi birikimine sahip değilim ama yapmak istediğim şeye odaklanınca, tıkandığım yerlerde destek alarak sonuca gidebiliyorum.

Sorun şu; bu dosyada açmış olduğum o anki sekmede çalışırken bir sorun yok. Üstteki açılır menülerin hangisine tıklasam sorunsuzca menüler açılıyor. Ancak sekme değiştirdiğimde (bu sekme değiştirme işini bir makro yapmakta), yeni geçmiş olduğum sekmede üstteki açılır menülere tıklamadığım sürece yine sorun yok, yani sekmeler arasında istediğiniz kadar gezinin hiç bir sorun yok. Ancak üstteki açılır menüye tıklandığı anda açılır menü açılmaya çalışıyor ama açılamıyor ve abartısız yazıyorum makina öyle bir kasılıyorki, yan monitorda izlemekte olduğum video bile donup kalıyor. Sonra da yaklaşık bir 4 - 5 dakika makina bu şekilde kaldıktan sonra biraz rahatlar gibi olup açılır menüyü açıyor ama bu andan sonra yapmış olduğunuz hiç bir işlem performanslı olmuyor. Hep kesik kesik yürüyor.

Ben bu dosyayı 6 aydan fazladır kullanıyorum ve ilk kez bu ayın başında böyle bir sorun yaşamaya başladım. Bu ayın başında yapmış olduğum tek ilave, anasayfada sağ sütunda en altta bulunan "Sinekliği Takılacak İşler" butonunu ve sekmesini eklemek oldu. Bunu yaparken yanlış bir şeyler yapmış olmalıyım ama bulamıyorum.

Ayrıca sorunun makrolardan kaynaklı olduğu konusunda neredeyse eminim çünkü makroların tamamını silip sekmeler arasında geziniyorum ve üst açılır menülere tıklıyorum ama bu yavaşlama sorunu olmuyor.

Bu dosyanın makrolarında nasıl bir sorun olabilir ki ilk makro çalıştıktan sonra üst menülere tıkladığım anda makina felç oluyor ?

Ekli dosyalar

@Adnan

Birkaç önerim olacak:

1)
Tüm sayfalara Ana Sayfa üzerinden erişildiğine göre Ana_Sayfaya_Don makrosunu aşağıdaki gibi değiştirin.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

2) Diğer sayfalara geçiş kodlarının tümünü aşağıdakine benzer şekilde düzeltin.
VBA:
(7 satır)

3) Sayfalarda kullandığınız DÜŞEYARA formüllerinde kullandığınız ARANAN DEĞER kısımlarını
aşağıdaki gibi değiştirin ($C$5:$C$847 yerine $C5 gibi tek hücre adresi yazarak)
Zaten formülleri aşağı doğru kopyalıyorsunuz, sorun yaşanmaz.

Kod:
(1 satır)

4) Madem tüm safalarda Müşteri Kayıt sayfasından DÜŞEYARA işlevini kullanarak veri çekiyorsunuz;
Müşteri kayıt sayfasındaki dolu alanı tespit eden bir DİNAMİK AD TANIMLAMASI yapılırsa,
hem sadece dolu satırlarda işlem yapılmış olur hem de veri eklendiğinde formülleri güncellemeniz gerekmez.

Bunun için AD TANIMLAMASI kısmına mkayit adını yazıp,
formül kısmına da aşağıdaki formülü yapıştırarak işlemi onaylayın.
36 sayısı B:AK aralığındaki sütun adetidir.
Kod:
(1 satır)

5) Sonra da diğer sayfalardaki DÜŞEYARA işlevlerinin kullanıldığı formülleri aşağıdakine benzer şekilde güncelleyin.
Tabi formüllerinizdeki sütun indis sayılarını (aşağıdaki 3 sayısı) dikkate alın.
Dikkat: Cevaplanmamis Talepler isimli sayfadaki DÜŞEYARA formülünde aranan değer C değil B sütununda.
Kod:
(1 satır)

Umarım faydası olur.

.

Ömer bey, tavsiye etmiş olduğunuz değişiklikleri yapmaya ancak fırsat bulabildim. Önerilerinizin tamamını uyguladığımda, o eski kasılma sorunu kalmadı. Çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca sayenizde, yeni, benim için çok değerli şeyler öğrenmiş oldum. Bu nedenle de ayrıca teşekkürler ediyorum, sağolun...