Y

Çözüldü Birleştirilmiş Hücreler / Sıralama

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
EK'te ki çalışmanın C sütunundaki işten çıkış tarihi dolu ise A sütunundaki sicili silmem gerek, sicili sildiğimde A sütunludaki sıralamanın kendiliğinden yapılmasını sağlamak istiyorum. Yani çıkış tarihleri dolu olan sicilleri sildiğimde sıralamanın baştan sona D sütunundaki gibi olmasını, sağlama hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Sayın @zompcu_80 .

Ben örnek belgenizden bir SIRALAMA istediğiniz sonucunu çıkartamıyorum.
Sanki tarih içeren ilgili satırların (aslında satırları mı yoksa örneğin A14:C15 hücrelerini mi emin değilim)
kalıcı olarak silinmesi yeterli gibi görünüyor.

Elle tarihi sildiğinizde sadece sildiğiniz tarihle ilgili satırların mı silinmesini istiyorsunuz yoksa
bir düğme vasıtasıyla tarih olan satırları tek adımda mı silmek istiyorsunuz?
Bir de satır mı - hücre mi konusuna net cevap yazın bence.

.

Yapmak istediğim şey C sütunundaki işten çıkış tarihi dolu ise A sütunundaki sicili silmem gerek sildiğimde, C sütununda çıkış tarihi boş olanın sicili birinci sıraya sıralansın.

İyi güzel de D sütununa ÖRNEK başlığıyla verdiğiniz listede tarih sütunu boş olan HİÇBİR SİCİL NO YOK .
Örnek sütunda tarih olan hiçbir sicil yer almayınca istenilen de bir SIRALAMA değil,
tarih sütunu dolu olan hücrelerin silinmesi isteği gibi duruyor.

Ayrıca işlemin; siz tarihi silince mi gerçekleşeceği yoksa bir düğmeyle topluca mı işlem yapılacağını da netleştirmediniz.

Demekki ben ifade edemiyorum.

Mevcut örnek sütununda, listenin en sonunda tarih sütunu dolu olan siciller yer alsaydı isteğinizin SIRALAMA olduğunu düşünecektim.
Oysa örnek listede sadece C sütunu boş olan siciller var, diğerleri yok. O halde isteğiniz c sütunu dolu olan satırların silinmesi anlamına geliyor. Zaten bunlar silindiğinde örnek sütunundaki gibi bir sonuç ortaya çıkacak ve tarih olanlar silinmiş olacak.

Ve hala işlemin ne zaman yapılacağı, neyle tetikeneceği konusuna da cevap yazmıyorsunuz.

.

Soru sorulurken eklenecek örnek belge özellikleriyle ilgili olarak cevabımın altındaki İMZA bölümünü bir kez daha okuyunuz.

Burada da görüldüğü gibi; örnek belge, geçek belgeyle aynı yapıda olmayınca (hatta özel bilgi içermeyen kopyası olmayınca)
bu tür uyarlama sorunlarının yaşanması kaçınılmaz.

Eklediğim açıklamaların kodun çalışmasına bir engeli yok, olduğu gibi kullanabilirsiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)

.

Ömer abi yapmak istediğimi şöyle özetlemeye çalışsam işlem A sütununda, sildiğim hücrenin bir altındaki değerler ilk boş hücreye gelsin. A4 hücresini sildiğimde A6 da ki değerin ilk boş hücre olan A4 gelmesi, A17, A19, A21, A23 sildim o hücrelere alttaki değerlerin gelmesi,
yardımlarınızı rica ediyorum.

https://s7.***/server18/j0kfdn/Kitap1.xlsm.html

Zor, çetrefilli olmayan bir konuda bu 12'nci cevap oluyor.
Bu şekilde isteğinizin tam karşılığına ulaşma yolunda mesafe katedilmesi de zor gibi.
Konu açılışıyla beraber ilk sorduğum, bir DÜĞME üzerinden mi işlem yapılacağı,
yoksa elle bir hücreyi sildiğinizde otomatik olarak mı işlemin gerçeklesmesini istediğinizi cevaplamadınz.
Hiçbir cevabımla ilgili olarak, örnek belgeye göre istediğim buydu, kod şu satırda hata verdi diye bir cevabınız da olmadı.
Olayın SIRALAMA olmadığını SATIR SİLME olduğunu da biraz zorla kabul etmiş oldunuz.

Önce örnek belgenizi değiştirdiniz, sonra tarihi silince dediniz, ardından tarih olmayan satırlar dediniz,
şimdi de A sütunundaki bir sayıyı elle sildiğimde bu satır (2 satır birlikte o belli) silinsin diyorsunuz.

Bence belgenizin işleyişiyle ilgili düzeni kesin olarak netleştirin, daha sonra zözüm yoluna tekrar bakalım.
Bu şekilde, her defasında yeni kural, yeni hedef hücre sistemiyle boşuna uğraşılmış oluyor.

Bir sonraki aşamada da, A sütunu formülle geliyor diyeceksiniz gibi geliyor bana.

.

A sütunundaki değerler elle giriliyor ve olay A sütununda oluşuyor. A sütununda sildiğim hücrenin bir altındaki değerler ilk boş hücreye gelsin. A4 hücresini sildiğimde A6 da ki değerin ilk boş hücre olan A4 gelmesi, A17, A19, A21, A23 sildim o hücrelere alttaki değerlerin gelmesi.

Malesef bu konu sayfası için yazdığım son cevaptır.
Umarım isteğinizi karşılar.
Belgenizde başka belgelerden veri çeken formüllerin durumu ne olur onu bilemem.

C:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

.