Q

Aynı Olan Verileri Kritere Göre Silme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Qene
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Qene

Yıllık Site Üyesi
Excel'de veri analizi yaparken, bazen aynı verilerin tekrarlanması istenmeyen durumlar oluşturabilir. Bu durumda, tekrarlayan verileri belirli bir koşula göre filtreleyerek veya silerek veri setini temizlemek önemlidir. Bu makalede, Excel'de tekrarlayan verileri belirli şartlara göre nasıl silebileceğinizi adım adım açıklayacağız.

Tekrarlayan Verileri Belirli Şartlara Göre Silme Adımları:​

1. İlk adım olarak, Excel'deki veri setinize erişin ve tekrarlayan verileri içeren sütunu veya aralığı seçin.
  2. Ardından, "Veri" sekmesine gidin ve "Yinelenen Değerleri Kaldır" seçeneğini tıklayın. Bu seçenek, tekrarlayan değerleri doğrudan kaldırmak için kullanılabilir.
  3. Açılan pencerede, "Tekrar eden değerlerin" yanındaki açılır menüyü kullanarak hangi şarta göre tekrarlayan değerleri kontrol etmek istediğinizi seçin. Örneğin, "Sadece ilk değerleri tut" seçeneğini seçerek her tekrarlayan değerden sadece bir tane tutabilirsiniz.
  4. İstediğiniz seçeneği belirledikten sonra, "Tamam" düğmesine tıklayın. Excel, belirttiğiniz şarta uygun olarak tekrarlayan verileri temizleyecektir.
Bu adımları takip ederek, Excel'de belirli şartlara göre tekrarlayan verileri temizleyebilir ve veri setinizi düzeltebilirsiniz. Bu yöntem, veri analizi sırasında veri bütünlüğünü sağlamak için oldukça kullanışlıdır.

Örneğin, bir müşteri veri tablosunda aynı müşterinin birden fazla kaydının bulunması durumunda, yalnızca son kaydın tutulmasını isteyebilirsiniz. Bu adımları izleyerek, tekrarlayan müşteri kayıtlarını belirli bir şarta göre temizleyebilir ve veri setinizi optimize edebilirsiniz.

Dosyaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Dosyayla ilgili sorularınız ya da alternatif yöntemler için burayı kullanabilirsiniz.