Çözüldü Asgari Geçim İndirimi hesaplama makrosu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

berkbaba

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Es Selam ün Aleyküm
Ekli dosyamda bir bordro hesaplama taslağı mevcut. Talebim Şu:
Medeni Durumu ve Çocuk Sayısına göre ve Gelir vergisi durumuna göre Asgari Geçim İndirim tutarını hesaplatmak. Asgari geçim indirim tutarı gelir vergisi tutarını geçemeyeceği için ve en fazla gelir vergisi tutarı kadar olacağından (Gelir Vergisi fazla olabilir) hesaplamayı sağlam eller ile yapmak.
Rica etsem bu konuda makro ile yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın @malatyalı .
Sorunuz excel sorusundan ziyade AGİ mevzuatı sorusu olmuş.
Şahsen ben bu işlerden kopalı çok oldu, hesaplama yöntemini hiç hatırlamıyorum doğrusu.

Doğru sonuç veren formül ile çözümü içeren (halen kullandığınız) belge üzerinden soru sorarasanız
veya hesaplama yöntemine ilişkin detaylı açıklama eklerseniz
konu hakkında bilgi sahibi veya zaten bu tür hesaplamalarla meşgul olan bir arkadaşımız cevaplandırabilir.

Makro ile çözüm istediğinize göre makronun tetiklenme zamanını da net belirtin (veri girişi sırasında otomatik, düğme kullanarak vs gibi).
.

Mükemmel olmuş, Eline, koluna, canına sağlık.
Ömer abi söyledi fakat benden kaynaklı bir hata olarak ve affınıza sığınarak, AA sütununa bağlı olarak değil de E, F, G sütununda ki değişimlere göre makro tetiklenirse daha da mükemmel olur.

Tekrar özür dilerim.

Sayın askmadige34
Formül ile Makro sonucu birbirini tutmuyor. Makro gelir vergisine göre tutar da sıkıntı yok. Ama E, F, G sütunlarında yapılan değişiklik sonucu hesaplamada farklılık oluşuyor. Üstad bir de yuvarlama yapabilir miyiz? virgülden sonra 4 hane gözüküyor.

Cep telefonundan yazıyorum.
Konu hakkında detaylı bilgim yok ancak, kullanılan kod ve KTF içeren formül sonuçlarını aşağıdaki sayfadan kontrol eder misiniz?
muhasebetr.com/asgari-gecim-indirimi-agi

Hata
Dim AgiPuan As Integer
tanımlamasından kaynaklı. Burayı
Dim AgiPuan As Double
yaparsanız düzelir. Normalde 57,5 buluyor. Ama tanımlama yaparken buçuklu olabileceği aklıma gelmediği için integer tanımlamışım.Sonuç olarak 58 alıyor. Double yaparsanız 57,5 olarak alacaktır.

Bülent abi,
Sizin yüklediğiniz KTF ye baktım ellerine sağlık.
Askmadige34 tarafından yapılan makro ise gelir vergisi durumuna göre asg durumunu belirliyor. Şu an askmadige34 tarafından yüklenen örnek dosya sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Tekrar Askmadige34 üstadın ellerine sağlık.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Türkiye
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
21