Çözüldü Aidat Tahakkuk Ödeme Gecikme Zammı Hesaplama

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Daha önceki konularda bakiye sonuca göre borç tutarını aidat tutarına bölerek gecikme zammı hesaplaması
Sayın Ömer BARAN üstad tarafından mükemmelce yapılmıştı.
Ancak gecikme zammı konusunda kişinin aidatlarının satır bazında ve her bir ay için ve ödeme varlığına göre dinamik olarak hesaplanması ihtiyacım oldu. Konuya ilişkin ekli dosyada açıklama yaptım. Umarım fazla anlatım olmamıştır.
Konu hakkında yardımınızı beklerim.

Ekli dosyalar

Çözüm
Kemal Bey !

Eklediğiniz son belge üzerinden değil, açılış mesajındaki belge üzerinden devam ediyorum.
Son cevabınızdaki açıklamalara göre bir şeyler yaptım.

Aşağıda belirttiğim alanlara, belirttiğim formülleri uygulayıp liste boyunca kopyalayın.
Sanıyorum istediğiniz böyle bir şey.

Ardından da;
-- üst alandaki faiz oranı, yıl gün sayısı, faiz hesaplama yöntemi, süre hesaplama yöntemi, gecikme zammı başlangıç tarihleri ile
-- alt taraftaki veri hücrelerindeki, açıklamada GZ olması olmaması, vade tarihinin üst taraftaki tarihe nazaran önce/sonra olması, borç tutarları gibi unsurlarda değişiklikler yaparak formül sonuçlarını kontrol ediniz.

Hemen "ama ödemeleri dikkate almamış" gibi bir şey yazmayın, tane tane, adım adım.
Neticede ...
Kemal Bey, dosyanıza bakmıştım ama; yine tam anlayamamış, belirsizlikler olduğunu görmüştüm.

-- Gecikme Hesaplama Başlangıç Tarihi ne demek, VADE tarihi bu tarihten önceyse hesaplama yapılmayacak mı?
-- Örneğin "3. Ay GZ Thk" ne demek? Mart alına ait gecikme zammı tahakkuku mu yoksa 3 aylık gecikme zammı tahakkuku mu?
-- Dosyada mevcut Gecikme Zammı tutarlarının doğruluğunu mu kontrol etmek istiyorsunuz?
-- Değilse, hesaplama/işlemler sırasında mevcut Gecikme Zammı tahakkukları YOK mu sayılacak?
-- Kişi ödeme yapmış, bu ödeme üstten alta doğru tahakkuklara mahsup edilecekse, kişiye ait son satırdaki (YEKUN satırı) bakiye tutar üzerinden daha evvel açtığınız konu sayfasındakine benzer yöntemle hesaplama mı istiyorsunuz?
-- Bazı kişi satırlarında Devir'den sonra tahakkuklar 1'inci aydan başlamıyor. Bunlar için hesaplama ay sayısında,
Devir sonrasındaki satırda yer alan AY durumuna göre 12 yerine başka ay sayısı ölçütü mü kullanılacak?
vs. vs.

Bence formül alanı dediğiniz sütunlara, birer başlık koyup, gecikme zammı başlangıç tarihi, geciken tutar, olması gereken faiz tutarını (en azından basit faiz yöntemiyle) örneklendirmelisiniz. Az açıklama çok örnekleme her zaman iyidir.

.

Sayın Ömer Baran üstadım,
Tabloda K3 birleştirilmiş hücrede bazı açıklamalar var olmakla birlikte, sizin sorulara ilişkin cevaplar aşağıdadır.
İlginize ve yardımınıza teşekkür ederim.

-- Gecikme Hesaplama Başlangıç Tarihi ne demek, VADE tarihi bu tarihten önceyse hesaplama yapılmayacak mı? cevap: Gecikme Hesaplama Başlangıç Tarihi alanı olan B9 hücresindeki tarih ve sonrası tahakkuk etmiş borçlardan başlayarak gecikme hesaplaması yapılacak tarih demek. VADE tarihi bu tarihten önceyse hesaplama yapılmayacak.

-- Örneğin "3. Ay GZ Thk" ne demek? Mart alına ait gecikme zammı tahakkuku mu yoksa 3 aylık gecikme zammı tahakkuku mu? Cevap: tabloda 22. ve 28. satırlarda sanki gecikme zammı hesaplanmışta tahakkuk kaydı yapılmış gibi var olan kayıttan esas; "GZ Thk", "gecikme Zammı tahakkuk" gibi olan borç tutarlarına gecikme zammı hesaplaması yapılmayacak. formül buna duyarlı olacak.
üçüncü Ay gz thk demek. / üç aylık (1,2,3) demek değil.

-- Dosyada mevcut Gecikme Zammı tutarlarının doğruluğunu mu kontrol etmek istiyorsunuz?
Cevap: Hayır. Gecikme zamlarının hesaplanmasını istiyorum.
-- Değilse, hesaplama/işlemler sırasında mevcut Gecikme Zammı tahakkukları YOK mu sayılacak? Cevap: Evek yok sayılacak.
-- Kişi ödeme yapmış, bu ödeme üstten alta doğru tahakkuklara mahsup edilecekse, kişiye ait son satırdaki (YEKUN satırı) bakiye tutar üzerinden daha evvel açtığınız konu sayfasındakine benzer yöntemle hesaplama mı istiyorsunuz? Cevap: hayır. bu tabloda borç tahakkuku ve tahsilat varsa satırlarda görünmektedir. "Alacak" sütununda değer varsa kişi ödeme yapmıştır. Bu ödeme tahakkukların "Vade tarihi" sütunundaki tarihten sonrada önce de (peşin) yapılmış olabilir.
-- Bazı kişi satırlarında Devir'den sonra tahakkuklar 1'inci aydan başlamıyor. Bunlar için hesaplama ay sayısında, Devir sonrasındaki satırda yer alan AY durumuna göre 12 yerine başka ay sayısı ölçütü mü kullanılacak? Cevap: Evet Bu durum şu demek: Kişi başkasından devir almıştır. Devir alma tarihinden itibaren aidat tahakkuk etmiştir. Tahakkuk etmiş tutarın vade tarihinden itibaren sorunlu...
vs. vs.

Bence formül alanı dediğiniz sütunlara, birer başlık koyup, gecikme zammı başlangıç tarihi, geciken tutar, olması gereken faiz tutarını (en azından basit faiz yöntemiyle) örneklendirmelisiniz. Az açıklama çok örnekleme her zaman iyidir.
Ekli tabloda biraz yapmaya çalıştım. Ancak Faiz hesaplanacak gün birden fazla tahsilat tarihine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bunu yardımcı ek sütunlarla (hesaplama alanları ile) mı çözmek gerekir? mantık yürütemedim.

Bu kapsamda aşağıdaki açıklama bulunmaktadır;

FAİZ HESAPLANACAK TARİHİN BELİRLENMESİ:
1-Dinamik Faiz hesaplama tarihi Açıklaması: A sütununda bulunan hesap kodunun bulunduğu H (açıklama) sütunundaki "Devir" satırı ila "Yekun" satırı arasında bir kişinin hareketleri bulunmaktadır. Bu satırlar arasında N (alacak) sütunundaki tahsilata ilişkin değerin K sütunundaki (Belge Tarihi) burada tarih yoksa/boşsa D sütunundaki Tarih tahsilatın/aidatın ilk tahsil tarihi Faiz Hesaplaması yapılacak gün olmaktadır. Alacak sütununda birden fazla tutar olması halinde her bir alacak tutarının ilgili satırındaki tarih fazi hesaplanacak son gün olacaktır. BU en son günü 31.12.2020 (yıl değişir) tarihidir.

2-Alacak sütunundaki tahsil edilmiş değer öncelikle faiz hesaplamaya ilişkin değerlere ilişkin hesaplanmış gecikme tutarı kıyaslanacak…bu tarihe kadar hesaplanmış gecikme tutarı toplamı tahsilattan düşükse borç satırındaki tutarların satırına tahsilatı yapılmış gecikme zammı tutarı yardımcı sütuna yazılacak ki ne kadar gz tahsilatı yapılmış ne kadar ana para kalmış. olduğu bilinsin. İlk tahsilat gecikme zammına yapılmış sayılacak. Gecikme zammı bitince ana paraya mahsup yapılacak. BU işlem 31.12.(YIL) son bulacak.

Ekli dosyalar

Kemal Bey !

Eklediğiniz son belge üzerinden değil, açılış mesajındaki belge üzerinden devam ediyorum.
Son cevabınızdaki açıklamalara göre bir şeyler yaptım.

Aşağıda belirttiğim alanlara, belirttiğim formülleri uygulayıp liste boyunca kopyalayın.
Sanıyorum istediğiniz böyle bir şey.

Ardından da;
-- üst alandaki faiz oranı, yıl gün sayısı, faiz hesaplama yöntemi, süre hesaplama yöntemi, gecikme zammı başlangıç tarihleri ile
-- alt taraftaki veri hücrelerindeki, açıklamada GZ olması olmaması, vade tarihinin üst taraftaki tarihe nazaran önce/sonra olması, borç tutarları gibi unsurlarda değişiklikler yaparak formül sonuçlarını kontrol ediniz.

Hemen "ama ödemeleri dikkate almamış" gibi bir şey yazmayın, tane tane, adım adım.
Neticede ; temel işlem/formül kökü oluşturulduktan sonra
formülün detayları, işleme tabi tuttuğu değerlerde/formül parçalarında değişiklikler yapılır ve nihai halini alır.

VBA:
You must log in to view content
(3 satır)

.

Çözüm
Merhaba, Sayın Ömer BARAN üstadım,
ilk bölüm çalışması çok güzel. Teşekkür ederim.
* Süre için yaptığınız formül nedeniyle A9 hücre adını: "Gecikme Günü Hesaplama Tarihi" olarak değiştirdim.
**A9 / B9 un formüldeki durumu nedeniyle eklenti yaptım: A10 hücresi adı: "Gecikme Hangi Tarihten Başlayacak" B10 hücresine
tarih yazılacak. Bu tarih şu demek. (daha öncede yazmıştım) Gün hesaplamasının başlama tarihi kriteri olup. K sütunundaki kayıt tarihini kontrol ederek K sütunu formülü $B$10 dan küçük ise gün hesaplaması yapmamış olacak. (firma gecikme hesaplama şu tarihten başlasın kararına uymak için)

=EĞER(YADA(ESAYIYSA(BUL("GZ";$L17));K17<$B$10;I17="");"";EĞER($B$9>=$I17;EĞER($B$8="AY";ETARİHLİ($I17;$B$9;"m");$B$9-I17);""))

***sanırım hesaplama alanına geçmeden önce yeni bir yardımcı sütunda ya da süre hesaplayan formül içerisine eklenebilecek bir durum var. Şudur:
L sütunu içeriğinde geçen ve H7:H10 aralığında olabilen kelimelerin bulunduğu ( GZ, G,Zammı, Faiz Tahakkuk, Gecikme Zammı) satırlara tekabül eden I sütununda bulunan (vade tarihi) tarihin ayına ait tutara gecikme zammı hesaplatmamasını sağlamak gerekli.

Bu aşamadan sonra gecikme tutarının hesaplama formül alanı aşamasına geçilebilir....

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın kmlzdmr;

Sadece öğrenmek için soruyorum. Bu kadar detayı olan proğram apartman veya site yönetim proğramımıdır.Proğramınızı exceldestek kullanıcıları ile paylaşmayı düşünürmüsünüz .Saygılar

Tekrar merhaba Kemal Bey.

Önceki cevaptaki formülleri ve formül alanlarını güncelledim;
-- H4 hücresine GZ, H5 hücresine Zam, H6 hücresine Faiz keimelerini yazın (bu alan formüllerde kullanılacak)
-- aşağıda yer alan görseldeki gibi AJ16'dan sağa doğru başlıkları yazın,
-- ardından da AJ17'den sağa doğru sırayla aşağıdaki formülleri uygulayın,
-- sonra da AJ17:AO17 aralığını seçip aşağı doğru liste boyunca kopyalayın.
-- AN17:AO172 aralığı için KOŞULLU BİÇİMLENDİRME >> FORMÜL seçeneğinde =$H17="YEKUN" formülünü kullanarak
BORDO yazı rengi ve farklı bir zemin rengi uygulaması yapın.

1611307942903.webp

-- İLK sütunu, CARİ KODUnun A1'den kaç satır aşağıda olduğunu (cari başlangıç)
-- ALAN sütunu, ilgili CARİ KODUnun satır adetini,
-- H_YOK sütunu, faiz hesaplanmayacak ay numaralarını,
-- SÜRE sütunu, seçilen hesaplama kriterine göre (AY/GÜN) faiz hesaplamasına esas süreyi,
-- ORAN sütunu, normal satırlarda AY/GÜN durumuna göre faiz oranını, YEKUN satırlarında ilgili CARİ KODUnu,
-- FAİZ sütunu ise, normal satırlarda o döneme ait faiz tutarını, YEKUN satırlarında ise CARİ KODU için TOPLAM FAİZ tutarını
gösterecek.
İşlemleri tamamladıktan sonra H sütununu YEKUN kelimesine göre filtreleyip duruma bir bakın.

VBA:
(6 satır)

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın Ömer Baran Üstadım.
Konu gerçekten anlamış, kavramış olduğunuz belli. Çok güzel olmuş. Aklınıza sağlık.
Sabrınıza da teşekkür ederim.

Değerli çalışmanıza ilişkin bazı durumlar, anlayamadığım hususlar ve önceki iletilerde de belirttiğim hususları aşağıda belirttim.

a) Sanırım ki; ak17 hücresi formül içeriğindeki son satır olarak yazılı bulunan $H$172 173. satır olarak düzeltmek gerekli. Zira
172 yazılı durumda AK169 ve aşağı hücresi #YOK hatası vermiş oluyor. Denemede 173 yapınca hata kalktı...
=EĞER(H17="YEKUN";"";EĞER(H17="Devir";KAÇINCI("YEKUN";H17:$H$172$H$173;0)-1;AK16))

b)AK17 hücre formülü içindeki H173 olan son satırı tespit etmek için son satır formülü eklenerek AK17 hücre formülü düzenlemeniz mümkün mü?

c) AL sütunundaki formülün (H_YOK sütunu,) faiz hesaplanmayacak ay numaralarını, tespit ediyor. Diğer sütunlardaki formüllerde buna atıf yapan durumu formül içinde f2 yapınca bağlantı göremedim. 21. satırda 3. ay için gecikme zammı hesaplamaması DOĞRU. ancak, AM21, AN21, AO21 formül içine girince AL21 hücresine ve devam satırlarda bağlantı nasıl kuruldu formül takibi yapamadım.
Bu alan nasıl çalışıyor. Öğrenmek için izah yapabilir misiniz? lütfen.

d) Talep: Daha önceki anlatım ve istekte var olan husus; resmi tatil günlerine ilişkin bir sayfa eklenerek gecikme zammı hesaplamasına ilişkin I sütunu (vade tarihi) nin resmi tatile denk gelmesi halinde SÜRE sütunundaki formülü buna göre güncellenmesi mümkün mü? (Ulusal bayram ve resmi tatil günlerine ilişkin bir dosyada vardı ama bulamadım. Bu nedenle önceki eklere ekleyemedim. Siz de vardır umarım. )

Başlık satırı 16, son veri satırı ise 172 (H172'de 131.2.2.432 CARİ KODUna ait YEKUN yazılı).
Formüllerde bir sorun yok. Denemeden, uygulamadan cevap yazdığımı düşünmüyorsunuz umarım.

AL sütununa atıf: AM17'deki formülde yer alan KAYDIR($AL$1;AJ17;;AK17 ; ) kısmı AL1'den, AJ17'deki sayı kadar aşağı indikten sonraki
AK17'deki değer kadar yüksekliği olan alanda işlem (EĞERSAY) yapıyor. ATIFın mantığı bu.
AL sütununa zaten başka atıf yok, sadece AM sütununda olan atıf da açıkladığım şekilde.

İsteğiniz; VADE TARİHİ sütunundaki tarih yerine, bu tarih Resmi Tatile denk geliyorsa tarihin ileri doğru kayması
(faiz hesaplanacak sürenin azalması anlamına geliyor) değil mi?
Resmi Tatiller: Belgenizi, yukarıda yer alan formül/biçimlendirme vs işlemlerinin uygulanmış ve Resmi Tatil listesi de eklenmiş haliyle eklerseniz uygun olduğumda Resmi Tatil durumuna da bakarım.

.

Başlık satırı 16, son veri satırı ise 172 (H172'de 131.2.2.432 CARİ KODUna ait YEKUN yazılı).
Formüllerde bir sorun yok. Denemeden, uygulamadan cevap yazdığımı düşünmüyorsunuz umarım.

AL sütununa atıf: AM17'deki formülde yer alan KAYDIR($AL$1;AJ17;;AK17 ; ) kısmı AL1'den, AJ17'deki sayı kadar aşağı indikten sonraki
AK17'deki değer kadar yüksekliği olan alanda işlem (EĞERSAY) yapıyor. ATIFın mantığı bu.
AL sütununa zaten başka atıf yok, sadece AM sütununda olan atıf da açıkladığım şekilde.

İsteğiniz; VADE TARİHİ sütunundaki tarih yerine, bu tarih Resmi Tatile denk geliyorsa tarihin ileri doğru kayması
(faiz hesaplanacak sürenin azalması anlamına geliyor) değil mi?
Resmi Tatiller: Belgenizi, yukarıda yer alan formül/biçimlendirme vs işlemlerinin uygulanmış ve Resmi Tatil listesi de eklenmiş haliyle eklerseniz uygun olduğumda Resmi Tatil durumuna da bakarım.

.
Ömer Baran üstadım,
a) Başlık satırı.... abi ben araya satır girmişim. (gz için)
b) Cevap yazılmamış: (Son satır bulma formülü) sonramı bakacaksınız? AK17 hücre formülü içindeki H173 olan son satırı tespit etmek için son satır formülü eklenerek AK17 hücre formülü düzenlemeniz mümkün mü?
c) AL sütunu için Am17 formülü içinde kullanmak harika bir çözüm... aklınıza sağlık. Eğersay yaptığını siz deyince baktım. Ama hala çözemedim..
d) Resmi tatiller için sayfa eklentisi göndereceğim.
ilginize teşekkür ederim.

Aşağıda son satır bulma işlemi formül içerisinde (KAÇINCI("YEKUN"....)
Bu arada, faiz oranıyla ilgili olarak AM sütununa gerek olmadığını düşündüğümden
(çünkü bu oranın 1 kez hesaplanması yeterlidir) bunu B11 hücresine aldım =$B$5/EĞER($B$8="AY";12;$B$6) siz de uygulayın
Formüllerde bu değişikliğe uygun değişikliği yazdım.

Sonuç itibariyle;
-- AK sütunundaki formülü aşağıdaki birinci formül ile değiştirin.
-- AL sütununda değişiklik yok. B11'e uygulanan faiz oranı formülü nedeniyle AM sütununu silin (AN ve AO sütunları bir sola kaysın).
-- yeni AM sütunu artık SÜRE sütunu oldu ve başlığını da SÜRE/CARİ diye değiştirin,
-- Yeni AN sütununa (FAİZ/TOPLAM FAİZ) da, ikinci formülü uygulayın (koşullu biçimlendirmenin UYGULAMA ALANInı AM:AN olarak güncelleyin)

Kod:
(2 satır)

.

Üstadım Sizin 12 bizim 13 pencere devamı için tatil günleri sayfası ekledim.
Diğer taraftan verilerin bulunduğu alana satır eklenmesi ve çıkartılmasında formüller doğal olarak başvuru hatası vermekte...
17 satırdan formüller tekrar aşağıya copyala/yapıştır yapmaktayım. Son satır formüle eklenince bu da çözülür mü?
14. pencereye bakacağım.

Ekli dosyalar

Bunca açtığınız konu, takip ettiğiniz bunca konunun ardından siz de böyle söylerseniz konuyla ilgilenmem zorlaşır.
Verdiğim formülleri yeniden düzenlemekle uğraşmak demek; emeğin çöp olması demek.
Örnek belgeyle gerçek belge farklılığından söz edildiğinde, konuya bakasım bile gelmiyor malesef.
Bunun dışında tatil konusuna bakacağım.

Görebildiğim kadarıyla; araya satır eklendiğinde, verdiğim son formülün (mesaj 14)
kırmızı renklendirdiğim KAÇINCI("YEKUN";$H:$H;1) kısmı istenilen sonucu vermiyor.
Bu nedenle kırmızı renklendirdğim formül parçasının yerine KAÇINCI(TARİHSAYISI("31.12.9999");$D:$D;1)+1 yazılırsa,
SONSATIR sonucu veya diğer formül sonuçlarında sorun oluşmaz.

Yeter ki; satır ekleme sonrasında en üstteki (17'nci satır) formüllerde değişiklik yapılırsa, formülün aşağı doğru kopyalama hücrenin sağ altına çift tıklayarak değil, hücreyi/hücreleri seçip sağ alt köşesinden tutup aşağı doğru sürükleyerek kopyalansın.

Az mola.
.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi