Aktif satır sütun vurgulama makrosu güncelleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan PriveT
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

İlyas PINAROĞLU

Kısa Açıklama

Aktif satır sütun vurgulama makrosu güncelleme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın makro üstadlarım merhabalar,

Sayın @Ömer BARAN Bey üstadımın aşağıdaki kodlarını, başka bir hücreye tıkladığımızda pasif hücrelerin eski biçimlendirmelerine geri döneceği şekilde güncelleyebilir misiniz?

Ve bu kodları excelde bütün açılacak dosyalarda çalıştırabilmek üzere kişisel makro olarak kaydedebiliyor muyuz? Cevap olumluysa nasıl?

Veya daha kullanışlı hale getirebilmek üzere; daha önceleri makroyu şeride ekleme diye bir yazı gördüm diye hatırlıyorum. Böyle birşey varsa bu kodları aktif/pasif yapabilmek üzere şeride ekleyebilir miyiz? Cevap olumluysa nasıl?

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(6 satır)

Kod:
(5 satır)

Sayın @PriveT .

Dikkat ederseniz; her iki makro kodunun başında Cells.Interior.Color = xlNone diye bir satır var.
Bu satır elle yapılan renklendirmelerin tümünü yok etmmektedir.
İşlem makro ile yapıldığı için de GERİAL işlemi dahil renklerin tekrar getirilmesi mümkün olmuz.
İlle de bu yöntem kullanılacaksa, başka bir sayfada/alanda veri alanının bir İKİZİ oluşturulup biçimlendirmeler buradan aldırılabilir.

Böyle bir uygulamayı şahsen ben kullanmak istesem;
Selection_Changi kodunu, veri alanı dışında bir hücreye, seçilen hücrenin adresini veya
bir hücreye satır numarasını, başka bir hücreye sütun numarasını veya adını yazdırırdım.
Bu hücre/hücreler üzerinden çalışan KOŞULLU BİÇİMLENDİRME işlemiyle de satır/sütun reklendirmesini yapardım.
Böylece hem elle yapılan renklendirmeler korunmuş hem de istenilen renklendirme yapılmış olacaktır.

.

Sayın @PriveT .

Böyle bir uygulamayı şahsen ben kullanmak istesem;
Selection_Changi kodunu, veri alanı dışında bir hücreye, seçilen hücrenin adresini veya
bir hücreye satır numarasını, başka bir hücreye sütun numarasını veya adını yazdırırdım.
Bu hücre/hücreler üzerinden çalışan KOŞULLU BİÇİMLENDİRME işlemiyle de satır/sütun reklendirmesini yapardım.
Böylece hem elle yapılan renklendirmeler korunmuş hem de istenilen renklendirme yapılmış olacaktır.

.
Yönlendirmeniz için teşekkür ederim.
Keşke dediğinizi anlayıp uygulayabilecek kadar makro bilgim olsaydı da uygulayabilseydim. :rolleyes:

Buyrun, ekteki belgede bir uygulama hazırladım.

-- AD TANIMLAMASI: brn
-- KOŞULLU BİÇİMLENDİRME merkez hücre =(SÜTUN(B2)=--PARÇAAL(brn;BUL("|";brn)+1;255))*(SATIR(B2)=--SOLDAN(brn;BUL("|";brn)-1))
-- KOŞULLU BİÇİMLENDİRME satır/sütun =(SÜTUN(B2)=--PARÇAAL(brn;BUL("|";brn)+1;255))+(SATIR(B2)=--SOLDAN(brn;BUL("|";brn)-1))
-- Kullanılan kod aşağıda gösterilmiştir.

CPP:
(6 satır)

Ekli dosyalar
Buyrun, ekteki belgede bir uygulama hazırladım.

-- AD TANIMLAMASI: brn
-- KOŞULLU BİÇİMLENDİRME merkez hücre =(SÜTUN(B2)=--PARÇAAL(brn;BUL("|";brn)+1;255))*(SATIR(B2)=--SOLDAN(brn;BUL("|";brn)-1))
-- KOŞULLU BİÇİMLENDİRME satır/sütun =(SÜTUN(B2)=--PARÇAAL(brn;BUL("|";brn)+1;255))+(SATIR(B2)=--SOLDAN(brn;BUL("|";brn)-1))
-- Kullanılan kod aşağıda gösterilmiştir.

CPP:
(6 satır)
Çok teşekkürler. İlk fırsatta deneyeceğim.

Geri